Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2022

Mesaj necitit de fuji »

Exista Vitodens 111 și de 25 kW, e suficient.
Iar Alteas poți s-o compari cu Vitodens 100, nu cu 111, ca Alteas nu are Boiler incorporat.
E cam mult 35 kW pentru o suprafață totuși mica.
Necesarul termic e cu siguranță sub 20 kW, probabil 16 kW.
Avatar utilizator
teslareactor
Mesaje: 2
Membru din: 23 Ian 2022 09:17

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2022

Mesaj necitit de teslareactor »

Multumesc de raspuns.
O sa optez pentru varianta Viessmann 111 25kW
Avatar utilizator
Ioniqa
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2021 17:38

Instalare Centrala termica Brașov

Mesaj necitit de Ioniqa »

Salutare, are careva experienta cu instalatori si cumparat centrale in Brasov? Ceva recomandari? Am mai lucrat cu Romstal in trecut dar nu mai ofera servicii de instalare iar preturile la centrale sunt mai mari. Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Instalare Centrala termica Brașov

Mesaj necitit de fuji »

Ioniqa scrie: 23 Feb 2022 15:40 Salutare, are careva experienta cu instalatori si cumparat centrale in Brasov. Ceva recomandari?
viessmann are sediul în Brasov.
Alege unul din partenerii lor locali:

https://webapps.viessmann.com/dealerLoc ... adepartner
SmartSelect_20220224-023645_Samsung Internet.jpg
Avatar utilizator
Ioniqa
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2021 17:38

Re: Instalare Centrala termica Brașov

Mesaj necitit de Ioniqa »

fuji scrie: 24 Feb 2022 03:36 viessmann are sediul în Brasov.
Alege unul din partenerii lor locali:

https://webapps.viessmann.com/dealerLoc ... adepartner

SmartSelect_20220224-023645_Samsung Internet.jpg
Multumesc, vorbit cu cei de la Mondo Instal, primit oferta pentru Viewssmann Vitodens 100 32 kw simpla sau cu boiler extern vitocell 200l, 111 32kw si Ariston Atleas One 35kw.
Aristonul are 7 ani garantie in timp de toate Viewssmann-urile au 2 ani, preturile in jur de 9500 cetrala cu boiler extern sau intern si ~6000 Ariston-ul sau Viewsmann-ul simplu.

Ce ati alege?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Instalare Centrala termica Brașov

Mesaj necitit de fuji »

Ioniqa scrie: 24 Feb 2022 13:08Ce ati alege?
in primul rand eu ignor termenele de garantie, ca rareori te vei incadra in conditii de garantie.
Ori sunt fluctuatii ale retelei electrice.. ori e apa rece dura si/sau murdara.. ori sunt probleme la instalatia de incalzire -si nu se incadreaza la garantie.

Evident ca as alege Viessmann. Si mu prea vad cu ce sa compari Vitodens 100. Poate doar cu Vaillant (dar care nu-si produce singur schimbatorul de caldura) sau cu Buderus Bosch (dar e alt tip de aparat).

Daca conteaza banutii, atunci exista si Ferroli Bluehelix, si Motan Condens, si multe altele..
Avatar utilizator
Ioniqa
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2021 17:38

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2022

Mesaj necitit de Ioniqa »

Am ales Vitodens 111 in cele din urma, sper sa fie cu noroc, daca e sa cauti defecte pe internet gasesti la toate, inclusiv aceasta. Revin cu impresii si multumesc de ajutor.
Avatar utilizator
Adi25
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Noi 2022 14:05

Centrala termica casa 140 mp

Mesaj necitit de Adi25 »

Buna ziua!

Pentru o casa de 140 mp, izolata termic, cu ferestre de termopan, baie, bucatarie, 5 camere dintre care doar 2 sunt utilizate (incalzite) in mod obisnuit, ar fi mai potrivita o centrala de 24kw sau 28 kw? Instalatia centralizata are 12 calorifere, dintre care cel mult 5 utilizate. Probabilitatea ca toata casa sa trebuiasca incalzita e redusa. In acest caz nu stiu ce ar trebui sa conteze mai mult: faptul ca in 99% din timp am nevoie doar de 2 camere si baie incalzite sau sa iau in calcul ca daca vreau sa incalzesc vreodata toata casa, centrala de 24 kw nu va face fata? Sau va face fata si cea de 24kw?
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica casa 140 mp

Mesaj necitit de fuji »

Necesarul termic e probabil sub 12 kW. Dacă casa e la Munte, atunci poate e de 14 kW
Avatar utilizator
Adi25
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Noi 2022 14:05

Centrala termica cu 12 calorifere

Mesaj necitit de Adi25 »

Cea de 24 kw va face fata si in situatia in care vor functiona toate cele 12 calorifere? Casa nu este la munte.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica cu 12 calorifere

Mesaj necitit de fuji »

Un Radiator are si el o marime -si o putere termica in consecinta.
Sa zicem ca e un panou de otel tipul 22 si H 600 mm: poate avea o lungime de 400 mm, de 1 m sau de 3 m ! Puterea termica va fi in consecinta.

Un radiator 22/600/1000 are aprox. 2200 W maximum. Proportional deduci si puterile termice ale celorlalte marimi.
Avatar utilizator
Adi25
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Noi 2022 14:05

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2022

Mesaj necitit de Adi25 »

Am inteles, multumesc pentru raspuns!
Avatar utilizator
Adi25
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Noi 2022 14:05

putere termica Centrala termica si radiatoare

Mesaj necitit de Adi25 »

Buna seara,

Va cer scuze pentru insistenta, dar in urma unor masuratori mai exacte dilema mea s-a adancit si mai rau. Pe scurt, suprafata corecta a casei este de 118 mp, inaltimea camerelor, de 2.6 m, rezulta un volum cam de 307 mc. La aceste cifre, s-ar incadra numai bine o centrala de 24 kw. Problema e ca am 12 calorifere repartizate cam ciudat. De ex intr-o baie de 9 mp am 2 calorifere, unul de 1.2 m, altul de 0.6 m lungime. Intr-o sufragerie de 23 mp, am 2 calorifere, de 1.2 m lungime fiecare. Daca am inteles corect formula de mai sus, conform careia un calorifer de 1 m necesita cam 2200w, rezulta ca cei 14,2 m, cat insumeaza toate caloriferele din casa, inmultiti cu 2200 w, ar necesita o putere de 31240 w, adica as avea nevoie de o centrala de cel putin 32 kw. E adevarat ca nu folosesc in mod obisnuit nici jumatate din calorifere, dar problemele pe care mi le pun sunt urmatoarele:
1.Daca voi folosi toate caloriferele, o centrala de 24 kw va face fata?
2.Daca raspunsul dvs. este negativ la prima intrebare, pot totusi monta o centrala de 24 kw, avand in vedere ca nu voi folosi toate caloriferele, cel putin nu la capacitate maxima?
3.E posibil sa trebuiasca o centrala de 28-32 kw pentru o suprafata de 118 mp, doar pentru ca sunt calorifere multe si supradimensionate?

Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: putere termica Centrala termica si radiatoare

Mesaj necitit de fuji »

o casa de 120 mp e cat 2x apartamente de 60 mp -la care necesarul termic e maxim 6 kW fiecare, in total 12 kW, daca apartamentele sunt intr-un bloc izolat termic.

Deci cu o centrala de 24 kW poti incalzi 2 case ca a ta.
Acum de ce a pus cine a pus cele 12 calorifere.. nu stim, si e prea putin important.
E bine ca radiatoarele sunt mai mari, ca asa vei putea functiona cu o temperatura mai joasa pe Tur, iar daca centrala e una cu condensare, atunci vei beneficia de intregul randament ridicat al respectivei centrale.

Un radiator are o putere termica de 2200 W la 90/70/20 grd C (resp. 90/70 temp tur-retur si 20 grd temp. inmterioara).
In momentul in care temperatura scade, sa zicem 70/55 grd C sau 40/30 grd C, scade si puterea termica a radiatorului -scade chiar drastic (nu liniar !).
Uita-te intr-o lista de radiatoare unde sunt afisate puterile termice la diverse temperaturi tur/retur si o sa te convingi.

La radiatoare pune capete si robineti termostatici, ca sa nu supraincalzesti si astfel vei avea totdeauna maxim 12, hai 14 kW putere termica utila in casa.
Ca livrezi acesti 12 kW cu o centrala de 24 sau de 32 nu conteaza.. poti sa pui si una de 50 kW, ca tot 14 kW vor fi folositi, daca ai termostat de camera si capete termostatice.

Centrala de 32 kW are avantajul fata de cea de 24 kW ca produce mai multa Apa calda de consum -dar si consuma in consecinta mai multe gaze.
Avatar utilizator
Adi25
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Noi 2022 14:05

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2022

Mesaj necitit de Adi25 »

Multumesc pentru disponibilitate, m-ati ajutat foarte mult! Acum e totul clar.
Avatar utilizator
adivin
Mesaje: 2
Membru din: 16 Dec 2022 20:35

intrebari despre centrala Viessmann Vitodens 050-W B0KA

Mesaj necitit de adivin »

Buna seara,
Va rog sa-mi raspudeti si mie la doua intrebari:
- La centrala Viessmann Vitodens 050-W 25 B0KA se poate monta un termostat de tipul acesta:
https://www.emag.ro/termostat-digital-w ... v_pd-title
sau
https://www.emag.ro/termostat-de-ambien ... v_pd-title
sau ceva echivalent,
adica ceva simplu, fara internet, aplicatii sau alte complicatii?
- Este neaparata nevoie de internet pentru ca centrala sa functioneze?
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebari despre centrala Viessmann Vitodens 050-W B0KA

Mesaj necitit de fuji »

da, cele 2 termostate pot fi racordate la Vitodens 050 B0KA.

Si da, in anumite faze de service e nevoie de internet.
Avatar utilizator
adivin
Mesaje: 2
Membru din: 16 Dec 2022 20:35

Re: intrebari despre centrala Viessmann Vitodens 050-W B0KA

Mesaj necitit de adivin »

Multumesc frumos
Avatar utilizator
Thd
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2023 00:29

Centrala termica pentru casa P+1+m 120mp

Mesaj necitit de Thd »

Salut,

Vreau sa cumpar centrala pentru o casa P+1+m de 120mp cu incalzire in pardosela. Initial am vrut sa cumpar o centrala de 3600 de lei (Ariston clas one), dar in review-uri am vazut ca puterea de modulare recomandata pentru incalzirea in pardoseala este 1:10.
Asta mi-a dat toate planurile peste cap, de la un simplu add to cart and pay am ajuns sa citesc si sa caut centrale. Dar tot nu sunt convins ca am gasit ce trebuie, asa ca va rog mult sa imi recomandat o centrala ok pentru casa mea.

Va multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru casa P+1+m 120mp

Mesaj necitit de fuji »

Thd scrie: 05 Ian 2023 00:36centrala pentru o casa P+1+m de 120mp cu incalzire in pardosela
Incalzire in pardoseala exista de zeci de ani de zile -si centralele modulau 1:3, cel mult 1:4. Si se traia bine mersi, chiar mai bine ca acum. :D

Incalzirea in pardoseala e inertiala, se simt mai putin variatiile bruste de temperatura in comparatie cu instalatiile cu radiatoare.

Majoritatea centralelor de pe piata moduleaza suficient puterea.. ca e 1:8 sau 1:10 sau 1:6.. crede-ma, e tot aia.
Daca vrei insa sa alegi strict pe acest criteriu al raportului de modulare a flacarii arzatorului, atunci alege o central care moduleaza 1:20.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori