Probleme ardere lemne Vitoligno 100-S

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Iuupi
Mesaje: 3
Membru din: 06 Mar 2019 15:32

Probleme ardere lemne Vitoligno 100-S

Mesaj necitit de Iuupi »

Buna
Am o centrala vitoligno 100s de 30 kw cu gazificare. O folosesc din 2012. In 2017 am schimbat cosul de fum inlocuind cosul de caramida cu un schidel de diametru 180. In iarna aceasta au aparut probleme cu arderea lemnelor. Deci nu ard cum trebuie. Inainte puneam lemnele pe putin jar inchideam usa la centrala si ardeau rar cand trebuia sa umblu ca nu s-au aprins. Anul acesta daca alimentez centrala cu lemne trebuie sa las usa intredeschisa pana ajunge la 70 -80 de grade pentru a functiona. De multe ori seara incarc centrala cu lemne iar dimineata pe la 7 imi apare indicatorul aprins ca nu mai sunt lemne in centrala dar cand deschid usa mai sunt 2-3 lemne si ceva jar care nu s-au consumat.lemnele sunt carbonizate. Stie cineva de ce?
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Probleme ardere lemne Vitoligno 100-S

Mesaj necitit de elixir »

Nu cred ca e cosul de vina. Ai verificat admisiile de aer?
Avatar utilizator
Iuupi
Mesaje: 3
Membru din: 06 Mar 2019 15:32

Re: Probleme ardere lemne Vitoligno 100-S

Mesaj necitit de Iuupi »

elixir scrie: 08 Mar 2019 10:10 Nu cred ca e cosul de vina. Ai verificat admisiile de aer?
O curat tot timpul la 1 luna curat ventilatorul hornu canale din interior. Singuru lucru care nu am reusit si nu stiu cum sa curat sunt gaurile din samota din focarul centralei.
Avatar utilizator
Cizar Mircea
Mesaje: 1
Membru din: 02 Dec 2021 14:05

Re: Probleme ardere lemne Vitoligno 100-S

Mesaj necitit de Cizar Mircea »

Salut
Ai rezolvat cu centrala?
Am si eu aceeași problemă
M-ai putea ajuta cu vreun sfat?
Mulțumesc
Avatar utilizator
Iuupi
Mesaje: 3
Membru din: 06 Mar 2019 15:32

Re: Probleme ardere lemne Vitoligno 100-S

Mesaj necitit de Iuupi »

Am rezolvat problema. Se pare că au fost o parte din lemen mai umede și nu mi am dat seama. A fost nevoie de o curățare intensă a centralei și lemne bine uscate. Acum mi am eliberat spatiu in camera centralei și depozitez lemnele o sptaman înainte de a fi arse acolo. Deci ce bag săptămâna asta in camera centralei ard săptămâna viitoare. Chiar daca mai au umezeala din aer aceasta iasă într-o săptămână.
Avatar utilizator
Serban89bv
Mesaje: 1
Membru din: 27 Feb 2022 18:29

Re: Probleme ardere lemne Vitoligno 100-S

Mesaj necitit de Serban89bv »

La fel am patit si eu, se stingea focul in ea. Am descoperit ca in partea din fata se da usile jos, se scoate capacu din tabla si o sa dati de 4 suruburi si un capac care se da jos mai greu (are un silicon rezistent la temperatura) iar acolo se infunda cu zgura din aia neagra si nu mai permite sa isi ia aerului din exterior.
Fişiere ataşate
IMG-20200107-WA0001.jpg
IMG-20200107-WA0002.jpg
IMG-20200107-WA0003.jpg
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 5 vizitatori