Centrala DOMITOP F24E Ferroli

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
JMG
Mesaje: 2
Membru din: 07 Dec 2022 16:21

Centrala DOMITOP F24E Ferroli

Mesaj necitit de JMG »

Va salut, am umatoarea problema cu o centrala DOMITOP F24E Ferroli: creste presiunea in instalatia de calorifere, in timpul fazei de incalzire, pana la 3 bar si peste. Am inlocuit vasul de expansiune dar fenomenul a reaparut dupa cateva zile. Eu suspectez acum si robinetul de umplere a caloriferelor dar nu stiu daca este sau nu cu supapa de sens.
Am oarecare experienta si cunostiintele necesare dar nu-mi explic de ce cresterea de presiune are loc numai in faza de incalzire a caloriferelor (sau este insesizabil in rest sau la folosirea pe apa calda).
Deocamdata sunt nevoit sa scot apa din calorifere cam odata la 2 zile.
Am inchis alimentarea cu apa a centralei pentru 6 ore si presiunea a ramas in limite normale, folosind doar functia de incalzire. Vorbesc de presiunea cu caloriferele reci (racite). La nevoie pot furniza foto din centrala - este extrem de simpla - dar nu m-am mai intalnit pana acum cu acest fenomen dupa inlocuirea vasului de expansiune.
Mai precizezca centrala are, totusi, exact 20 de ani dar pana acum a functionat ireprosabil, cu intretinere-verificare constanta.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala DOMITOP F24E Ferroli

Mesaj necitit de fuji »

JMG scrie: 07 Dec 2022 16:55nu-mi explic de ce cresterea de presiune are loc numai in faza de incalzire a caloriferelor
apa, cand se incalzeste, se dilata... Si asa se mareste presiunea !
Avatar utilizator
JMG
Mesaje: 2
Membru din: 07 Dec 2022 16:21

Re: Centrala DOMITOP F24E Ferroli

Mesaj necitit de JMG »

Cred ca am uitat sa precizez ca presiunea la rece nu mai revine la valoarea intiala. A fost setata la 1 bar (calorifere reci) si dupa fiecare faza de incalzire nu mai revine l 1 bar ci la 1,2 bar, dupa urmatoarea 1,4 bar si asa ajunge in circa 24 de ore la peste 3 bar si actioneaza supapa de siguranta.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala DOMITOP F24E Ferroli

Mesaj necitit de fuji »

JMG scrie: 07 Dec 2022 16:55suspectez acum si robinetul de umplere a caloriferelor dar nu stiu daca este sau nu cu supapa de sens.
nu cred ca are supapa de sens. Da, trebuie verificat.

Dar.. centrala Domitop nu e cu schimbator de caldura bitermic ? In cazul asta poate fi si acesta gaurit. In acest caz mai bine schimbi centrala cu totul.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 9 vizitatori