Centrala Baxi fluctuație temperatura agent

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Iulian67
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2021 08:04

Centrala Baxi fluctuație temperatura agent

Mesaj necitit de Iulian67 »

Stimați forumisti, va rog ajutati-ma...Centrala Baxi, gama de vârf, fara ACM, condensație, noua (instalată acum un an), de putere mare, vreo 40 kW. Instalația numără vreo 15 calorifere , din care 13 controlate de robinete termostatice. A funcționat superb până acum câteva zile (extrem de silențioasă după intrarea în regim, cu fluctuații ale temperaturii agentului de plus/minus o zecime de grad, cu reprize de încălzire alternând cu pauze, fii d comandată de un termostat de interior). Așadar, acum funcționează cu fluctuații ale temperaturii agentului de până la plus/minus 5-6 grade!!!, flacara se stinge și se aprinde succesiv și funcționează continuu căldura furnizată nereușind să compenseze temperatura solicitată de termostatul de interior). Am gândit că e sugrumat debitul de retur astfel că am purjat și ulterior am înlocuit elementul filtrant din filtrul anti-magnetita (am avut inițial un cartuș filtrant de 600 de microni, acum am pus unul de 1000 de microni). Anomalia persista. Crăciunul bate la ușă și îmi e teamă să nu cedeze centrala de sărbători , când nu mă poate ajuta nimeni. Ce e de făcut cu centrala mea? Va mulțumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala Baxi fluctuație temperatura agent

Mesaj necitit de fuji »

dar temperatura pe turul centralei.. la cat e fixata ? Si cum merge daca o dai la maxim pe Tur ?
Avatar utilizator
Iulian67
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2021 08:04

Re: Centrala Baxi fluctuație temperatura agent

Mesaj necitit de Iulian67 »

In primul rand , va mulțumesc mult pentru răspuns. Temperatura pe tur am fixat-o in intervalul 50 - 60 de grade. Indiferent de valoarea punctuala a temperaturii setate, centrala se manifesta identic. Nu am incercat-o încă la temperaturi mari. Am sa o incerc și va comunic rezultatul. Va mulțumesc mult încă o dată.
Avatar utilizator
Iulian67
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2021 08:04

Re: Centrala Baxi fluctuație temperatura agent

Mesaj necitit de Iulian67 »

Am rezolvat problema cu o aerisire serioasa a întregului sistem de încălzire. Repriza inițială de aerisire automata a centralei de după resetare, e o poveste....Am recurs deci la aerisire manuala, calorifer cu calorifer, rampa cu rampa.....Centrala funcționează din nou perfect. Va mulțumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala Baxi fluctuație temperatura agent

Mesaj necitit de fuji »

Iulian67 scrie: 20 Dec 2021 13:09..Am recurs deci la aerisire manuala, calorifer cu calorifer, rampa cu rampa..
Aerul face zgomot in instalatie -deci ar fi trebuit sa-ti dai seama de la inceput.
Avatar utilizator
Iulian67
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2021 08:04

Re: Centrala Baxi fluctuație temperatura agent

Mesaj necitit de Iulian67 »

E drept , centrala funcționa mai zgotos decât de obicei. Sunt novice in centrale, deci va rog să aveți înțelegere....Am mai învățat un lucru. Va mulțumesc.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 11 vizitatori