Opentherm

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Salutare,

Doresc sa schimb centrala termica actuala cu una prin condensare si am apucat sa comand un Ariston Clas One. Ulterior, am vrut sa ma documentez putin si legat de termostatele smart (in special de Honeywell T6R) si am dat peste protocolul opentherm. Din cate inteleg eu, si va rog corectati-ma daca gresesc, protocolul asta opentherm optimizeaza ciclurile de incalzire\racire prin modularea flacarii (cred). Cred ca este echivalentul unui convertizor de frecventa in domeniul electric. Adica centrala nu mai functioneaza pe sistemul clasic ON\OFF, ci anticipand cand urmeaza sa ajunga camera la temperatura, scade intensitatea flacarii ?!

Anyway, deduc ca ar trebui sa eficientizeze procesul si poate chiar sa scada suplimentar din costuri, nu ?

Daca e asa, oare pot sa folosesc un termostat de asta cu centrala Ariston Clas One ? E compatibila ? Daca nu, ce centrala ar fi ?

Multumesc mult.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Opentherm

Mesaj necitit de fuji »

Caius scrie: 20 Sep 2021 10:28Daca e asa, oare pot sa folosesc un termostat de asta cu centrala Ariston Clas One ? E compatibila ? Daca nu, ce centrala ar fi ?
Nu, T6R nu ar merge opentherm cu Ariston, ca nu permite Ariston. Ei au un protocol propriu BUS< au termostatele lor modulante.
T6R ar merge opentherm cu orice centrala care accepta Opentherm: Centrale Ferroli, Beretta, dar si multe altele, inclusiv unele Viessmann
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Din cate am inteles acum de la cineva de la Ariston, ar putea modula cu ajutorul unei sonde de exterior. Stiam ca exista si varianta asta, desi nu am citit despre ea si nu prea stiu cum functioneaza.

So, e ok modularea in functie de temp din exterior ? De asemenea, poti sa-mi spui 2 cuvinte despre principiul de functionare ?

Merita sa refuz centrala asta si sa cumpar alta care accepta opentherm ? Sau nu se justifica ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Opentherm

Mesaj necitit de fuji »

Caius scrie: 20 Sep 2021 14:58Merita sa refuz centrala asta si sa cumpar alta care accepta opentherm ? Sau nu se justifica ?
e vorba de modularea flacarii arzatorului. Comanda modularii e data de placa electronica a centralei. Acum.. ca placa aduna informatii de la un Senzor exterior, de la un Senzor de camera.. sau ca comunica cu acesti senzori printr-un protocol proprietar unui Brand sau un protocol semi-universal ca opentherm e mai putin important.
Ariston vrea sa-si vanda termostatele proprii, ca sa incaseze si ei ceva, nu ? Pe de-alta parte Honeywell vrea si el sa traiasca.

Problemele de service ale centralelor in general nu sunt legate de termostate sau de protocolae de comunicare -ci de cu totul alti factori.
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Daaaa, ok. Am inteles asta.

Dar speram sa primesc o recomandare in legatura cu ce sa fac :)

Sau un termostat Nest poate. Nu stiu. Voi aveti experienta necesara :D
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Sau sa cumpar un termostat Ariston si sa isi poata modula flacara ? :?:
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Opentherm

Mesaj necitit de fuji »

la centrale lideri la calitate sunt Viessmann. La Vanzari lideri europeni sunt Bosch Buderus, iar in Ro Immergas si Ariston.
Eu la mine acasa mi-as monta un Viessmann, evident.

Acum.. daca vrea cineva sa ia Ariston.. f. bine ! Termostatele Ariston nici nu prea le au in stoc si au si calitate indoielnica.
Insa cu Ariston merge si T6R -dar nu va functiona opentherm, ci on-off.
Caius scrie: 20 Sep 2021 16:13 Sau sa cumpar un termostat Ariston si sa isi poata modula flacara ? :?:
ce speri sa obtii cu un termostat modulant ? Care va fi consecinta practica ?
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Intial, cand am citit principiul de functionare al modularii (in functie de senzorul de camera, senzor exterior, bla bla) mi s-a parut ca ar duce o economie substantiala. Ei, dupa ce am citit putinele articole legate de rezultate, aparent e doar in jur de 5%. Iar daca iei in calcul costul unui termostat ca asta, pana il amortizezi si incepi sa ai econimii efective (de 5%) is ani multi.

Iarasi erau articole care spuneau ca functionarea pe opentherm poate creste durata de viata a unor componente, si alte forumuri care spun opusul.

De asemenea, am citit reviews la anumite termostate inteligente in unii care spuneau ca fiind pe opentherm duceau la temp f mari apa din calorifere, ca se blocau valvele pt full deschis, etc. Ma rog, cu cat e mai complicat sistemul cu atat is mai multe lucruri care pot da gres; inteleg asta.

Dar, inteleg ca in afara de faptul ca e cool si ca paote crea un anumit confort termic mai bun, nu prea merita investitia.

Acuma cochetez cu ideea de a face 2-3 zone in casa folosind capuri termostatate de la Salus. Iarasi, pe foaie mi se pare buna si usor de aplicat ideea. De astea imi poti spune ceva ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Opentherm

Mesaj necitit de fuji »

orice reglaj local e bun si e necesar. Deci orice robineti termostatici sunt buni. Ca ii reglezi tu inital manual sau centralizat, e prea putin important. Centralizat e bine sa-i reglezi cand ai multi, la o cladire de birouri, etc.

Comanda bidirectionala centrala -termostat iarasi e o chestie buna. Modularea flacarii e doar o parte din ce poate face acest sistem. Prin comunicarea bidirectionala poti sa portezi multe functii ale centralei pe termostat (care devine practic o telecomanda).
Acum.. sistemele astea bidirectionale e bine sa fie optimizate de Producatorul centralei (cei mari asta fac, prin sistemele proprii BUS). Opentherm e o incercare de "democratizare" a acestui domeniu, dar n-a prea tinut (ca cei mari n-au renuntat la "privilegii).

Bosch are un sistem functional, cu termostatul internet CT200 si capete termostatice EasyControl. Acum a lansat si Viessmann capete, dar nu stiu daca sunt deja disponibile.
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Cred ca pana la urma o sa merg pe un termostat inteligent TADO. Este compatibil cu centralele Ariston si din cate am intrebat, ar trebuis sa poata folosi inclusiv modularea prin protoclul Aristonului BUS.

Iar ulterior o sa achizitionez si cateva capuri termostatate tot de la TADO.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Opentherm

Mesaj necitit de fuji »

Caius scrie: 22 Sep 2021 15:50..TADO. Este compatibil cu centralele Ariston
Tado nu are reprezentanta in Ro, prin urmare nici Sprijin tehnic, si nici Garantie de Producator.
Cu atat mai mult nimeni nu garanteaza functionarea cu centralele Ariston.
Acum.. fiecare poate testa ce doreste pe propria raspundere.
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Da, am mai auzit replica asta "nu are reprezentanta" (nu doar la termostate), dar nu e un argument valid. Cand le-am scris celor de la tado sa-i intreb chestia asta m-au intrebat "cum adica sa avem reprezentanta ? In majoritatea tarilor vindem prin amazon, garantia o rezolva ei"

La fel cum nici cu televizorul nu ma duc la producator sa-l repare, ca il duci la Altex, la fel si cu termostatul.

Oricum, in Romania chiar EON vinde si instaleaza termostate TADO. Deci ai si sprijin tehnic si garantie.

Iar legat de compatibilitatea cu centralele Ariston, o garanteaza chiar producatorul TADO :D

Deci daca faci putin research, nu e chiar asa :)
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Dar mersi de advice oricum :)
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Ah da, si nu merge doar ON\OFF, ci poate folosi comunicatia BUS BridgeNet a Ariston-ului. E chiar f cababil termostatul (si scump ce-i drept).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Opentherm

Mesaj necitit de fuji »

Caius scrie: 22 Sep 2021 22:04In majoritatea tarilor vindem prin amazon
da, dar nu si in Ro.
La fel cum nici cu televizorul nu ma duc la producator sa-l repare, ca il duci la Altex, la fel si cu termostatul.
nu ai dreptate. Exista TV-uri, mai ales astea smart, care sunt aprobate pentru o lista specifica de tari. In restul nu sunt comercializate si nu primesc sprijin.
La termostate e si mai mare restrictia.
Oricum, in Romania chiar EON vinde si instaleaza termostate TADO. Deci ai si sprijin tehnic si garantie.
da, sprijin zero. EON e bun la comert -ca si Engie si ceilalti ca ei. Cand e vorba de o problema tehnica, te trimite la o firma adevarata, de specialitate.
Iar legat de compatibilitatea cu centralele Ariston, o garanteaza chiar producatorul TADO :D
vezi mai sus. O garanteaza, dar n-o comercializeaza.
Cu atat mai mult nu are valoare aceasta garantare, cu cat ei nici macar nu cunosc modelele de centrale Ariston vandute in Ro (ia intreab-i de Cares sau HS Premium sau alte minuni).

De functionat functioneaza cu siguranta -in modul on/off. Mai toate termostatele chinezesti functioneaza si ele.
Ca Tado va functiona cu Bridgenet Bus.. ma indoiesc.

Dar.. avem nevoie de voluntari care sa probeze diversele situatii, asa ca asteptam un Review.
Caius scrie: 22 Sep 2021 22:04Deci daca faci putin research, nu e chiar asa
fac research din anii '90..
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

nu ai dreptate. Exista TV-uri, mai ales astea smart, care sunt aprobate pentru o lista specifica de tari. In restul nu sunt comercializate si nu primesc sprijin.
La termostate e si mai mare restrictia.
Nu asta voiam sa scot in evidenta, ci faptul ca tu ca utilizator oricum duci aparatul pentru garantie la cel care ti l-a vandut (Altex, nu Sony in analogia mea anterioara). Legal, el (vanzatorul) este cel care trebuie sa se ocupe mai departe sa rezolve problema.
De functionat functioneaza cu siguranta -in modul on/off. Mai toate termostatele chinezesti functioneaza si ele.
Ca Tado va functiona cu Bridgenet Bus.. ma indoiesc.
Chiar in manualul de instalare a termostatului apare cum trebuie sa faci conexiunile pt Ariston Bridgenet. In plus, chiar am intrebat si la suport tehnic la ei (TADO) si mi-au confirmat.

https://www.tado.com/start/manuals/st/W ... Manual.pdf
fac research din anii '90..
Cred, poate a sunat putin rautacios comentariu meu :) Sscuze


Anyway, una peste alta, eu zic ca daca TADO spune ca functioneaza cu Ariston si mai ales cu Bridgenet eu zic ca asa e. Nu cred ca trec ei datele astea doar de dragul marketingului.

Legat de EON, posibil sa ai dreptate legat de suport tehnic, dar atunci is curios pe cine trimit sa-l instaleze. Ca asa e pachetul, cu tot cu instalare. De garantie in schimb nu-mi fac griji; eu il trimit la EON, iar apoi ei n-au decat sa faca ce vor si sa-l trimita cui vor pt reparat :)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Opentherm

Mesaj necitit de fuji »

Principial ai dreptate. Legea garanției e clara, și răspunde Vânzătorul.

Insa în practica s-a descoperit ca apar multe probleme: cu serverul, cu update software.. si multe de Utilizare. Pentru toate astea e nevoie de un Help direct de la Producătorul termostatului.
Poate unii chiar au fir direct cu Tado.. deși nu cred. Sau poate își asuma un nr. nedefinit de schimbări de produse în Garanție.

P S. Si cu Bosch Buderus am dubii ca merge Tado pe BUS.
Termostatele Bosch CT200 luate din Ro merg doar în Ro, pentru ca sunt blocate în rest. În schimb.. pot lua un Tado din Germ. care o sa meargă în Ro cu o centrala Bosch ??

Problematica e similara cu Nest, doar ca Nest spune explicit în ce regiuni îl oferă și unde da Help.
Avatar utilizator
Caius
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 19 Sep 2021 15:35

Re: Opentherm

Mesaj necitit de Caius »

Atata timp cat problemele care apar sunt de software, ma descurc eu daca am si indrumare de la tado, pe care cred ca o dau daca iei legatura cu ei.

Dar o sa intreb si EON pe cine trimit si daca au experienta cu alte instalari TADO, si o sa intreb si producatorul daca pot lua legatura cu ei in caz ca am probleme.

Dar da, e adevarat ca spre deosebire de un termostat normal, cu asta te expui la multe posibile batai de cap fiind asa complex.

Inca nu m-am decis nici eu daca sa-l iau sau nu. Sunt intre asta si un termostat clasic wireless (poate Salus). La asta smart (TADO pt ca mi se pare cel mai ok termostat smart) ma atragea ideea de optimizare si economie.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori