Alegere centrala si tevi

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
blocexpert
Mesaje: 1
Membru din: 30 Aug 2022 14:43

Alegere centrala si tevi

Mesaj necitit de blocexpert »

Salutare,
Pentru ca apa calda si caldura data de CMTEB este cum este am luat decizia de a monta o centrala termica. Am inceput sa caut, sa intreb in toate partile si am primit raspunsuri atat de diferite ca sunt mai ceata ca la inceput.
Centrala trebuie instalata intr-un apartament in bloc construit in 1981, 4 camere cu 2 bai, cam 85 de mp, in total 7 calorifere, neanvelopat (urmeaza, nu se stie cand inca). Exista instalatia de gaz separata cu 2 focuri.
Si acum intrebarile:
1 La centrala am de ales intre:
- Viessman 050 25Kwh
- Ariston Alteas One+ 24kwh
- Vaillant Ecotec Pure 236, 20.2 kwh;

2. La partea de tevi ce ar fi mai ok raport pret calitate Cupru - mai subtiri si mai finute dar culoarea difera in timp sau PPR?

3. Influenteaza cu ceva daca tevile vor fi atat pe jos cat si pe sus? caut posibilitati diverse ca nu as vrea sa demolez chiar toata casa pentru instalare.

4. Caloriferele existente din otel pe care le am si care au functionat pana acum pe RADET, trebuie schimbate sau nu? Un instalator imi zice ca se pot spala pana la conectarea centralei, altul ca trebuie schimbate obligatoriu.

Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru orice alte sugestii.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere centrala si tevi

Mesaj necitit de fuji »

blocexpert scrie: 10 Sep 2022 15:56 Si acum intrebarile:
1 La centrala am de ales intre:
- Viessman 050 25Kwh - Ariston Alteas One+ 24kwh - Vaillant Ecotec Pure 236, 20.2 kwh;
merge si Vitodens 100-W 19 kW, ca asta s-ar compara cu modelul ala de Vaillant ca putere termica (si oricum e suficient pentru un Apartament)
2. La partea de tevi ce ar fi mai ok raport pret calitate Cupru sau PPR?
Cupru, evident
3. Influenteaza cu ceva daca tevile vor fi atat pe jos cat si pe sus?
Trebuie sa asiguri Aerisirea instalatiei, sa montezi Aerisitoare automate in cele mai inalte puncte si sa asiguri panta conductei. Un Instalator profesionist stie despre ce e vorba.
4. Caloriferele existente din otel pe care le am si care au functionat pana acum pe RADET, trebuie schimbate sau nu?
daca erau din fonta, merita sa le pastrezi. Asa.. mai degraba nu.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] și 8 vizitatori