aer conditionat tip coloana

Aer conditionat, aparate tip split, coloana, de fereastra

Moderator: fuji

Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

aer conditionat tip coloana

Mesaj necitit de fuji »

Am observat prin multe localuri din oras aparate de aer conditionat tip coloana (sau cabinet cum le mai denumesc unii).
Ce parere aveti, poate constitui un astfel de aparat de aer conditionat o solutie pt. localuri, pizzerii, cofetarii, etc ?
Fişiere ataşate
aer conditionat tip coloana
aer conditionat tip coloana
Avatar utilizator
Mercer
Membru Activ
Mesaje: 37
Membru din: 23 Iun 2009 16:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: aer conditionat tip coloana

Mesaj necitit de Mercer »

fuji scrie:Am observat prin multe localuri din oras aparate de aer conditionat tip coloana (sau cabinet cum le mai denumesc unii).
Ce parere aveti, poate constitui un astfel de aparat de aer conditionat o solutie pt. localuri, pizzerii, cofetarii, etc ?
Aparatele tip coloana reprezinta o solutie profesionala pentru spatii publice inchise, cum ar fi restaurante,cluburi,sali de spectacole etc.
Principalele avantaje ale coloanelor sunt :
-capacitate mare de racire/incalzire
-fiabilitate mai mare decat a modelelor split
-design atragator
-nu necesita suspendare pe perete
In plus, solutia amplasarii unui singur aparat este mai atragatoare atat din considerente materiale, cat si estetice. ;)
Avatar utilizator
jumpy
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 12 Iun 2009 16:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: aer conditionat tip coloana

Mesaj necitit de jumpy »

Eu zic ca este o solutie de compromis doarece un aparat de putere mare face frig local iar in zonele mai indepartate nu are efect. O solutie mai buna este cu mai multe aparate mai mici, insa nici aceasta nu se compara cu solutia cu tubulatura si agregat de climatizare. De fapt cea cu tubulatura este singura profesionala mai ales pentru localuri, sali de spectacol, magazine etc.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator