Panouri solare plane, Tuburi solare vidate

panouri plane, colectori cu tuburi vidate

Moderator: fuji

Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Panouri solare plane Viessmann Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de mrh »

fuji scrie: 02 Aug 2018 00:55 Nu cred ca sunt păreri negative despre panourile plane Viessmann Vitosol, că e marfa lux.
Exista si Vitosol 100, la fel de bune, dar care au restricție de montat la Mare (mediu coroziv). Sunt mai ieftine.

In rest.. nu sunt probleme. Trebuie însă montate si exploatate cf. regulilor tehnicii. Ca la toate instalațiile solare, exista pericol de stagnare, pericol de înfundare, daca glycolul nu e schimbat la timp, etc. Într-un cuvânt, trebuie întreținute.
La 200-FM zice ca ar avea ThermProtect impotriva fenomenului de stagnare.
Eu ma refeream la postul scris de “papusa” dar e drept ca erau alte panouri, 200-T.

Bine fuji, mersi pentru confirmare. Banuiam ca sunt bune.
Mai intreb desi sunt convins, recomanzi alta centrala in loc de Viessmann 100-W 35kW care sa mearga cu ele? Pe sote scrie ca boilerul accepta 30kW pe serpentina de la centrala.

Mersi!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitodens si Panouri solare plane Viessmann Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de fuji »

Vitosol 200-T sunt colectoare cu tuburi vidate.. cu totul alt tip de produs.
La 35 kW exista si Vitodens 200-W, dar costa cel puțin dublu !
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Vitodens si Panouri solare plane Viessmann Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de mrh »

fuji scrie: 02 Aug 2018 21:05 Vitosol 200-T sunt colectoare cu tuburi vidate.. cu totul alt tip de produs.
La 35 kW exista si Vitodens 200-W, dar costa cel puțin dublu !
Stiu de 200-W, nici nu se pune problema de a lua centrala aia, e prea scumpa. Intrebam mai mult in ideea daca 100-W are tot ce ii trebuie pentru a functiona cu instalatia solara si incalzire in pardoseala pe mai multe zone, dar nu vreau sa duc discutia prea mult spre care centrala dat fiind ca subiectul aici e despre instalatii solare. Vroiam doar sa imi fac o idee asupra sistemului in intregime si daca 100-W de 35kW se potriveste si ar merge mai bine ca alte centrale pentru ca e acelasi brand cu pachetul.

Mersi!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitodens si Panouri solare plane Viessmann Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de fuji »

Instalația solară are automatizarea sa proprie si poate deci funcționa independent de centrala.
Automatizarea poate fi interconectata cu centrala, oferind astfel mai multe functii mai mult sau mai puțin utile.

Exista si variante de centrala cu modul solar suplimentar, caz in care nu mai e nevoie de o altă automatizare solară.
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Vitodens si Panouri solare plane Viessmann Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de mrh »

fuji scrie: 03 Aug 2018 19:52 Instalația solară are automatizarea sa proprie si poate deci funcționa independent de centrala.
Automatizarea poate fi interconectata cu centrala, oferind astfel mai multe functii mai mult sau mai puțin utile.

Exista si variante de centrala cu modul solar suplimentar, caz in care nu mai e nevoie de o altă automatizare solară.
Am inteles.

Fuji, ai putea sa imi confirmi ce garantie au panourile 200-fm ? Imi vine greu sa cred dar un distribuitor viessmann din Cluj mi-a zis ca au doar 2 ani..

Stiu ca probabil o sa zici ca garantia e overratted dar cand nu ai alti oameni care sa fi avut produsul mai multi ani si sa iti confirme ca sunt ok, te bazezi cumva pe o garantie (cat mai mare) sa iti asiguri linistea.
Daca e adevarat cu garantia de 2 ani, atunci sunt cam dezamagit de viessmann avand in vedere ca altii ofera 10 ani garantie.

Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Garantie Panouri solare plane Viessmann Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de fuji »

Da, din cate stiu si eu Garanția la panourile solare Viessmann e 2 ani, respectiv garanția minimă impusă de legiuitor.
La mai toate produsele Viessmann garanția e 2 ani, doar la Vitodens 050 parca e 3 ani.
Garanția nu e depășită, dar are niste conditii, multe condiții -inclusiv la aia cu 10 ani. Ăia trebuie să garanteze întâi ca vor mai exista ei peste 10 ani ! :D
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Garantie Panouri solare plane Viessmann Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de mrh »

fuji scrie: 05 Aug 2018 18:01 Da, din cate stiu si eu Garanția la panourile solare Viessmann e 2 ani, respectiv garanția minimă impusă de legiuitor.
La mai toate produsele Viessmann garanția e 2 ani, doar la Vitodens 050 parca e 3 ani.
Garanția nu e depășită, dar are niste conditii, multe condiții -inclusiv la aia cu 10 ani. Ăia trebuie să garanteze întâi ca vor mai exista ei peste 10 ani ! :D
E drept ca se poate intampla orice in 10 ani, dar e mai mult un sentiment de liniste pentru cumparator ca producatorul are incredere ca produsul lor va functiona (respectand conditiile lor) minim 10 ani.
Daca nu se intampla lucruri majore in lume, nu cred ca un producator ca Bramac (care ofera 10 ani) ar disparea asa usor. Ce e posibil e ca peste cativa ani, produsele sa se schimbe asa de mult incat sa nu mai conteze ce produs ai luat tu, ca probabil il vei vrea pe asta mai nou.

Dar totusi linistea aia e importanta cand cumperi ceva. Si cred ca ar putea macar sa zica o durata medie de viata la care ei se asteapta daca nu pot garanta.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Solare Bramac

Mesaj necitit de fuji »

Nu, la Bramac nu se pune problema să dispară.. La ei e alta problema: ei sunt specialiști în acoperișuri, nu in Solare. Probabil că nici nu le produc ei. Însă eu cred ca sunt bune, iar soluțiile cu panou integrat in acoperiș ar trebui să fie domeniul lor.

Poti sa te uiți și la panourile solare Bosch Buderus.
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Solare Bosch Buderus

Mesaj necitit de mrh »

Ai un link cu pachet solar de la Bosch Buderus? Si ei ce garantie ofera? Tot 2 ani?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Solare Bosch Buderus

Mesaj necitit de fuji »

mrh scrie: 06 Aug 2018 10:52 Ai un link cu pachet solar de la Bosch Buderus? Si ei ce garantie ofera? Tot 2 ani?
Bosch nu mai ofera pachete gata facute, ci lasa Instalatorul sa le alcatuiasca.
Panourile arata asa: https://www.bosch-thermotechnology.com/ ... e-758305-c
si la Buderus https://www.buderus.com/ro/ro/ocs/produ ... -757625-c/
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Solare Bosch Buderus

Mesaj necitit de mrh »

fuji scrie: 06 Aug 2018 11:25
mrh scrie: 06 Aug 2018 10:52 Ai un link cu pachet solar de la Bosch Buderus? Si ei ce garantie ofera? Tot 2 ani?
Bosch nu mai ofera pachete gata facute, ci lasa Instalatorul sa le alcatuiasca.
Panourile arata asa: https://www.bosch-thermotechnology.com/ ... e-758305-c
si la Buderus https://www.buderus.com/ro/ro/ocs/produ ... -757625-c/
Am inteles, are Bosch Buderus ceva in plus fata de Viessmann? In opinia ta, care ar fi mai bune dupa specificatii?
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Panouri solare Vitosol plane

Mesaj necitit de mrh »

Acuma am vazut ca si Vitosol 100-FM are ThermProtect. Atunci care sunt diferentele intre 100-FM si 200-FM?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitosol 100-FM sau Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de fuji »

fuji scrie: 02 Aug 2018 00:55Exista si Vitosol 100, la fel de bune, dar care au restricție de montat la Mare (mediu coroziv). Sunt mai ieftine.
.. si cum nu stai in Constanta, nu sunt probleme.
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Vitosol 100-FM sau Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de mrh »

Super. Sticla securizata au, nu? Adica sper ca nu trebuie sa ma ingrijorez de o grindina de primavara :D

Mersi Fuji!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitosol 100-FM sau Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de fuji »

cred ca e aceeasi sticla.. Cadrul s-ar putea sa difere.
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Vitosol 100-FM sau Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de mrh »

fuji scrie: 06 Aug 2018 20:52 cred ca e aceeasi sticla.. Cadrul s-ar putea sa difere.
Sorry ca tot insist pe subiectul asta dar nu gasesc la Viessmann pe site nimica care sa zica de rezistenta sticlei nici la 100-fm si nici la 200-fm, spre deosebire de panourile Bosch 7000 la care ai facut referire ..
Btw, am mai intrebat si in alt post, tu care consideri ca sunt mai bune, doar dupa specificatii, panourile Viessmann sau Bosch?

Mersi si cu asta promit ca te las in pace!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

date tehnice Vitosol 100-FM / Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de fuji »

Viessmann au site separat de documentatii tehnice: https://webapps.viessmann.com/vibooks/RO/ro

Acolo gasesti de ex. Instruc. de Proiectare (vers. 2015), document f. interesant. https://webapps.viessmann.com/vibooks/a ... t&view=Fit

Bosch are mai multe clase de produse (denumite in ordine crescatoare). Solar 4000 nu numai ca e mai simplu, dar e si mai mic -2 mp, fata de 2,4-2,5 mp. Solar 7000 ar fi varful de gama.
Sunt greu de comparat intre ele panourile solare.. Eu consider ca Bosch Solar 7000 TF si Vitosol 200-FM sunt cam la fel.
Boilere.. parca cele de la Viessmann sunt mai durabile, mai solide.. dar groaznic de scumpe.
Se pot face si diverse combinatii: centrala de la unul, panouri si/sau boiler de la altul. Multi au montat boiler Tesy de exemplu ! Nu e acelasi lucru (in primul rand la izolatia termica, pierderea de caldura in standby, cred ca nici la grosimea tablei, ca boilerele Viessmann sunt f. grele), dar functioneaza fara repros si aceste boilere Tesy.
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: date tehnice Vitosol 100-FM / Vitosol 200-FM

Mesaj necitit de mrh »

fuji scrie: 07 Aug 2018 11:31 Viessmann au site separat de documentatii tehnice: https://webapps.viessmann.com/vibooks/RO/ro

Acolo gasesti de ex. Instruc. de Proiectare (vers. 2015), document f. interesant. https://webapps.viessmann.com/vibooks/a ... t&view=Fit

Bosch are mai multe clase de produse (denumite in ordine crescatoare). Solar 4000 nu numai ca e mai simplu, dar e si mai mic -2 mp, fata de 2,4-2,5 mp. Solar 7000 ar fi varful de gama.
Sunt greu de comparat intre ele panourile solare.. Eu consider ca Bosch Solar 7000 TF si Vitosol 200-FM sunt cam la fel.
Boilere.. parca cele de la Viessmann sunt mai durabile, mai solide.. dar groaznic de scumpe.
Se pot face si diverse combinatii: centrala de la unul, panouri si/sau boiler de la altul. Multi au montat boiler Tesy de exemplu ! Nu e acelasi lucru (in primul rand la izolatia termica, pierderea de caldura in standby, cred ca nici la grosimea tablei, ca boilerele Viessmann sunt f. grele), dar functioneaza fara repros si aceste boilere Tesy.
Am inteles! Ma miram eu cum de Viessmann sunt asa zgarciti la specificatii :D

La boilerul Viessmann m-a atras faptul ca pe serpentina superioara accepta 30kW (fata de 26 la Bramac).. nu ca ar fi diferenta mare dar parca e un semn de calitate mai buna.

Mersi pentru lamuriri Fuji!
Avatar utilizator
mell652
Mesaje: 1
Membru din: 02 Apr 2020 18:38

Re: panou solar plan

Mesaj necitit de mell652 »

fuji scrie: 14 Iun 2009 11:13 uite si un Panou plan. Am ales pt. exemplificare un panou de la Buderus.
Panourile plane au in general dimensiuni de 2 m2 si sunt disponibile în varianta verticală şi orizontală
Panoul solar plan este un colector etanş de înaltă performanţă şi cadru din materiale compozite, umplut cu gaz inert (Argon), cu diverse variante de instalare: pe acoperiş, încastrat, pe acoperiş plan sau faţadă la 45.
Are ramă din fibră de sticlă, utilizată în domeniul aeronautic, protejat de influenţe externe prin inchiderea ermetică
Instalarea e simplă şi rapidă, fără scule, datorită racordurilor flexibile
m-am pus pe site-ul astfel foarte fericit cu ei! mai târziu, vreau să cumpăr o unitate pentru a stoca energie
Avatar utilizator
Dan Suciu
Mesaje: 1
Membru din: 13 Apr 2020 12:31

panou solar plan Ariston Kairos Thermo 2,2 mp area piederi de antigel

Mesaj necitit de Dan Suciu »

Buna dimineata! ;) Am un panou solar plan Ariston Kairos Thermo 2,2 mp si a inceput sa aiba piederi de antigel in interiorul panoului. Dupa ce m-am invirtit in jurul lui am constatat ca are foaia de sticla lipita pe cutia de metal. Exista vreo metoda de a dezlipi foaia de sticla pentru a putea verifica tevile din interiorul panoului si a identifica sursa scurgerilor? Sau recurg la ciocan?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator