Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Vitodens 111-F

Mesaj necitit de fuji »

Nesta3 scrie: 17 Noi 2021 23:24 Deci, fac treaba cu ea?
e varianta de Sol de la Vitodens 111-W.
Evident ca faci treaba cu ea, e un produs premium.
Gama Vitodens 111 e buna acolo unde nu exista spațiu de amplasare.

Dacă exista loc, atunci se poate lua în considerare și Vitodens 100-W B1HF cu Boiler separat de 200 litri.
Avatar utilizator
George1111111
Mesaje: 1
Membru din: 19 Noi 2021 21:44

Centrala termica pentru Casa de 120 mp

Mesaj necitit de George1111111 »

Salutare tuturor. Nu stiu daca fac o alegere buna. Am o casa de 120 mp .
Mi sa recomandat . Viessman 25 kw 100 W.
Ce parere aveti ???
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru Casa de 120 mp

Mesaj necitit de fuji »

George1111111 scrie: 19 Noi 2021 22:00 Am o casa de 120 mp .
Merge si Vitodens 050-W 19 kW
Avatar utilizator
Mars.X
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2021 23:34
Localitate: Craiova

Centrala termica pentru Apartament 60 mp

Mesaj necitit de Mars.X »

Buna seara!
Sunt nou pe acest forum. Am citit cateva zeci de pagini cu recomandari, dar pt ca nu sunt de meserie tot nu sunt pe deplin lamurit. Asadar as avea nevoie de un sfat.
Sunt nevoit sa inlocuiesc urgent vechea centrala termica de apartament, un model Ariston TX 23 MFFI pe care il am din 2005. Ce model de centrala ma sfatuiti sa iau?
As dori ceva fiabil, robust, eficient, nu foarte complicat (ma rog, adica nu in mod inutil, gen touchscreen, posibilitate adaugare boiler, panouri fotovoltaice etc.) pt. un apartament de aprox 60m2 (3 camere, o singura baie) intr-un bloc din Craiova, situat la etajul 3/4, orientare NE/NW, cu o minima izolatie din costructie (sandwich de doua placi de beton cu vata de sticla), termopan.
As dori pe cat posibil ca noua centrala sa aiba posibilitatea de comanda wireless (prin aplicatie de smartphone) si sa fie cat mai silentioasa. Ma intereseaza si sa am posibilitatea de a beneficia la nevoie de un service competent.
Va multumesc si apreciz orice ajutor.
Marius C.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru Apartament 60 mp

Mesaj necitit de fuji »

Mars.X scrie: 23 Noi 2021 21:33un model Ariston TX 23 MFFI pe care il am din 2005. Ce model de centrala ma sfatuiti sa iau?
trebuie sa te hotarasti intai daca montezi o Centrala cu condensare sau o Centrala conventionala, cum era cea veche.
posibilitate adaugare boiler, panouri fotovoltaice etc.)
iarasi trebuie sa alegi: ori centrala instant, ori centrala doar Incalzire la care sa adaugi un Boiler cu serpentina.
noua centrala sa aiba posibilitatea de comanda wireless (prin aplicatie de smartphone
deci sa fie complicata pana la urma. :D

La orice centrala poti adauga un termostat inteligent de camera.
Avatar utilizator
Mars.X
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2021 23:34
Localitate: Craiova

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2021

Mesaj necitit de Mars.X »

1. Am inteles ca nu mai poti monta centrale conventionale, doar cele prin condensare. Oricum, nu cred ca se mai gasesc centrale clasice. Deci, prin condensare sa fie.
2. Trebuie sa produca apa calda menajera si in acelasi timp sa aiba functia de incalzire pe timp de iarna, exact ca vechea centrala.
3. M-am referit la complicatii "inutile"... ;)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica apartament

Mesaj necitit de fuji »

Se pot monta centrale convenționale în continuare, în limita stocurilor.
Cele mai vândute centrale de la Motan sunt cele clasice.

Dacă montezi o centrală cu condensare trebuie sa modifici un pic instalația. Trebuie sa asiguri evacuarea condensului.
Eventual sa pui radiatoare mai mari.

Alege o centrala cu condensare cu preparare apa calda instant.
Primul criteriu: bugetul !
Avatar utilizator
Mars.X
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2021 23:34
Localitate: Craiova

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2021

Mesaj necitit de Mars.X »

Pot modifica instalatia, a.i. sa-i fac racordul la scurgere. As alege o centrala in condensare datorita consumului mai scazut. Insa radiatoarele (caloriferele) nu le pot modifica, sunt destul de mari, chiar usor supradimensionate.
Bugetul nu este o problema. Prefer un raport pret/performanta optim.
Imi puteti recomadna 2-3 modele?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica cu condensare

Mesaj necitit de fuji »

Mars.X scrie: 24 Noi 2021 08:26 Pot modifica instalatia, a.i. sa-i fac racordul la scurgere.
orice instalatie se poate modifica prin adaugarea evacuarii condensului. Unde sunt probleme, se foloseste o pompa de condens.
o centrala in condensare datorita consumului mai scazut.
cat va scade consmul de gaze ?
Si.. in cat timp va acoperi diferenta initiala la Achizitie ?
radiatoarele (caloriferele) nu le pot modifica
orice radiator poate fi inlocuit: dai radiatorul de 1 m jos si pui unul de 1,6 m in loc (cam asta ar fi raportul ideal de supra-dimensionare pentru functionarea centralei cu max. 40 grd temperatura pe tur).
Prefer un raport pret/performanta optim. Imi puteti recomadna 2-3 modele?
Bugetul e totdeauna o problema -altfel, ar avea toata lumea Vile si cazan Vitocrossal, nu s-ar mai chinui cu centrale de perete.

Verifica in primul rand oferta de la Viessmann, gama Vitodens 100-W si Vitodens 050-W. Un Vitodens 050-W 19 kW e suficient la Apartament.
Daca sunt prea scumpe. o iei in jos cu selectia.
Si Bosch Condens 7000i / Buderus GB172i sunt centrale premium.
Avatar utilizator
Mars.X
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2021 23:34
Localitate: Craiova

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2021

Mesaj necitit de Mars.X »

Ok. Multumesc pt sfaturi. Viessmann Vitodens 050-W 19Kw e alegerea. Toate cele bune!
Avatar utilizator
Mars.X
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2021 23:34
Localitate: Craiova

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2021

Mesaj necitit de Mars.X »

Recunosc ca mi-a placut si Bosch Condens 7000i, cu panoul acela de sticla... ;)
Avatar utilizator
Tutzu
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2021 10:04

Centrala termica casa 137 mp Arad

Mesaj necitit de Tutzu »

Buna ziua.
Domnule fuji. Sunt in acel moment cand trebuie sa trec de la centrala pe lemne cu tiraj natural la centrala pe gaz cu condensatie.
As vrea daca se poate sa va puneti in locul meu si sa imi spuneti ce ati alege dumneavostra. Daca se poate sa imi recomandati doua variante si sa motivati de ce acestea. Din discutiile de pe forum mi-am dat seama ca aveti cunostinte de specialitate si as aprecia daca ati putea face acest lucru pt mine.

Actuala instalatie de incalzire este pe teava de cupru si calorifere de otel si pleaca de la centrala pe doua trasee cu teava de curu Ø22 dupa cum urmeaza:
Circuitul 1:
- calorifer 1 dimensiune 1000/600/10, circuit Ø22
- calorifer 2 dimensiune 800/600/10, circuit Ø22
- calorifer 3 dimensiune 1200/600/10, circuit Ø22
- calorifer 4 dimensiune 1900/600/10, circuit Ø18
- calorifer 5 dimensiune 1400/600/10, circuit Ø15

Circuitul 2:
- calorifer 1 dimensiune 1200/600/10, circuit Ø22
- calorifer 2 SCARITA baie dimensiune 50/1600, circuit Ø22
- calorifer 3 SCARITA baie dimensiune 50/1600, circuit Ø22
- calorifer 4 dimensiune 1800/600/10, circuit Ø18
- calorifer 5 dimensiune 1800/600/10, circuit Ø15

Mai este instalat in circuit si un boiler pt ACM cu serpentina si rezistenta electrica de 100 litri.
Pe partea electrica am instalat un UPS Kemot PROsinus 500.

Casa este pe un singur nivel si are 137 mp si 356 mc. Este izolata pe exterior cu polistiren de 10 cm si geamuri termopan cu sticla dubla. Tavanu/podul este izolat in proportie de 78% cu vata minerala/vata bazaltica de 10 cm.
Casa se afla in jud Arad, zona de campie, este racordata la apa de la retea, este dotata cu doua bai si este locuita de 4 persoane (5 ocazional).

Care ar fi cea mai potrivita centrala in conditiile de mai sus?
Ce alte accesorii ar mai trebui adaugate instalatiei? As pefera sa nu fac modificari mari actualei instalatii (tevi, calorifere)
Daca aveti detalii despre seriozitatea firmelor de service pt jud Arad la centrala care mi-o recomandati ar fi ideal. Am inteles ca pana la urma este important si service-ul nu doar fiabilitatea centralei.

Va multumesc mult :)
Avatar utilizator
Tutzu
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2021 10:04

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2021

Mesaj necitit de Tutzu »

Revin cu rectificări la greșelile dimensionale ale caloriferelor scrise în postarea anterioara. Lățimea caloriferelor este de 100mm nu 10 iar lățimea caloriferului scăriță este de 500mm nu 50.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica casa 137 mp Arad

Mesaj necitit de fuji »

Necesarul termic e in jur de 12-14 kW. Deci orice centrala de 24 kW e suficienta.
Puterea termica a radiatoarelor e peste 26 kW -e bine ca sunt supradimensionate, ca asa o sa poata sa mearga centrala la temperaturi joase si sa aiba randament mare.

Ar trebui o centrala cu boiler -incorporat sau mai bine, separat
Avatar utilizator
Tutzu
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2021 10:04

Re: Centrala termica casa 137 mp Arad

Mesaj necitit de Tutzu »

fuji scrie: 05 Dec 2021 23:07 Necesarul termic e in jur de 12-14 kW. Deci orice centrala de 24 kW e suficienta.
Puterea termica a radiatoarelor e peste 26 kW -e bine ca sunt supradimensionate, ca asa o sa poata sa mearga centrala la temperaturi joase si sa aiba randament mare.

Ar trebui o centrala cu boiler -incorporat sau mai bine, separat
Buna seara,

Puteți să îmi recomandați și unul, doua modele de centrala?
Ce capacitate ar trebui sa aibă boilerul?
Boilerul de 100 litri care îl am este suficient sau ar trebui unul mai mare?
În situația în care optez pt boiler, ce automatizări, accesorii sau alte dispozitive ar trebui sa mai adaug instalației?

Mulțumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica cu Boiler extern

Mesaj necitit de fuji »

Tutzu scrie: 05 Dec 2021 12:27Mai este instalat in circuit si un boiler pt ACM cu serpentina si rezistenta electrica de 100 litri.
de-aici eu deduc ca e un boiler termo-electric, adica un Boiler electric cu 1 serpentina micuta.
Boilerul termo-electric merge mai bine cu un cazan pe lemne.. ca temperatura de functionare a instalatiei e permanent ridicata, chiar si peste 90 grade. Insa la centrala pe gaze temperatura pe tur va fi mai scazuta.. si atunci puterea mica a serpentinei nu va putea incalzir rapid volumul de apa.
Un Boiler cu serpentina are o ..serpentina cu suprafata mult mai mare, care implicit se incalzeste mai repede.
Iar la boilere e valabila zicala: cu cat mai mare, cu atat mai bine. La necesarul vostru de apa calda ideal ar fi un Boiler de 200 litri. Daca nu e loc de amplasare.. sau e prea scump.. se trece la o marime inferioara.

Centralele pe gaz doar ce functioneaza doar pe Incalzire (numite si System sau Sistem) au deobicei vana cu 3 cai integrata in ele (pentru comutarea cu prioritate pe incazlire Boiler). Si se livreaza cu un senzor de boiler, care se va lega in regleta de cleme a centralei. Astfel partea cu automatizarea e rezolvata.

Cateva modele:
  • Viessmann Vitodens 100-W 25 B1HF
  • Ferroli Bluehelix HiTech RRT 28H
  • Motan Condens 100 plus 35 kW CH! doar Incalzire, sau Mkdens 35 CH1
Avatar utilizator
xcali
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 07 Dec 2021 21:42

Centrala termica casa 155 mp

Mesaj necitit de xcali »

Salutare tuturor. Am si eu o rugaminte, recomandati-mi o centrala pt o casa de ~155 mp de incalzit, cu incalzire in pardoseala, 2 bai, 1 bucatarie.
Camera tehnica este cam mica si nu am loc de boiler separat. Ar merge o centrala cu boiler incorporat ($$$) dar am vazut ca se recomanda viessmann vitodens 100w, la care ma uitam si eu sincer.
Ideea e ca nu vreau sa am fluctuatii la dus (daca merge doar dusul) nici daca il folosesc 30 minute continuu iar temperatura sa fie relativ ridicata, sotiei ii place sa fiarba la dus :) . Deci, pe scurt, o centrala instant ar face fata cerintelor mele, si care ar fi aia? Una de 24 kw...?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica casa 155 mp

Mesaj necitit de fuji »

xcali scrie: 07 Dec 2021 21:52Ar merge o centrala cu boiler incorporat ($$$)
necesarul termic e 14-16 KW.
Ar fi buna Vitodens 111-W sau Vitodens 111-F de 25 kW. Are si Ferroli o centrala cu boiler incorporat destul de buna, Bluehelix.
Daca e sa fie o centrala cu apa calda instant, atunci ar fi bine sa fie mai mare -ca face mai multa apa calda. In cazul asta Vitodens 100-W 32 kW.
Uita-te si la Bosch Condens 7000i de 30 kW.
Avatar utilizator
xcali
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 07 Dec 2021 21:42

putere pe Apa calda la Vitodens 050-W

Mesaj necitit de xcali »

Mersi fuji. Am vazut ca este vitodens 100w de 26 kw si 100w de 25 kw. Asa inteleg ca cea de 25kw e model mai nou? Design mai frumos, wifi... Scrie la specificatii ca face 15l/minut ACM instant (cred ca are 32kw pe ACM), ceea ce e foarte bine. Mai e necesara vitodens 111 in cazul asta, care e considerabil mai scumpa? Daca iau centrala vitodens 100 w de 32kw si consumul de gaz va fi mai mare decat la cea de 26 kw, nu? Adica la acelasi necesar de caldura, centrala mai mare consuma mai mult...nu? Crezi ca nu ar face fata una instant se 24 kw la cerintele mele? Sau hai sa luam vitodens 100 w de 26 sau cea de 25 kw...nu ar fi suficient?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: putere pe Apa calda la Vitodens 050-W

Mesaj necitit de fuji »

debitele de calcul la punctel sanitare de consum sunt urmatoarele:
  • dus 10 litri/min.
  • cada 12 litri/min.
  • lavoar 6 litri/min.
  • chiuveta bucatarie 8 litri/min.
Sigur, aceste baterii nu functioneaza simultan, sau nu totdeauna, ci doar din cand in cand.

Intrebare: face fata o centrala cu preparare ACM instant ?
xcali scrie: 07 Dec 2021 21:522 bai, 1 bucatarie.
Raspuns: da, face fata, in sensul ca tot viata e.. si folosesti cata Apa calda vine, n-ai ce face. Dar nu poti avea pretentii de confort, nu ?
xcali scrie: 07 Dec 2021 21:52nu vreau sa am fluctuatii la dus (daca merge doar dusul) nici daca il folosesc 30 minute continuu iar temperatura sa fie relativ ridicata, sotiei ii place sa fiarba la dus
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] și 2 vizitatori