Schimbare centrala clasica cu una in condensare acum in iarna

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
msrro
Mesaje: 2
Membru din: 04 Ian 2022 20:48

Schimbare centrala clasica cu una in condensare acum in iarna

Mesaj necitit de msrro »

Va salut,

Se da o casa mai veche, 170 mp neizolata, tripane, cu calorifere si centrala clasica 24kw - Vaillant turbotec de 15 ani.

Oricum, la vara, casa se va termoizola si va fi schimbata si centrala cu una condens.

Avand in vedere ca expira contractele de gaz si se intra pe preturile plafonate pana la 31.03 370RON/MWh si dupa aceea se intra pe piata care acum e 600RON/Mwh, si ca un 5-600 mc pe luna de iarna vor cantari greu la factura, va intreb daca merita sa schimb acum in ianuarie centrala cu ceva in condensare ?
Ar ajuta dpdv al consumului de gaz pe lunile ramase pana la vara si termoizolare ?

In Cluj sunt acum 5-10 grade ziua si am coborat de cateva zile temperatura de tur de la 61 la 50 de grade si e ok, se ridica temp, deci teoretic ar duce caloriferele existente, dar cam cu 10 minute mai tarziu per ciclu de incalzire. Spun asta pentru ca am inteles ca la 50 grade se poate face deja condens in centrala noua si poate ar ajuta si asta cu un 10% pe lunile de iarna ramase. Ce ziceti ?

Va multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare centrala clasica cu una in condensare acum in iarna

Mesaj necitit de fuji »

nu schimba o centrala functionala si in stare buna. Daca insa nu indeplineste criteriile astea te poti gandi la o schimbare.
Avatar utilizator
msrro
Mesaje: 2
Membru din: 04 Ian 2022 20:48

Re: Schimbare centrala clasica cu una in condensare acum in iarna

Mesaj necitit de msrro »

Fuji, mersi , cam tot asta aud :)
Deci nu fac nici o branza la consum de gaz cu una noua in condensare fata de una veche ? Sau e neglijabil ?
E vrajeala marketing-ul cu randamente de 107% la 50 de grade ?

Eu ma gandeam ca oricum sa o inlocuiesc dupa ce termoizolez, acum am dubii.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare centrala clasica cu una in condensare acum in iarna

Mesaj necitit de fuji »

da, vei obtine un consum mai mic cu o centrala cu condensare -macar 10%. Insa.. ar trebui sa maresti suprafata radianta, adica radiatoarele >> Costuri suplimentare.
Merge si fara marirea caloriferelor.. insa cand va fi ger nu vei mai putea functiona cu 40-50 grd pe Tur.

Si mai e o chestie: centralele cu condensare, noi, moderne, par niste bijuterii. Totusi sunt departe de-a fi fiabile -prea multa electronica, prea departe s-a mers cu miniaturizarea si plasticul. Per total lumea se va descurca cu ele, e clar.
Dar.. sa dai jos o centrala functionala pentru asta.. nu stiu ce sa zic.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori