Centrala termica clasica vs in condensatie

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Ileana Lipan
Mesaje: 1
Membru din: 22 Iul 2022 17:44

Centrala termica clasica vs in condensatie

Mesaj necitit de Ileana Lipan »

Buna ziua ,
Am un ap cu doua camere 45 mp , am trei calorifere doua de 600/1000 și unul de 600/600, vechea centrala este pe balcon și nu am acces ușor la canalizare ce centrala mă sfătuiți să pun clasica sau in condensație ,eu m-am gândit la un Motan clasic 24kw la as face mare economie cu o centrala in condensatie? dar unde ii trag evacuarea? Ar trebui sa redimensionez caloriferele că sa lucreze in condensație? menționez că ap este izolat exterior și am geamuri tripan.
As face mare afacere cu o centrala in condensatie sau sa merg pe una clasica.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica clasica vs in condensatie

Mesaj necitit de fuji »

Ileana Lipan scrie: 22 Iul 2022 17:57as face mare economie cu o centrala in condensatie?
Centrala cu condensare consuma cu pana la 30% mai putin -concret insa la un apartament obtii un consum de aprox. 10% mai putin.
Asta inseamna ca in loc de 200 Lei factura va fi 180 lei, nu ? La fel.. daca factura ar fi 300 Lei cu o centrala cu condensare o sa fie 270 Lei.
Ca sa obtii acest consum mai mic ar trebui ca centrala sa functioneze cat mai mult in regim de condensare, deci temperatura pe tur cat mai mica -si atunci da, e nevoie de radiatoare supra-dimensionate, ca sa faca fata si Iarna pe ger.

Evacuarea condensului se poate face si pe trasee mai lungi si complicate daca se monteaza o Pompa de condens langa centrala.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori