Vas expansiune centrala termica

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
codroot
Mesaje: 3
Membru din: 12 Noi 2010 21:27

Vas expansiune centrala termica

Mesaj necitit de codroot »

cum se poate verifica vasul de expansiune daca mai este bun sau nu
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

ventil vas expansiune

Mesaj necitit de fuji »

Vasul de expansiune are un ventil: daca apesi acolo iese aer (gaz) sau apa ?
Avatar utilizator
codroot
Mesaje: 3
Membru din: 12 Noi 2010 21:27

Re: problema vas expansiune

Mesaj necitit de codroot »

scapa aer pe la ventil(am schimbat ventilul) asa ca lam dat jos si din partea in care ar fi trebuit sa fie aer a iesit mizerie rugina si un pic de apa l-am clatit asa cum sa putut si iam refacut presiunea de 1 bar ca atit era scris pe el.dupa umplerea cu aer iesea un pic de aer pe cealalta parte apoi sa oprit asa ca nu nu stiu ce sa zic daca e bun sau nu miine am de gind sa desfac iarasi si sa verific daca sa modifica ceva.
problema este ca acum 2 zile a inceput sa vina apa firbinte apoi rece si iar fierbinte iara rece cind inchid apa calda se aude un zgomot in centrala de parca ar fi aer(gilgit).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

aer instalatie ..?

Mesaj necitit de fuji »

pare ca vasul tau mai e functional ..(din ce povestesti tu).
De la lucrarile pe care le-ai efectuat, pare sa fi ramas aer instalatie. Insa acesta ar trebui sa se elimine la un moment dat din instalatie si/sau centrala.
Avatar utilizator
admin_forum
Site Admin
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2009 15:19
Contact:

galgait in centrala

Mesaj necitit de admin_forum »

galgaitul inteleg ca se aude in centrala -posibil ca acolo sa se fi adunat aerul. In mod normal, aerul din centrala va fi eliminat dupa o vreme (ca centrala precis are aerisitor -pe pompa, pe vas sau in alta parte).
Galgait =aer in instalatie, nu ? Altceva ce ar putea fi ? ca numai aerul face astfel de zgomote.
Avatar utilizator
admin_forum
Site Admin
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2009 15:19
Contact:

Re: problema vas expansiune

Mesaj necitit de admin_forum »

codroot scrie:scapa aer...
scuze, am sters un mesaj de-al tau din greseala (cel in care spuneai ca ai facut aerisirea pe la calorifere..)
Avatar utilizator
finger_green
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mai 2012 17:36

Re: Vas expansiune centrala termica

Mesaj necitit de finger_green »

Salutare. Sunt detinatorul unei centrale termice pe gaz marca Hermann Supermaster Inox 30 SE si as dori sa stiu daca vasul de expansiune al centralei, nu al boilerului, cu capacitatea de 2 litri si 8 bari, poate fi inlocuit cu unul de la o centrala de alta marca intrucat la acest tip de centrala este foarte scump, ori daca exista alta posibilitate in vederea obtinerii unui pret de reparatie mai mic de 400 de lei.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vas expansiune centrala Hermann

Mesaj necitit de fuji »

mda, fiind vorba de centrale comercializate exclusiv de Romstal, piesele de schimb sunt scumpe.
Insa vasul de 2 litri e totusi cel pt. boiler; pe incalzire e un vas de 10 litri -uite instructiunile aici.

Trebuie studiata posibilitatea montarii unui vas de expansiune pe instalatie (deci in afara carcasei centralei). Sau sa gasesti un alt vas de 10 litri, de la alt producator si sa vezi daca intra la tine in centrala.

Teoretic, merge orice alt vas.
Avatar utilizator
edyady
Mesaje: 1
Membru din: 08 Oct 2013 21:41

PROBLEMA CU PRESIUNEA IN BAROMETRU

Mesaj necitit de edyady »

Salut,
am o centrala junkers zwe 24-5 mfa, de circa 5 ani, iar de doua saptamini a luat-o razna, creste presiunea in barometru pina pe la 3 bari si incepe sa de-a afara apa, mentionez ca am schimbat vasul de expansiune si am blindat robinetul de alimentare cu apa. Se mai poate face o minune?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

verificare vas expansiune

Mesaj necitit de fuji »

se poate verifica daca iar s-a spart vasul, sau e doar dezumflat.
Sau, pur si simplu, poate vasul nu face fata -in cazul in care volumul de apa din instalatie e f. mare.

Ar mai fi posibilitatea sa fi uitat robinetul de umplere deschis, si presiunea apei reci sa fie mare.
Avatar utilizator
vladimir
Mesaje: 1
Membru din: 08 Noi 2014 12:19

Re: Vas expansiune centrala termica

Mesaj necitit de vladimir »

salutare
am o centrala westen quasar 24f, si pierde aerul din vasul de expansiune pe la ventil. intrebarea mea este, care este procedura de alimentare cu aer a vasului de expansiune?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

refacere perna aer Vas expansiune centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

vladimir scrie:care este procedura de alimentare cu aer a vasului de expansiune?
verifica intai ventilul vasului de expansiune: pune in jurul ventilului niste apa cu sapun (clabuc) -daca se formeaza bule inseamna ca vasul pierde aer pe la ventil >> trebuie sa schimbi vasul de expansiune.

Ca sa refaci presiunea din vasul de expansiune trebuie sa golesti centrala termica. Refaci perna de aer cu o pompa cu manometru, sau poma de bicicleta (nu stiu.. probabil 40-50-60 de pompe sunt suficiente).
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] și 16 vizitatori