Sfat gaz-boiler(arzator atmosferic)

Boilere cu serpentina, Gaz-Boilere, Boilere electrice, Puffere, Acumulatoare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
ZZZ
Mesaje: 2
Membru din: 28 Aug 2021 23:41

Sfat gaz-boiler(arzator atmosferic)

Mesaj necitit de ZZZ »

Seara buna, am nevoie de ajutorul unui altruist dar si cunoscator in alegerea unui nou gaz-boiler de ~ 160l. Am, inca, un boiler Vaillant VGH 160l('94) care de curand s-a gaurit nitel si trebuie schimbat. Ca sa scap de modificari ale instalatiei, as merge tot pe unul cu arzator atmosf(simplu si f fiabil) insa, Vaillant nu mai importa/face asa ceva, iar singurii care par a mai produce sunt: Ariston; Heizer si Zani... poate si altii pe care nu-i stiu.
Va rog sa ma indrumati catre unul din acestia sau altii, care mai fac (inca)treaba solida... macar 10 ani sa ma tina(zic si eu)! :think: Va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat gaz-boiler(arzator atmosferic)

Mesaj necitit de fuji »

După cum spui, nu prea se mai produc. Motivul e eficienta energetica.
Ia ce găsești în stoc. Ariston nu cred ca țin în stoc așa ceva..
10 ani durata de viață..? Mai greu cu produsele astea noi.
Avatar utilizator
ZZZ
Mesaje: 2
Membru din: 28 Aug 2021 23:41

Re: Sfat gaz-boiler(arzator atmosferic)

Mesaj necitit de ZZZ »

Am luat un gaz-boiler Ariston SGA X 115, arzator atmosf, l-am montat, flacara pilot se aprinde insa cand eliberez butonul pt a regla temp, flacara pilot se stinge! Deflectorul cosului de fum, are un termocuplu de siguranta din care pleaca doua fire, ce ar trebui sa intre(conf manual) intr-o priza sau in alte 2 fire cu papuc. Priza pe boiler nu exista iar inauntru nu am gasit decat un singur fir liber cu papuc... Acest circuit fiind deschis poate fi cauza care sa intrerupa flacara pilot sau acel termocuplu pt cos este inutil? Ca sa chemi o firma agreeata pentru PIF la Ariston, este o odisee, credeti-ma!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat gaz-boiler(arzator atmosferic)

Mesaj necitit de fuji »

ZZZ scrie: 02 Sep 2021 20:59 Am luat un gaz-boiler Ariston SGA X 115
unde ai mai gasit asa ceva ?
Ref. protectie gaze arse: trebuie sa scrie in Instructiuni ce se livreaza si cum se monteaza.
Asta e de la boilerul de 500 litri:
senzor-fum-sga-X-ariston.jpg
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori