Ariston Genus One system 35kW

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Nick01
Mesaje: 2
Membru din: 18 Feb 2021 12:04

Ariston Genus One system 35kW

Mesaj necitit de Nick01 »

Buna ziua,
Am acest Ariston Genus One System instalata si functioneaza rezonabil dar am o nemultumire: centrala nu functioneaza constant; se ambaleaza si pompa si ventilatorul, apoi in cateva minute stinge flacara. Nu este nici o eroare, doar ca functionarea este defectuoasa si nu reuseste sa incalzeasca bine casa. Ciclul asta se repeta la 10 - 15 min. Va imaginati ca pauza de postventilare si circulare intarzie aprinderea si din cauza asta nu mentine temperatura in calorifere constanta.
este un defect sau ar trebui sa umblu la parametrii din setari? Un sfat mi-ar prinde bine!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ariston Genus One system 35kW

Mesaj necitit de fuji »

e destul de probabil ca trebuie sa umbli la Setari, la Reglaje.. oricum, un tehnician de Service ar incepe prin a verifica aceste Setari.

Problema la gama One de la Ariston tocmai asta e: automatizare cu Setari prea multe, gandire prea stufoasa.. Reglaje multe si.. nefunctionale !
Multe coduri de eroare, care nici macar nu ajuta, ca majoritatea sunt inexacte.
Si.. n-ar trebui ca Utilizatorul sa aiba acces la Setarile de service, ca poate da oricand peste cap centrala.
Sunt centrale problematice la utilizare.

Poate o sa mai faca update de software.. dar asta va veni doar cu o placa electronica noua. Insa.. nu mi-as face mari sperante, ca gandirea a ramas aceeasi !
Avatar utilizator
Nick01
Mesaje: 2
Membru din: 18 Feb 2021 12:04

Re: Ariston Genus One system 35kW

Mesaj necitit de Nick01 »

Multumesc mult,
Sunt de acord! M-am uitat un pic la temperatura pe tur si retur in timpul fenomenului de bouncing; am senzatia ca temperatura pe retur nu este cea pe care o am in realitate din partea de distributie; este mai mare, aproape de valoarea de tur cand pompa trece de 80% din turatie. Poate sa fie o problema la ventilul de bypass? Nu reuseste sa pastreze Dt=20 grdC cat este setat.
Mentionez ca am dezactivat functionarea AUTO si cu temp constanta pe tur face la fel.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ariston Genus One system 35kW

Mesaj necitit de fuji »

un bypass poate fi reglabil sau nu. Daca e reglabil, atunci eventual se poate modifica reglajul. In rest.. doar sa fie infundat..
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori