Termostat + robineti termostatici

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Termostat + robineti termostatici

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Va salut,
As dori niste sfaturi in legatura cu alegerea corecta a sistemului de comanda a centralei.
Casa P+M, 125 mp, centrala in condesare viessman vitodens 100-35kw, instalatie cu distribuitoare cu radiatoare din otel dimensionate pentru condensare, termostat be smart berreta.
Pentru a avea o temperatura constanta in toata casa, eu m am gandit sa pun robineti termostatici la radiatoare.
Ma gandesc sa pozitionez termostatul in camera cu cea mai friguroasa, cu pierdere de caldura cea mai mare, si in celelate camere sa pun robineti termostatici. Camera unde va fi termostatul este locul de luat masa, are 20mp si este inchisa numai din geamuri termopane (de aia ma gandesc ca acolo voi avea nevoie de caldura mai multa), si aceasta camera face legatura cu bucataria (Nu exista usa intre cele doua incaperi), de aceaia ma gandesc, ca in aceste doua incaperi sa las robinetii normali, confortul fiind asigurat de termostat.
Tot odata ma gandesc sa nu pun robineti termostatici in baie.
Va rog sa mi spuneti daca aveti sfaturi/pareri legat Dr ce vreau sa fac. Va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat + robineti termostatici

Mesaj necitit de fuji »

e bine cum te-ai gandit, va fi confort in casa, nu insa si economia maxima de gaze. Amplasand termostatul in camera cea mai rece, centrala va functiona mai des.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator