Echilibrarea hidraulica a caloriferelor

radiatoare fonta, aluminiu, panouri de otel, convectoare electrice

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Serghin
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2021 16:22

Echilibrarea hidraulica a caloriferelor

Mesaj necitit de Serghin »

Ultimul calorifer din circuit (cel mai indepartat de centrala) trebuie deschis la maximum? Eu la ultimul calorifer din circuit am robinet simplu pe tur, netermostatat, iar in camera respectiva nu locuiesc. Stiam ca acela trebuie lasat deschis la maximum pt. a nu se bloca pompa de recirculare, e adevarat? Sau as putea totusi sa-l tin la minimum (o juma de tura, o tura), la robinetul obisnuit de tur? Are ceva? As economisi ceva daca fac asa si la celelalte calorifere din camerele nelocuite? Sau de fapt centrala tot aceeasi cantitate de apa incalzeste (toata cea din circuit), indiferent de cate calorifere sunt deschise si inchise, si deci nu as economisi mare lucru?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Echilibrarea hidraulica a caloriferelor

Mesaj necitit de fuji »

daca vrei economie, montezi capete termostatice si le reglezi pe temperaturi cat mai joase. De ex. pozitia 3 =20 grd, sau poz. 2=16 grd.
Robinetii manuali nu inchid de tot, deci agentul termic circula in continuare.

Echilibrarea hidraulica a instalatiei se face ca sa ajunga agent termic la toate caloriferele: uneori deschizi robinetul la maxim la cel mai defavorizat corp de incalzire si ..tot degeaba, ca se incalzeste foarte slab.
In general, echilibrarea hidraulica se face din robinetii de retur -si o faca Instalatorul.
Avatar utilizator
Serghin
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2021 16:22

Re: Echilibrarea hidraulica a caloriferelor

Mesaj necitit de Serghin »

@fuji: am o intrebare: la caloriferele port-prosop din baie si din wc, daca nu am nevoie de caldura permanent, sau de caldura mai putina, pot inchide la minimum turul? Iar returul ar trebui deschis la maxim, sau tot asa, il pot deschide doar una-doua ture?
La cel din baie se poate pune robinet termostat, pt. a regla caldura in cazul in care se face prea cald, sau nu e cazul, si pot regla si din robinetul simplu de tur?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Echilibrarea hidraulica a caloriferelor

Mesaj necitit de fuji »

nu mai umbla la robinetii de retur. Roaga instalatorul sa-i regleze odata si uita de ei.
Poti pune robineti termostatici oriunde.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator