Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
ovi47
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Feb 2012 15:59

Ariston, Vaillant sau Viessmann..

Mesaj necitit de ovi47 »

Ariston Genus vs Vaillant turbo tec vs viessman vitopend 100

Doresc sa-mi montez o centrala termica 24 kw in apartament ( 2 camere,56 mp ).Dupa mai multe analize,am decis sa ma opresc la cele trei marci.Rugamintea mea este sa-mi spuneti care sunt partile bune si cele slabe ( in special ) ale fiecarei marci.Mentionez ca sunt un consumator serios de apa calda ( 14-15 mc/luna ) astfel incat am nevoie de o centrala care sa-mi furnizeze apa calda la presiune (mare)si temperatura constante.In ceea ce priveste incalzirea, vreau sa montez calorifere 33/600/1000 pt sufragerie si dormitor si 33/600/600 pt bucatarie si baie.Am gasit calorifere marca Mastas si Airfel ( turcesti,sunt ok ? ).Va multumesc si va asigur ca toate sfaturile vor fi serios analizate.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ariston, Vaillant sau Viessmann..

Mesaj necitit de fuji »

sa incepem cu radiatoarele: Airfel sunt ok si ca produse, si ca producator (actualmente Riello Group member). De Mastas nu am auzit in viata mea..

Despre centrala: dintre cele 3, alege-o pe a 4-a: Buderus U042-24K... Merge bine pe suprafete mici, si nu numai. E simpla si fiabila.
-recomandare sentimentala: Vitopend 100-W. In timp, s-au dovedit a fi mai durabile (ma refer la toate generatiile de Vitopend 100).
-pentru apa calda: treci la nivelul urmator, centrala cu boiler, altfel n-are rost sa ai pretentii. Dar marea majoritate a beneficiarilor se descurca f. bine si cu centrale ce fac apa instant.
Avatar utilizator
ovi47
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Feb 2012 15:59

radiatoare Mastas; putere termica minima la centrala

Mesaj necitit de ovi47 »

Mastas sunt tot o firma turceasca si dupa ce am vazut pe site-ul lor(Turcia) sunt cam de aceeasi calitate. La noi am gasit pe site-ul Calor. In ceea ce priveste centrala am vazut ca atat Buderus cat si Viessman pleaca de la 10.6 kw si nu au turatie variabila la ventilator (sau nu am vazut eu).Oricum,multumesc pt.informatii
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala Ariston sau Viesmann, Buderus

Mesaj necitit de fuji »

Informatiile tale sunt inexacte:
-Airfel apartin Riello Group, unul din marile concerne europene in domeniul incalzirilor. Mai mult, sunt parteneri Daikin la aer conditionat, ceea ce spune multe. Despre Mastas ce ar fi de zis ..?
-nu, Buderus are o putere minima de 8,9 kW -probabil cea mai mica de pe piata.
-ventilator cu turatie variabila nu se justifica la o centrala clasica de apartament -ii creste inutil pretul, fara a aduce niciun beneficiu. Mai mult, introduce de fapt o vulnerabilitate, ca se va praji la prima fluctuatie de tensiune..
-compari mere cu pere: Genus ala e summum din ce poate face Ariston, pe cand la Bosch/Buderus si la Viessmann aparatele respective sunt entry-level.

Insa eu n-am nimic impotriva Mastas astea, e posibil sa se asorteze chiar cu o centrala Ariston, singura intrebare pe care mi-o pun este: daca stii atat de multe, de ce eziti ? :lol:
Avatar utilizator
ovi47
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Feb 2012 15:59

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de ovi47 »

Pentru ca vreau sa iau o centrala buna,fiabila,cu performante bune si fara probleme de service.Initial,eram foarte hotarat sa iau Viessman dar am vazut pe mai multe forumuri ca au probleme cu furnizarea apei calde la presiune mai mare.Despre Buderus,am vazut ca nu au probleme majore dar sunt scumpe pentru ceea ce ofera,din acest punct de vedere fiind la acelasi nivel cu Vailland si ariston genus,care,d.p.d.v al performantelor ii sunt net superioare.Din ce am citit,ventilatorul cu turatie variabila ajuta la o mai buna ardere si scade consumul.Nu sunt un cunoscator in ceea ce priveste acest domeniu si tocmai de aceea pun atatea intrebari.Daca tot dau un ban,macar sa fac un lucru ca lumea.Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

ovi47 scrie:..dar am vazut pe mai multe forumuri ca au probleme cu furnizarea apei calde la presiune mai mare...
sigur, sigur ..?
Acum nu mai e vorba de presiunea mica, acum se arunca zvonuri despre presiunea mare ..? Cu ceva vreme in urma se zicea ca Vitopend-ul e facut in Turcia sau Ungaria, desi Viessmann nu are fabrici in tarile astea (si oricum e made in Germany).
ovi47 scrie:..Despre Buderus,am vazut ca nu au probleme majore dar sunt scumpe pentru ceea ce ofera,din acest punct de vedere fiind la acelasi nivel cu Vailland si ariston genus,care,d.p.d.v al performantelor ii sunt net superioare...
da ..?
Eu stiu ca U042-24K de la Buderus e cel putin cu 5-10% mai ieftina ca Vitopend-ul, si probabil cu mai mult de 10% fata de Genus asta.

Insa spune-mi de performante..ce-l face asa inferior ?
Avatar utilizator
ovi47
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Feb 2012 15:59

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de ovi47 »

Buderus pret 2450-2550 lei ; Viessman 2500-2600 lei : Vaillant 2600-2700 lei : ariston genus 2550-2700 lei.Diferentele de pret sunt mici(200-300 lei)Buderus scimbator bitermic,celelalte scimbator secundar in placi.Vaillant si Genus modulatia arderii si ventilator cu turatie variabila.La buderus nu am vazut in specificatia tehnica vas de expansiune.Nu stiu daca aceste diferente sunt esentiale ,dar cred ca actioneaza direct asupra performantelor centralei.Am fost ieri in vizita la cineva(la curte) si am vazut o centrala Genus(36 kw).Am facut cateva teste cu apa calda.Centrala este montata in apropierea baii.Cu robinetul deschis la maxim a venit apa fierbinte in cca.8-10 secunde si s-a mentinut la aceeasi temperatura desi a cur cca.1 minut.Am rugat gazda sa deschida robinetul si la bucatarie,in timp ce curgea la baie, dar nu s-a simtit nici o diferenta.Caldura era setata la 22 grade.Consumul mediu era(dupa spusele gazdei) de 2,6-2,7 mc/h. Am inteles,de pe forum,ca viessman-ul nu face fata la furnizarea apei calde daca deschizi si al doilea robinet.Mi-as dori sa vad si Vaillant cum functioneaza pentru a-mi face o parere despre performantele acesteia. Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

precizari legate de Centralele termica

Mesaj necitit de fuji »

1) Centralele termice ce fac apa calda instant folosesc puterea maxima pentru prepararea ACM.
-o centrala de 24 kW Vaillant va face la fel de multa apa calda ca si una de 24 kW de la Bosch sau Ariston
-o centrala de 36 kW va face intotdeauna mai multa apa calda decat una de 24 kW..
-compara productia de apa calda a unui Vitopend 24 kW cu cea a unui Vitopend 31 kW si vei intelege imediat diferenta.
-referitor Genus 36: daca te uiti mai cu atentie la specificatiile tehnice (in general iti recomand sa te uiti cu mai multa atentie..) vei observa ca are o putere maxima pe apa calda de 34,5 kW si de doar 32 kW si un pic pe incalzire. Ceea ce inseamna ca numele cu 36 e un pic inselator..

2) Buderus U042 are vas de expansiune, ceea ce poti afla citind Instructiunile de instalare
-dealtfel, toate centralele astea de apartament au vas de expansiune.. Doar ca la U042 e de 8 litri, la multe altele e de 6 litri..

3) Diferentele de pret sunt procentual destul de mari (10-15% inseamna mult), si chiar si valoric inseamna mult.
-Cu 2-300 lei poti lua un set electrovana gaz +detector sau un Termostat destept (sau unul chinezesc wireless)

4) Exista U042 si la preturi mai joase: uite aici, 2.370 Lei.. Variaza cu cursul, astfel incat a fost si mai jos.

Tot acolo gasesti Bosch Gaz 3000 W la un pret in jur de 2.300 Lei si 4 ani garantie (..mai sunt doar cateva bucati insa).
ovi47 scrie:Am inteles,de pe forum,ca viessman-ul nu face fata la furnizarea apei calde daca deschizi si al doilea robinet.
de la noi de pe forum vei intelege ca Vitopend 100 24 kW face max. 13 litri/min. la dT=25 K. Deatfel toate centralele de 24 kW produc atat.

Iar la dus ai nevoie de 10 litri/min, la bucatarie de 8 litri/min.... etc.

Ia un Vitopend 100-W de 31 kW si vei avea o productie de apa calda de 17,7 litri/min. la dT=25 K
Avatar utilizator
ovi47
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Feb 2012 15:59

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de ovi47 »

Multumesc mult pt informatii
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala la casa de 150 mp

Mesaj necitit de fuji »

Buna ziua.as dori si eu un sfat pentru alegerea unei centrale termice pe gaz,eu am o casa cu o suprafata de 150 mp,inaltimea camerelor este de 2,40m.casa are 8 ferestre ,podul casei este izolat cu vata de sticla,iar peretii exteriori cu polistiren de 10cm,casa este din bca ,as dori sa stiu cam ce putere trebuie sa aiba centrala si cam cit ar consuma,gaz metan sau propan si daca este mai rentabila ca una pe lemne,multumesc mult.
Raspund aici si la diferite alte intrebari, ca cele de mai sus.
N-ai precizat zona in care este casa.. Insa mai mult ca sigur necesarul termic al casei e 14-16 kW, poate mai putin.. astfel incat o centrala de 24 kW e suficienta.
Centrala termica pe gaz nu poate fi comparata in niciun fel cu un cazan pe lemne: prima functioneaza automat, cazanul pe lemne e ..semi-automat.
Avatar utilizator
albundys
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2013 21:55

Centrala termica pentru apartament 58 mp

Mesaj necitit de albundys »

Salut.sunt din Bucuresti si am un apartament de doua camere(58mp) la etajul 4 din 10,este pe colt dar sufrageria este izolata pe interior.Vreau sa montez centrala si nu stiu ce,avand trei calorifere,unul 20 elementi,al doilea 10 elementi,iar al treilea 5 elementi.Ce imi recomandati?Va multumesc anticipat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

elementi de radiator

Mesaj necitit de fuji »

elementii de radiator sunt din fonta sau din aluminiu ?
Avatar utilizator
albundys
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2013 21:55

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de albundys »

din fonta,calorifere vechi ce vor fi curatate inainte de functionare cu centrala

asa este impartit apartamentul
Fişiere ataşate
03032013206.jpg
Avatar utilizator
albundys
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2013 21:55

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de albundys »

Buderus U042-24K,Ariston BIS II 24 FF sau Viessmann Vitopend 100-W 24 kW?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

U042 de la Buderus e mai indicata.
Curatarea caloriferelor de fonta ar fi fost bine sa se faca chimic.
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de raduk »

@ fuji: Te rog să-mi recomanzi o centrală de la Bosch, pe gaze naturale, pentru un imobil locuit de 4 persoane (2 adulţi şi doi minori), cu o suprafaţă utilă de aproximativ 140 mp, pereţi de cărămidă de 25 cm, termoizolaţie exterioară de 10 cm polistiren expandat, planşeul spre pod termoizolat cu 25 cm vată minerală, tîmplărie cu geam termopan nivel peste medie. Mulţumesc anticipat!

Cum stă Bosch-ul la preţurile pieselor de schimb?
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala termica cu tiraj natural, racord la cos de fum

Mesaj necitit de fuji »

Ok, deci avem o casuta cu un necesar de 14-16 kW, poate mai putin.
Centralele termice curacord la cos de fum (tiraj natural ) sunt f. bune din punctul meu de vedere, poate chiar mai bune decat cele cu tiraj fortat, cu conditia sa fie un cos de fum bine dimensionat si intretinut.

Insa cererea pt. astfel de centrale a scazut, astfel incat multi producatori nici nu mai ofera acest tip de centrala (de exemplu Baxi, Buderus sau altii).

Probabil ca Bosch Gaz 3000 W ZW24KE e printre cele mai vandute aparate de acest tip -pretul, asemanator cu varianta cu tiraj fortat (!), 2300-2400 Lei.
Are si Viessmann un Vitopend 100 cu tiraj natural, care e cu 150-200 Lei mai scump (fara a fi neaparat mai bun).

Ceva mai ieftine ar fi centralele Beretta: Junior 24 CAI e sub 2.000 Lei (e modelul cu schimbator bitermic). Mynute J 24 CAI e cu schimbator in placi si e cu siguranta mai buna, dar costa deja cat Bosch-ul..

Bosch sta bine la piese de schimb: au pret rezonabil (poate doar beretta, immergas si mai stiu eu cine sa aiba piese mai ieftine), insa piesele de schimb de la Bosch sunt per total mai durabile.. Asa ca vestitul raport calitate/pret e probabil cel mai bun la Bosch.

Daca tot ai scris in mesaj de 2 copii, si tinand cont ca e vorba de o casa, nu un apartament de bloc, poate are sens sa se gandesca la o centrala cu boiler incorporat. Viessmann are un astfel de aparat cu racord la cos de fum, Vitopend 111-W. Pretul e pe masura (peste 6500 Lei, insa ..boiler inox, 2 pompe..putere 30 kW... )

Important: de verificat daca beneficiarul are proiect de gaze in care figureaza (si) centrala termica. De verificat si daca .se respecta acest proiect.
Avatar utilizator
albundys
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2013 21:55

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de albundys »

dl.fuji ce centrala recomanzi?vezi topic mai sus cu apartamentul.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

U042

Mesaj necitit de fuji »

am scris aici.
E o centrala simpla si fiabila. Si puterea termica minima e putin peste 8 kW.
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

comparatie schimbator bitermic /schimbator in placi

Mesaj necitit de xp-kry »

Poate ajuta in luarea unei decizii :
http://www.centrale-termice.ro/comparat ... r-secundar

Schimbatorul de caldura tip tub-in-tub de la BUDERUS Logamax U042 = schimbator bitermic ?
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 8 vizitatori