Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alterego
Mesaje: 1
Membru din: 17 Apr 2023 14:57

Centrala termica pentru apartament duplex

Mesaj necitit de Alterego »

Buna ziua,

Am cumprat un duplex iar dezvoltatorul recomanda sa cumpr urmatoarea centrala: Centrala condensatie 28Kw GREEN 28 MOTAN KOBER -2890 lei (se incadreaza in bugetul oferit de el). Va adresez rugamintea de a-mi recomanda cateva modele de centrale, chiar daca sunt mai scumpe decat bugetul oferit de dezvoltator (3000lei) care sa fie ok din punct de vedere al consumului de gaze si energie electrica si sa poata furniza instant apa calda pentru un dus si bucatarie.

Casa este configurata asttfel: parter-incalzire pardoseala (aprox 50 mp: bucatarie, hol, baie serviciu, sufragerie); etaj-incalzire calorifere (aprox 50 mp: baie, 3 camere, baie transformata in dressing); mansarda (neamenajata momentan-50mp).

Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru apartament duplex

Mesaj necitit de fuji »

Alterego scrie: 17 Apr 2023 15:18 cateva modele de centrale
nu lua Green aia.
Mai bine:
Condens 100 Plus 29 de la Motan (au si modele de 25 si 35 kW)
BlueHelix Alpha 34 de la Ferroli
Vitodens 050-W 32 de la Viessmann.

Toate astea sunt centrale cu condensare. Mai gasesti si centrale clasice:
Motan Max Optimus
Arca Pixel 29 F

Sunt doar cateva exemple.

Necesarul termic pe Incalzire e probabil in jur de 15 kW, poate 18 sau chiar 20 kW -deci ar fi mers si o centrala mai mica.
Dar vad ca ai mai multe Bai, asa ca n-ar strica o centrala mai mare.
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Centrala termica pentru apartament duplex

Mesaj necitit de danielhora »

Alterego scrie: 17 Apr 2023 15:18Am cumprat un duplex iar dezvoltatorul recomanda sa cumpr urmatoarea centrala: Centrala condensatie 28Kw GREEN 28 MOTAN KOBER -2890 lei (se incadreaza in bugetul oferit de el). Va adresez rugamintea de a-mi recomanda cateva modele de centrale
O centrala pana in 24 kw este suficienta. Recomand Viessmann Vitodens 050 cu care nu veti avea probleme de fluctuatii de temperatura la apa calda, pentru un dus si bucatarie asa cum mentionati, centrala are functia confort. O gasiti si in varianta de 19 kw. Ceea ce apreciez in mod deosebit este arderea controlata Lamda Pro pentru controlul arderii, centrala se adapteaza automat la calitatea gazului din instalatie.
Avatar utilizator
marian122
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2021 14:39

Centrala termica pe GPL

Mesaj necitit de marian122 »

Salut,

Am reusit sa definitivez un plan pentru instalatia de incalzire. Va fi folosit un rezervor mare (500-1000litri) si GPL (butan/propan/gpl). Trebuie sa ma interesez ce poate fi procurat mai usor in zona dar presupun ca va fi GPL.
Intre timp, discutand si cu cei care stau la tara, concluzia lor e ca ar fi necesara o centrala mai mare, de 35kW. Ei zic ca va fi mai putin stresata decat cea de 24kW. Ei vor undeva la 23-24 de grade in casa sa stea in tricou.

Ar fi 2 variante la care se gandesc acum:
1. Immergas Victrix Tera 32 1 Erp 32 kw - ar fi prima alegere dar mai e necesara duza de GPL si costul e undeva pe la 4850 ron (online, plus - minus ceva variatii in functie de magazinul ales).
2. Viessmann Vitodens 050-W 32 B0KA - ar fi sugestia mea. Eu am varianta 050-W si functioneaza decent. In 2 ani n-am avut probleme cu ea. Costul e undeva la 5200 ron (la fel, online).

Problema cea mai mare e cu garantia. Nu stiu cum sa fac sa primesc garantie pentru centrala, avand in vedere ca e la tara. Parca si 32kW mi se pare mult pentru o casa care are mai putin de 190mp si maxim 2.3m inaltime... relativ izolata (sa zicem 50% din peretii exteriori).

Mai e vreo varianta mai spartana / mai simpla care sa fie fiabila in ziua de azi si mai buna decat cele 2 alegeri?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pe GPL

Mesaj necitit de fuji »

marian122 scrie: 28 Apr 2023 10:51Mai e vreo varianta mai spartana / mai simpla care sa fie fiabila in ziua de azi si mai buna decat cele 2 alegeri?
Motan Sigma 31 kW
Motan Max Optimus 31
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pe GPL

Mesaj necitit de fuji »

marian122 scrie: 28 Apr 2023 10:51Va fi folosit un rezervor mare (500-1000litri) si GPL (butan/propan/gpl).
ai Proiect la GPL si rezervor mare ? In cazul asta nu vor fi probleme cu Autorizarea ISCIR.
Garantie ai oricum, ca e vorba de piesa, de defect de material sau nu. Insa da, e posibil sa ai greutati la garnatie daca nu e autorizata pentru functionare.
Avatar utilizator
marian122
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2021 14:39

rezervor mare GPL

Mesaj necitit de marian122 »

Planul este sa pun rezervor mare cu proiect pentru intreaga instalatie. Sa vad unde gasesc un rezervor la pret decent. Ai vreo sugestie?
Te-ai lovit vreodata de partea asta ?

PS: Am mai raspuns odata zilele trecute dar pare ca nu s-a postat mesajul.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: rezervor mare GPL

Mesaj necitit de fuji »

marian122 scrie: 01 Mai 2023 22:05Sa vad unde gasesc un rezervor la pret decent.
exista butelii mai mari.. Butelie GPL 84 litri pentru 35 kg Propan sau 40 kg Butan.
Daca pui o baterie de 2 Butelii d-astea probabil ca e de-ajuns. Le reincarci periodic.
Insa trebuie sa vezi unde si cum le reincarci, sau poate gasesti unii care fac serviciul asta. Depinde de zona unde e casa, in fiecare zona sunt altii.
Avatar utilizator
marian122
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2021 14:39

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de marian122 »

Eu ma refeream la rezervoare mari de 1000L, cum sunt aici: https://www.butangas.ro/solutii/private ... ezervoare/

Varianta cu buteliile am luat-o in calcul prima data ca mi se parea mai ieftina. In urma unor discutii, cei care stau acasa 24/7 ar vrea totusi un rezervor mare pe care sa il incarce odata pe an (sau mai des daca e cazul).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de fuji »

marian122 scrie: 02 Mai 2023 16:00am luat-o in calcul prima data ca mi se parea mai ieftina.
exact. Mai ales ca nici nu va fi chiar un consumator mare, ci unul mediu.
cei care stau acasa 24/7 ar vrea totusi un rezervor mare
vrutul nu costa :D , rezervorul mare insa da !
Avatar utilizator
marian122
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2021 14:39

rezervor mare GPL

Mesaj necitit de marian122 »

Tocmai ce au facut rost de o oferta pentru un rezervor mare ~1000L. In jur de 8500 de lei. Mi se pare cam mult...
Avatar utilizator
Dante
Mesaje: 2
Membru din: 19 Mai 2023 02:09

Centrala termica pentru Casa 112 mp

Mesaj necitit de Dante »

Salut !

Nou si eu pe aici, in cautare de o centrala mai...rezistenta ca sa zic asa.
Atat ACM cat si incalzire.

Se dau urmatoarele.

Casa noua de la dezvoltator, izolata bine, am discutat sa schimb centrala inainte de a termina cu actele.
- 112MP
- Incalzire in pardoseala, niciun calorifer
- 2 bai (cada/dus)
- Spatiu nu foarte mare in bucatarie, unde este centrala actuala (immergas)

Ma tot uit dupa Viessmann Vitodens.
Acum...dilema mea:
- Vitodens 100-W sau Vitodens 111-W (cu sau fara boiler, merita diferenta de pret?)
- 25KW sau 35KW ? Nu as vrea sa dau drumu la apa la parter si sa inghet in dus la etaj de exemplu.

Preturile sunt destul de piperate pentru cele 2 asa ca vreau sa aleg ceva cu care sa stau o perioada. Pe viitor vreau sa introduc si o pompa de caldura, dar mai e pana acolo.

Daca aveti si alte recomandari de centrale le ascult cu placere.

Multumesc !

EDIT: Ah si daca cunoasteti si magazine de incredere cu preturi mai ok...sunt binevenite.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru Casa 112 mp

Mesaj necitit de fuji »

Ideal este centrală cu Boiler separat. Verifica dacă poți amplasa Boilerul în altă cameră anexă.
Dacă nu, atunci Vitodens 111. E suficient aparatul de 25 kW.

Ref. achiziție: cere pe email oferte de la câteva magazine, poate primești prețuri mai mici.
Avatar utilizator
n3utr1n0
Mesaje: 4
Membru din: 22 Mai 2023 10:40

Top 3 Centrale termice

Mesaj necitit de n3utr1n0 »

Salut fuji, vreau sa cumpar o centrala de 24kw. Te rog spune-mi un top 3 (calitate) in opinia ta. Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Top 3 Centrale termice

Mesaj necitit de fuji »

n3utr1n0 scrie: 22 Mai 2023 10:50 Salut fuji, vreau sa cumpar o centrala de 24kw. Te rog spune-mi un top 3 (calitate) in opinia ta. Multumesc anticipat!
centrala clasica ? Sau centrala cu condensare ?

E greu de facut Topuri, mai ales in privinta calitatii centralelor. Centralele actuale nu mai sunt facute sa dureze zeci de ani.

Altfel fiecare producator are cate un aparat de nivel de inceput, un aparat normal si o centrala premium.

De ex. Ferroli Bluehelix Alpha, Bluehelix RRT si Bluehelix Maxima.
Avatar utilizator
n3utr1n0
Mesaje: 4
Membru din: 22 Mai 2023 10:40

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de n3utr1n0 »

Salut, cu condensare (nu am intrebat pe nimeni dar din ce aud in jur sunt mai economice sau au un randament mai bun decat cele clasice - tiraj fortat). Inteleg si clasele fiecarui producatorn(entry, mid si premium) d.p.d.v. calitativ, chestia asta s-a extins in multe domenii. Recomandarea pe care ti-o cer este legata de top 3 producatori pentru ca as dori un sfat de la un cunoscator. Nu am pretentii la momentul actual de genul a zeci de ani -sunt constient de politica de consum adoptata aproape total- dar nici sa chem tehnicianul de 3-4 ori pe an..
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de fuji »

n3utr1n0 scrie: 23 Mai 2023 19:01cu condensare (nu am intrebat pe nimeni dar din ce aud in jur sunt mai economice sau au un randament mai bun decat cele clasice - tiraj fortat).
da, asa e, au randament superior, consum mai mic. Insa in primul rand daca instalatia va functiona cu temperatura foarte joasa pe tur, ceea ce face necesare radiatoare mai mari, supradimensionate (sau Incalzire in pardoseala).
Si cu o centrala clasica poti functiona la temperatura joasa, si atunci diferenta teoretica dintre cele de tipuri de centrale (de 15%) mai scade, probabil la 10% sau chiar mai putin.
dar nici sa chem tehnicianul de 3-4 ori pe an..
problema e ca centralele moderne actuale nu sunt doar cu condensare, ci au si ventilator cu turatie variabila, la fel si pompa de circulatie electronica, plus niste placi electronice centrale complicate, cu sau fara wifi integrat.

Deci multe placi electronice si tot atatea potentiale piese de schimb vulnerabile (mai ales la reteaua electrica din Ro).

Apoi, miniaturizarea asta a centralelor, menita sa integreze centrala in mobila de bucatarie, a dus la aplicarea unor solutii constructive inghesuite, cu sanse mari de defect sau infundare.
-----------------------------
Eu cred ca la ora actuala centralele Motan ofera destui money for the value, raport calitate/pret, mai ales ca si piesele de Schimb Motan sunt mai ieftine ca ale celorlalti. Ma refer la gama Motan Condens Plus 100.

Liderul mondial e Bosch (inclusiv Buderus) si au niste centrale fiabile numite Bosch Condens 7000i respectiv Buderus GB172i. Insa le recomand doar la cei care au apa de la reteaua oraseneasca.

Viessmann ar fi compania premium, si are o gama intitulata Vitodens 050, Vitodens 100, Vitodens 200 (cam asta e si ordinea calitatii, dupa denumire).
-sunt centrale cu automatizari complexe, dar nu pot exclude lipsa unor interventii necesare.
----------------
Regula e in felulm urmator: o centrala bine servisata va functiona bine si multi ani. Si invers. De aceea mai bine cauti firma de service locala intai.
Daca ei recomanda Ariston sau Immergas, aia sa fie, ca ei vor veni la servisare zi de zi, nu ?
Avatar utilizator
n3utr1n0
Mesaje: 4
Membru din: 22 Mai 2023 10:40

Centrala termica Vitodens 050 sau 100

Mesaj necitit de n3utr1n0 »

Salut si multumesc pentru raspunsuri. Radiatoarele sunt noi (Kermi x2 Compact) si sunt supradimensionate, temperatura din instalatie va ramane asa cum o va regla tehnicianul. Nu m-am atins de vechiul Ariston niciodata, dar din cauza caderilor de tensiune a trebuit sa-i schimb placa. Pentru noua centrala voi cumpara si un stabilizator probabil Ted de perete dar nu stiu daca de 500-600 sau de 1000VA. As alege calitatea materialelor in ceea ce priveste componetele interne ale centralei si as prefera una cat mai silentioasa - va fi montata intr-un balcon deschis catre living. Partea de wi-fi este optionala.Ca si service toate sunt la 50 de km de locatie. Citisem cate ceva despre centralele Daikin si asa am gasit acest forum si recomandarile tale. Cred ca voi alege Viessman si de aceea te intreb: Intre 050 si 100 exista diferente de calitate a materialelor din care sunt produse componentele interne: arzator, schimbator si pompa?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Vitodens 050 sau 100

Mesaj necitit de fuji »

n3utr1n0 scrie: 24 Mai 2023 10:02 500-600 sau de 1000VA.
stabilizator de tensiune de 500 VA (300 W) e ultra-suficient.
Citisem cate ceva despre centralele Daikin
mai bine Nu !
Intre 050 si 100 exista diferente de calitate a materialelor din care sunt produse componentele interne: arzator, schimbator si pompa?
intamplator cele 3 componente mentionate sunt identice, dar mai sunt diferente pe la altele. Dar nu neaparat de calitate.
Oricum, difera automatizarea la Vitodens 100 e mai complexa (inutil in cazul tau sau al unei instalatii de apartament).

Pentru apartament a fost conceput modelul Vitodens 050-W 19 kW.
Obsv: gama Vitodens necesita o conexiune de internet la fata locului. Nu e obligatorie la PIF si la functionare, dar daca se schimba placa electronica, atunci va fi necesara o conexiune internet !

Sigur, poti alege modelul 050 de 25 kW (face un pic mai multa apa calda), sau Vitodens 100, dar din punctul meu de vedere cheltui mai mult fara obtii ceva semnificativ in cazul asta.
Avatar utilizator
n3utr1n0
Mesaje: 4
Membru din: 22 Mai 2023 10:40

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de n3utr1n0 »

Multumesc pentru sfaturi, o sa merg pe un Vitodens 050 25kw pentru diferenta de apa calda care cred eu ca merita 200 de lei in plus. Ce filtre anticalcar si antimagnetita ma sfatuiesti sa folosesc?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori