Schema Instalatie de incalzire, centrala pe lemne Viadrus

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
bnicu
Mesaje: 2
Membru din: 13 Feb 2018 11:37

Schema Instalatie de incalzire, centrala pe lemne Viadrus

Mesaj necitit de bnicu »

Buna ziua, vreau sa cumpar o centrala/cazan pe lemne Viadrus u22 pentru incalzirea unei case la tara, casa are 100m2, 3 camere, baie. Am cateva nelamuriri si anume: In primul rand vreu sa stiu daca pot face instalatia de la cazan la calorifere cu teava multistrat gen Pexal de 16. Mentionez ca vreau doar incalzire camere nu vreau apa calda menajera pentru ca am boiler separat pentru ACM. Poate stie cineva diametrul tur/retur la iesirea din cazan si cum se face trecerea spre teava cu diametrul de 16. Schema cea mai simpla pe care am gasit-o contine: Pompa de circulatie, ventil termic de amestec, supapa de siguranta, filtru Y, vas de expansiune. alimentarea cu apa o am prin hidrofor. As vrea sa stiu daca diametrul de 16 al tevii este suficient si poate aveti o schema pentru conectarea dispozitivelor mentionate mai sus. multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

teava pentru Instalatie de incalzire, centrala pe lemne Viadrus

Mesaj necitit de fuji »

bnicu scrie: 23 Feb 2018 17:05..pot face instalatia de la cazan la calorifere cu teava multistrat gen Pexal de 16.
mai bine cu teava gen metal, adica Cupru sau Otel.
Sau foloseste plasticul, daca apare la ei pe Certificat ca rezista la temperaturi de 95 grd C de durata si varfuri de 100-110 grd C.
Avatar utilizator
bnicu
Mesaje: 2
Membru din: 13 Feb 2018 11:37

Re: Schema Instalatie de incalzire, centrala pe lemne Viadrus

Mesaj necitit de bnicu »

Multumesc!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 1 vizitator