Boilere cu serpentina

Boilere cu serpentina, Gaz-Boilere, Boilere electrice, Puffere, Acumulatoare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Boilere cu serpentina

Mesaj necitit de mrh »

Galmet se pare ca are 70mm izolatie si 32kW putere pe serpentina de jos (asta la bivalent). La cel monovalent suprafata serpentinei e 1.4 din ce am vazut .. la Viessmann e 1..
Deci nu par a fi rele. Tesy nu cred ca au asa bune valori.. sau ma insel?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilere cu serpentina

Mesaj necitit de fuji »

mrh scrie: 29 Aug 2019 20:20Deci nu par a fi rele. Tesy nu cred ca au asa bune valori.. sau ma insel?
Tesy a devenit un producator mare, mai ales din cauza produselor electrice.

Gama de Boilere e vasta.. https://tesy.ro/produse/boilere-cu-nc-lzire-indirect

Cele cu clasa A energetica au izolatie termica de 75 mm la 200 litri si 100 mm la 300 litri !
Cele cu serpentina marita au putere termica mai mare.
Deci, pe alese.

Avantajul Tesy e e ca au Reprezentanta in Ro, ceea ce nu e cazul la Galmet si nici la ceilalti producatori bulgari.

Insa.. eu zic sa alegi un boiler Viessmann ! :thumbup:
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

Re: Boilere cu serpentina

Mesaj necitit de mrh »

Mda, sunt cam usoare Tesy comparand cu celelalte.. si Galmet si Viessmann au greutate asemanatoare. Asta ma face sa. Cred ca Tesy au pus ceva tabla mai subtire la exterior. Inca nu vad motivul sa dau 1200 lei (sau ceva de genu) in plus pt Viessmann. Mai ales ca are numai 5cm la
izolatie si suprafata serpentinei nu e mai mare..
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilere cu serpentina

Mesaj necitit de fuji »

mrh scrie: 29 Aug 2019 21:32Inca nu vad motivul sa dau 1200 lei (sau ceva de genu) in plus pt Viessmann.
pai motivul se vede in exploatare. :D
Un boiler emailat trebuie sa fie emailat perfect -sau degeaba e emailat. Daca e o zona, un punct mai vulnerabil, fix acolo se va coroda tabla (serpentinei sau a rezervorului). Degeaba e tabla groasa.. tot se va coroda.
Ideea e ca boilerele Viessmann nu sunt scumpe daca le cumperi la Pachet cu centrala. Achizitionate separat da, sunt scumpe.
Iar scump.. e o notiune relativa. Orice centrala cu boiler e foarte scumpa fata de o centrala ce prepara apa calda instant !

Sunt multe boilere ieftine pe piata.. Ferroli, Sunsystem, Drazice.. de ce ai cumpara un boiler Galmet si nu unul Drazice ? :?:
Pe de-alta parte.. trebuie sa vanda si Galmet ceva.. deci, go for it ! In fond, e doar un boiler, un rezervor fara piese in miscare. Centrala va avea parte de multe interventii pana sa se strice ceva la boiler, oricare ar fi acesta.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori