Termostat viessmann

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
delusb
Mesaje: 2
Membru din: 24 Oct 2021 12:52

Termostat viessmann

Mesaj necitit de delusb »

Buna ziua, am achizitionat o centrala viessmann vitodens 100-w b1kf iar ulterior am achizitionat si termostatul modulant vicare. problema este ca nu pot face centrala sa functioneze cu termostatul, cand pun centrala pe modul de functionare cu termostat apare in aplicatie noDemand si nu face nimic, de asemenea nu gasesc nicaieri in meniul aplicatiei optiunea de control individual al camerei. Mentionez ca suportul viessmann este ca si inexistent iar firma care a pus in functiune centrala insista sa iau un termostat on-off pe motiv ca "alea e cele mai bune"
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat viessmann

Mesaj necitit de fuji »

Nu e un Termostat, ci doar un Senzor de camera.
Ar fi trebuit sa funcționeze.. Si tehnicianul de Service ar fi trebuit sa rezolve treaba.

Cu ce telefon folosește tehnicianul Vitoguide ? Cu tejefon cu sistem Android sau iPhone ?
Avatar utilizator
delusb
Mesaje: 2
Membru din: 24 Oct 2021 12:52

Re: Termostat viessmann

Mesaj necitit de delusb »

cu android, dar era prima care o punea in functiune. Nu stia ca trebuie sa fie conectat wifi la centrala, nu la internet si nu a reusit decat manual de pe panou. Punerea in functiune am facut-o eu mai tarziu cu vitoguide dar cu cont de utilizator.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat viessmann

Mesaj necitit de fuji »

delusb scrie: 24 Oct 2021 20:04cu android, dar era prima care o punea in functiune. Nu stia ca trebuie sa fie conectat wifi la centrala, nu la internet si nu a reusit decat manual de pe panou. Punerea in functiune am facut-o eu mai tarziu cu vitoguide dar cu cont de utilizator.
nu era vina lui ca nu prea stia -trebuia sa fie scolarizat.
Sa-si faca cont Vitoguide si sa incerce si cu un iPhone.

Posibil sa mai fie mici scapari de soft, care vor fi imbunatatite in viitor (sper !).
Iar senzorii de camera.. nu prea sunt in stoc la ora actuala, deci s-a rezolvat problema pentru o vreme !!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori