Exploatare centrala termica Viadrus

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
gxgxg
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 30 Dec 2017 21:23

Re: creste temperatura in cazanul Viadrus

Mesaj necitit de gxgxg »

fuji scrie: 31 Dec 2017 02:08
gxgxg scrie: 31 Dec 2017 01:23 Din cauza cosului de fum sa crească temperatura apei?
poate nu trage cosul de fum, poate tirajul a devenit necorespunzator.
Legatura e ca temperatura apei nu creste de la bacterii sau din cer, ci de la foc, de la gazele arse -care sunt evacuate cu un anumit debit, la un anumit tiraj -sau nu. :thumbup:
Nu sunt de meserie dar logica îmi spune ca atunci când coșul este înfundat și nu este o ardere cum trebuie in centrala nu exista nici Flacăra corespunzătoare de aici lipsa de temperatura. Ori eu am exact invers....apa creste prea repede ca sa spun așa.
Are momente când cu câteva lemne sta la 120 grade și are momente când cu centrala plină de lemne sa stea la 100
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

despre temperatura si cos de fum

Mesaj necitit de fuji »

gxgxg scrie: 31 Dec 2017 02:20..logica îmi spune ca atunci când coșul este înfundat și nu este o ardere cum trebuie in centrala nu exista nici Flacăra corespunzătoare de aici lipsa de temperatura. Ori eu am exact invers....apa creste prea repede ca sa spun așa.
Are momente când cu câteva lemne sta la 120 grade și are momente când cu centrala plină de lemne sa stea la 100
nu exista doar 2 situatii, flacara ideala si flacara stinsa.
Tirajul oricum e variabil.. variaza cu temperatura de afara.. cand e cald afara cosul de fum trage mai prost, cand frig trage mai bine.
Daca cosul trage prea tare, cazanul se poate raci (flacara nu e stinsa, ci arde normal).
Daca cosul nu trage corespunzator, cazanul se poate incalzi mai tare (nici in acest caz flacara nu e stinsa).

Ma rog, daca e greu sa verifici cosul, nu-l mai verifica si gata ! :clap: Oricum presupun ca n-a fost nici-o firma de cosari la fata locului.. si nici n-ai cu ce sa masori tirajul.. asa ca sa ne lasam in grija Domnului !
Avatar utilizator
gxgxg
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 30 Dec 2017 21:23

Re: despre temperatura si cos de fum

Mesaj necitit de gxgxg »

Nu n-am cu ce sa masor tirajul...
Avatar utilizator
gxgxg
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 30 Dec 2017 21:23

Re: Exploatare centrala termica Viadrus

Mesaj necitit de gxgxg »

Chiar dacă am întârziat puțin cu răspunsul, am rezolvat problema. Sitele filtrelor Y erau murdare....am curățat si totul e ok acum
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

curatare filtru Y

Mesaj necitit de fuji »

fuji scrie: 30 Dec 2017 21:50..pare sa nu fie circulatie corespunzatoare intre cazan si Puffer, nu ? Sau pompa stricata..
Poate un simplu filtru Y infundat ?
da, controlarea filtrelor Y e prima operatiune care se face. Ma bucur ca s-a rezolvat asa simplu.
Avatar utilizator
Marian BZD
Mesaje: 1
Membru din: 20 Noi 2018 13:05

Re: Exploatare centrala termica Viadrus

Mesaj necitit de Marian BZD »

Și eu trec prin aceleași lucru acum.
După ce fac focul, in 15 -20 minute se ridică temperatura la 99 grade si scade foarte greu. Ce vreau să spun este că dacă coșul de fum era înfundat, nu se ridica temperatura deloc. E tocmai invers. Mentionez că am cazan Viadrus cu 5 elementi, coșul de fum de inox, vană trei căi, Puffer de 750 l.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori