Nedumerire baterie cu montare pe perete

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Serghin
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2021 16:22

Nedumerire baterie cu montare pe perete

Mesaj necitit de Serghin »

Salut, am si eu o nedumerire: as vrea ca dupa ce imi montez centrala termica sa trag apa calda la bucatarie la bateria din poza cu montare pe perete, la robinetul din stanga (corespunzator apei calde), care acum e blocat cu un cui si floreta aia albastra. Voi schimba bateria cu una cu dubla comanda (cand s-a construit blocul probabil nu au gasit baterie dubla si de aceea au pus simpla). Blocul NU are apa calda, doar rece. Intrebarea e daca se va putea sa aduc de la centrala termica teava pt. ACM si cum se va racorda la partea stanga a bateriei? Unde va trebui montata usita de vizitare, fix in dreptul apometrului sau mai sus/mai jos? In nisa coloanei exista cumva vreun teu sau robinet ceva care sa opreasca apa atunci cand ai nevoie de reparatii sa nu te inunde, sau e suficient sa opresc apa de la maneta apometrului? Adica se poate realiza operatiunea si fara sa opresc apa la intreaga scara, de la caminul general din fata blocului? Va multumesc.
Imagine
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nedumerire baterie cu montare pe perete

Mesaj necitit de fuji »

e momentul sa intervina Instalatorul blocului ! :D
Cine poate cunoaste configuratia retelelor ingropate in perete si a coloanelor de apa ?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori