Incalzire pardoseala-ce sa alegem?

Underfloor Heating, Fussbodenheizung

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Alice
Mesaje: 2
Membru din: 19 Oct 2017 19:36

Incalzire pardoseala-ce sa alegem?

Mesaj necitit de Alice »

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu careva pareri.Suntem interesati sa punem incalzire prin pardoseala intr-o casa noua de 200 m ( parter, etaj si terasa).
Avem 2 oferte de pret:
1. centrala de 24 kw de la Ariston cu acumulator apa de 40 l, model Clas B Premium Evo 24
Conducta Pex Frankische Germania
Colector din plastic Eurokal
teava Heliroma

pret 6000 euro

2.centrala Immergas vitrixtera de 32 kw
teava rehau Raubasic Eval
placa cu nituri Lenke Round
conector Euroconus ICMA
servomotor Eberle
pret 8000 euro

ma puteti ajuta cu cateva pareri , va rog? chiar nu ne pricepem ,
va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incalzire pardoseala, oferte

Mesaj necitit de fuji »

Ofertele sunt diferite.. nu pot fi comparate.
Totuși prima suna mai bine, incepand cu centrala. Si oricum e cu 2 mii euro mai ieftina.
Nu stiu daca iti monteaza si ei pe placa cu nuturi sau pe plasa de Buzau, dar e prea putin important pentru tine.
Cand dai 10 mii de euro ar trebui sa stii pe ce-i dai si .. de ce ii dai .. Da chiar: de ce montezi incalzire in pardoseala ?
Avatar utilizator
Alice
Mesaje: 2
Membru din: 19 Oct 2017 19:36

Re: Incalzire pardoseala-ce sa alegem?

Mesaj necitit de Alice »

am primit mai multe pareri din partea unor persoane care au incalzire prin pardoseala si au spus ca este foarte ok din toate punctele de vedere , atat confort cat si din punct de vedere al costurilor pe perioada de iarna.
Din acest motiv am ales, dar suntem deschisi parerilie, ne putem schimba parerea.
In afara de asta, in sufragerie am geamurile mari si foarte joase, nu am loc de calorifere decat pe un perete unde as putea pune mobila.
Si cu incalzirea prin pardoseala avem probleme : ne raman usile mici iar inaltimea mobilei de bucatarie ar trebui sa fie de max 85.
astept parerea dvs
multumesc mult!
Avatar utilizator
Luc
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 16 Ian 2018 10:39

pluta Re: Incalzire pardoseala-ce sa alegem?

Mesaj necitit de Luc »

Salut,
Chiar daca nu are legatura cu instalatiile , stie cineva daca este ok sa pun la incalzirea in pardoseala (cu apa) sub laminat in loc de folie sau polistiren sa fie pluta?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori