Distribuitor retur rece

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Distribuitor retur rece

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, sau de unde sa incep. Caloriferele nu se incazesc si jos (a fost facuta aerisirea) , si returul din dostribuitor este rece, cu Toate ca centrala merge de 2 zile. Astept raspunsul dvs. Va multumesc !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Radiator retur rece

Mesaj necitit de fuji »

inchizi cei 2 robineti ai radiatorului, separandu-l de restul instalatiei.
Demontezi si dai jos radiatoarul. Il examinezi si il clatesti. In functie de ce constati, il cureti mai mult sau mai putin.
Ar fi de preferat o curatare cu pompa.

Daca apa e f. murdara, montezi filtre in instalatia de incalzire (de ex. reflex exdirt).
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Distribuitor retur rece

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Multumesc pentru raspuns, Fuji.
Sa intelg ca sunt infundate traseele, si din aceasta cauza radiatorul nu se incalzeste pana jos, si distribuitorul de retur e rece.
Puteti sa mi detaliati mai mult despre acea spalare cu pompa? Ar fi mai comod sa folosesc spalare cu pompa, decat sa dau toate radiatoarele jos. Gasesc usor pe cineva?
Referitor la filtrul, de care imi sugerati sa montez, 1", 1 1/2 ? Acest filtrul se va monta pe retur, cred :)
Va multumesc si astept raspunsul dvs.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

service instalatie incalzire

Mesaj necitit de fuji »

eu n-am spus ca sunt infundate traseele -eu doar am indicat cum se curata.
Am presupus ca instalatia e echilibrata hidraulic, e dimensionata bine, etc.

Per total, e treaba pentru un instalator bun.
Pompa e cea folosita la spalari chimice -e un echipament din dotarea firmelor de instalatii, nu a utilizatorilor.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator