Automatizari diverse

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
runa
Mesaje: 1
Membru din: 21 Feb 2010 14:55

Automatizari diverse

Mesaj necitit de runa »

buna tuturor!

Folosesc de citiva ani o centrala termica pe lemne,care functioneaza foarte bine,reusind sa incalzeasca volumul de aer din camerele incalzite in timp util.Casa neavind izolatii suplimentare,evident,am folosit radiatoare de o putere mai mare decit era necesar raportat la volumul de aer.Potentialul cazanului e folosit doar la jumatate asa ca m-am gindit sa fac o sera pentru rasaduri de legume incalzita de aceeasi centala.In aceasta sera,as vrea sa acopar cu folie de polietilena un volum mic de aer,aerul din sera avind rolul de izolator.Volumul de aer incalzit astfel ar fi foarte mic-aproximativ 4mc.As vrea sa stiu cam ce mi-ar trebui pentru a reusi sa mentin temperatura noaptea intre 15-17 grade iar ziua intre 22-24 grade.Mi-ar fi de mare folos de asemenea sa stiu cam ce preturi au aceste produse,eventual magazine de profil de preferinta in zona jud.Arad.Multumesc anticipat,runa.
Avatar utilizator
admin_forum
Site Admin
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2009 15:19
Contact:

automatizare circuit incalzire

Mesaj necitit de admin_forum »

runa scrie:..ce mi-ar trebui pentru a reusi sa mentin temperatura ..
Pt. automatizarea acestui circuit separat de incalzire (cel pt. sera) ma gandesc ca ar fi suficiente urmatoarele:
-1 electro-vana cu 3 cai
-1 termostat de camera
Termostatul de camera va comanda inchiderea deschiderea (comutarea) vanei cu 3 cai in functie de temperatura pe care o sesizeaza in sera respectiva.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Automatizari Vitotronic pentru cazane perete Viessmann

Mesaj necitit de fuji »

Iata cum arata noile automatizari VITOTRONIC 200 HO1A (varianta 2010):
Fişiere ataşate
Viessmann Vitotronic 200 HO1A
Viessmann Vitotronic 200 HO1A
Vitotronic 200 HO1A
Vitotronic 200 HO1A
Avatar utilizator
SOLOMON
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2011 19:40

solutie tehnica instalatie mixta

Mesaj necitit de SOLOMON »

La multi ani tuturora !

M-ar interesa o solutie tehnica pentru o instalatie de incalzire mixta...daca ma ajuta cineva !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

instalatie mixta..

Mesaj necitit de fuji »

la ce solutie tehnica te referi ? si la ce instalatie mixta ?
Avatar utilizator
SOLOMON
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2011 19:40

Re: Automatizari diverse

Mesaj necitit de SOLOMON »

Mai exact; exista 2 circuite a cate 4 mp fiecare care ajung in camera cazanului si pot sa suporte distribuitor si alte piese necesare (exista spatiu) Dar urgenta ar fi acum alte doua zone una la parter si una la mansarda ( a cate 4mp fiecare) zone care nu permit aductiunea pana la distribuitorul din camera cazanului, fapt pentru care as fi interesat de o solutie pentru acestea, restul instalatiiei ( in lucru) fiind pe radiatoare din otel ! V-as fi recunoscator daca m-ati seconda cu ceva solutii concrete !
Stau la dispozitie pentru alte detalii !
Va multumecsc !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

incalzire in pardoseala

Mesaj necitit de fuji »

nu pare a fi o problema de automatizari, ci de ..Incalzire in pardoseala (si de proiectare a ei).
Presupun deasemeni ca e vorba de un cazan de lemne -la care nu se prea recomanda incalzire in pardoseala..
Avatar utilizator
cturcu
Mesaje: 1
Membru din: 28 Ian 2011 12:14

Re: Automatizari diverse

Mesaj necitit de cturcu »

Buna ziua,
Felicitari pentru forum. Am si eu o intrebare: am o casa cu incalzire mixta, calorifere + pardoseala. Centrala este pe lemne (Arca 43 Kw). Ma intereseaza sa pun o automatizare de tipul Vitotronic 200, dar nu ma hotarasc daca sa iau modelul HK1W sau HK3W. Credeti ca mi-ar fi utila utilizarea unui circuit si pentru incalzirea prin pardoseala?

Cu stima, ct
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Automatizari Viessmann Vitotronic 200-H

Mesaj necitit de fuji »

e vorba de automatizari pentru comanda circuite de incalzire: se numesc Vitotronic 200-H.
Atasez un extras din Lista de preturi 2011 Viessmann: succint se poate observa destinatia fiecarei automatizari.

Cu incalzirea in pardoseala e mai complicat.. Nu stiu cum a fost gandita, proiectata. Ar trebui sa fie un circuit separat hidraulic, mai ales ca e o instalatie cu cazan de lemne (deci temperatura inalta).
Fişiere ataşate
automatizari-circuite-incalzire.pdf
Preturi automatizari Vitotronic 200-H
(646.15 KiB) Descărcat de 536 ori
Avatar utilizator
and69
Membru Activ
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iul 2010 08:19
Localitate: Bucuresti

Automatizarie vitotronic 200-H

Mesaj necitit de and69 »

D-l Fuji, Vitotronic 200H tip HK1W este o automatizare care se monteaza pe cazan (comanda si arzatorul) sau este de tip aditional-extensiel?
Alta intebare: poate comunica cu Vitotronic 05O prin BUS direct prin cablu cu/fara modul de comunicare , sau sunt incompatibile deci nu pot comunica? Dar cu Vitotronic 200 KW4? Cu stima!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

vitotronic 200-H HK1W

Mesaj necitit de fuji »

Vitotronic 200-H tip HK1W este o automatizare ce se monteaza pe perete (W=Wand).
-nu comanda cazanul (arzatorul), ci este o automatizare de circuit de incalzire.

De functionat functioneaza doar cu automatizarile declarate in documentatia de mai sus... (deci cu nici una din cele mentionate de tine..)
Avatar utilizator
and69
Membru Activ
Mesaje: 38
Membru din: 21 Iul 2010 08:19
Localitate: Bucuresti

Re: Automatizari diverse

Mesaj necitit de and69 »

:idea: Da,asa am presupus insa am intrebat ca sa fiu sigur.
Va cer un sfat:
ce parere aveti, la aplicatia mea, pot folosi circuitul M1 de la Vitotronic HK3S pt butelie conform aplicatiei 3 din cartea tehnica ( schema cu vitotrans 222)? Ma sacaie ca nu gasesc o posibilitate de a face posibila comunicarea intre 200KW4 si HK3S! Dar si in acest caz ramane valabila problema de fond, insa vad un avantaj in posibilitatea "modularii" sarcinii termice. De fapt, de aici am plecat cu rationamentul: pt ca nu pot modula flacar corespunzator sarcinii, atunci actionez asupra sarcinii a.i sa optimizez consumul de combustibil. Nu stiu cat am reusit sa fiu de explicit insa cred ca ati inteles intentia. Deci, ce sugestie imi dati?
PS: Aveam posibilitatea folosirii unui 200HK1W dar deja e mult prea mult.Ar fi fost ceva inlocuirea lui 200KW4, asa insa...
Avatar utilizator
flo_lrbv
Mesaje: 1
Membru din: 21 Iul 2011 05:54

Viessmann Vitotronic 200-H HK3W

Mesaj necitit de flo_lrbv »

Vand automatizare Viessmann Vitotronic 200-H HK3W.Este montata la mine de 8 luni pe o centrala cu lemne atmosferica. 500 euro
Avatar utilizator
lus
Mesaje: 1
Membru din: 27 Iul 2011 19:51

automatizare Cerapur, incalzire pardoseala

Mesaj necitit de lus »

buna,

am cumparat un pachet cerepur zbr 35 -3 35 kw in condensare. pachetul cuprinde centrala , cazan 120 litri cu senzor de temperatura, 2 buc. vase expansiune, 2 buc. pompe, senzor exterior , regulator presiune si o supapa de siguranta de 10 bari. am realizat circuitul de incalzire in pardoseala si am ajuns la cuplarea lui la centrala. intrebarea mea este cum se realizeaza cuplarea incalzirii in pardoseala si a boilerului ne existand o vana cu 3 cai . una dintre pompe va juca rolul de alimentare a boilerului ? si cum se va putea controla temperatura? daca puteti indica o schema de cuplare ar fi ok. multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

scheme automatizare Cerapur Comfort, incalzire pardoseala

Mesaj necitit de fuji »

nu stiu ce Cerapur e, dupa indicativ e Junkers Cerapur Comfort. Regulatorul cu senzor exterior se numeste FW100.
Schema centrala termica Cerapur +incalzire in pardoseala
Schema centrala termica Cerapur +incalzire in pardoseala
Uite 2 scheme de montaj, una pt. instalatie de pardoseala mica, cealalta pt. una mai mare, la care apare si o butelie de egalizare (HW):
Schema conectare Bosch Junkers Cerapur +incalzire in pardoseala
Schema conectare Bosch Junkers Cerapur +incalzire in pardoseala
Avatar utilizator
admin_forum
Site Admin
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2009 15:19
Contact:

living by Danfoss

Mesaj necitit de admin_forum »

living by Danfoss
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori