Alimentari cu apa -Diverse

pompe submersibile, pompe circulatie, hidrofoare

Moderatori: fuji, Mercer

Avatar utilizator
dolo
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 09 Dec 2010 12:28

Alimentari cu apa -Diverse

Mesaj necitit de dolo »

Buna ziua,
Am o fantana in care e instalata o pompa submersibila cu vas hidrofor de 100 l care imi alimenteaza casa cu apa.
Apa e buna si vreau s-o folosesc si pentru baut.
Cum pot sa modific instalatia ca sa am posibilitatea sa iau apa proaspata din fantana fara sa trebuiasca sa dau la canal toata apa din vasul hidrofor?
Multumesc anticipat,
Fişiere ataşate
schema intrare inst apa.JPG
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

vasul de hidrofor

Mesaj necitit de fuji »

pai vasul de hidrofor, daca e cu adevarat de hidrofor (si nu e unul cu destinatia instalatii termice), este certificat pentru folosirea cu apa potabila (atat rezervorul, cat si membrana de cauciuc).
-de ce ai dori atunci sa arunci acea apa ..?
Avatar utilizator
dolo
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 09 Dec 2010 12:28

Re: Pompe submersibile

Mesaj necitit de dolo »

Ce ziceti de posibilitatea asta?
O sa functioneze? Probleme care pot sa apara?
Multumesc anticipat,
Fişiere ataşate
schema intrare inst apa modificata.JPG
Avatar utilizator
Mercer
Membru Activ
Mesaje: 37
Membru din: 23 Iun 2009 16:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

apa de la pompa submersibila

Mesaj necitit de Mercer »

dolo scrie:Am o fantana in care e instalata o pompa submersibila cu vas hidrofor de 100 l care imi alimenteaza casa cu apa.
Apa e buna si vreau s-o folosesc si pentru baut.
Cum pot sa modific instalatia ca sa am posibilitatea sa iau apa proaspata din fantana fara sa trebuiasca sa dau la canal toata apa din vasul hidrofor?
Inainte de a folosi apa pentru baut va recomand sa faceti un buletin de analiza al apei .
In functie de rezultate s-ar putea impune folosirea uneia dintre aparatele de tratare a apei : statie de dedurizare, osmoza inversa, lampa cu ultraviolete etc.

In cazul in care analiza nu impune astfel de aparate, eu zic ca nu trebuie sa faceti nici o modificare in instalatie . Vasul de expansiune este inchis, sub presiune, deci nu altereaza calitatea apei. Teoretic , apa din vasul de expansiune sau de pe conducta are aceleasi caracteristici (poate doar temperatura sa se modifice...) ca si cea din interiorul putului.
Asa ca , daca nu sunt alte probleme, singurul echipament suplimentar pe care il recomand este un filtru de chiuveta cu diferite cartuse . Uite si cum arata un astfel de produs : http://www.ivp.ro/product_info.php?curr ... ts_id=1575
Imagine
Avatar utilizator
Mercer
Membru Activ
Mesaje: 37
Membru din: 23 Iun 2009 16:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Alimentari cu apa -Diverse

Mesaj necitit de Mercer »

dolo scrie:Ce ziceti de posibilitatea asta? O sa functioneze? Probleme care pot sa apara ?
NU ESTE NEVOIE de asa ceva :!:
Oricum nu prea inteleg ... vasele alea de hidrofor de ce au 1,5 sau 2 bar ? Daca sunt de hidrofor au minim 6 bar altfel se sparg .Si chiar daca s-ar face un traseu separat (ceea ce inteleg din schema) tot nu veti bea "apa proaspata" cand deschideti un anumit robinet , ci apa de pe conducte, apoi ceva apa din vas si apoi declanseaza presostatul si incepe sa introduca "apa proaspata :lolno: " .
Avatar utilizator
dolo
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 09 Dec 2010 12:28

Re: Pompe submersibile

Mesaj necitit de dolo »

Presiunile de pe vase sunt pentru perna de aer din ele.
Cu un mic artificiu la colectarea apei de baut (se inchide robinetul "apa de baut" cand mai am nevoie de 3 litri de apa, se asteapa putin pana pompa se opreste, se colecteaza cei 3 l apa din vasul hidrofor mic) apa o sa fie "proaspata" tot timpul (zestrea conductelor e foarte mica, instalatia e compacta).
Avatar utilizator
Mercer
Membru Activ
Mesaje: 37
Membru din: 23 Iun 2009 16:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

filtru +cartuse

Mesaj necitit de Mercer »

Eu cred totusi ca e o prostie. De obicei cand vrei apa iti iei cu paharul.
Si inca odata ca poate nu ai inteles : e aceeasi apa !
Problema e cum vine din put, lucru pe care nu il stii fara o analiza . Cu banii pe care ii dai ca sa mai faci un circuit de "apa proaspata" dupa ce dai la canal o galeata/zi iti pui un filtru si schimbi cartuse vreo 5 ani .
Avatar utilizator
dolo
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 09 Dec 2010 12:28

irosire apa..

Mesaj necitit de dolo »

Hai totusi sa nu fim asa categorici ("e o prostie") cand nu suntem in stare sa citim si sa intelegem o schema hidraulica.
Daca intradevar te pricepi la asa ceva puteai sa calculezi (pe baza datelor din schema) ca nu e vorba de o galeata pe zi, ci de trei.
Am zis ca vreau sa folosesc apa pentru baut tocmai pentru ca e buna de baut (am facut analizele).
Din probele de productie rezulta ca izvorul e suprapresurizat (6-7% mai mult decat prima panza freatica). Asta inseamna ca am o sursa de apa limitata ca volum-dupa cca. un an o sa-ti pot spune si cat de mica e.
Deci nu vreau sa irosesc apa ca imi zici tu ca ma costa mai putin filtrele (de care, acum, nici nu am nevoie).
Daca poti sa ma ajuti cu argument tehnice- multumesc mult, daca -ti dai cu parerea in necunostinta de cauza iti multumesc oricum.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

vas de hidrofor din Inox

Mesaj necitit de fuji »

exista si vase de expansiune din inox, ca de exemplu seria Ultra-Inox Pro de la Zilmet..
stainless steel vessel
stainless steel vessel
..excellent choices for situations that require high hygienic standards and a product life time that is practically limitless. The membrane is absolutely non-toxic and is drinking and food grade...
Avatar utilizator
Mercer
Membru Activ
Mesaje: 37
Membru din: 23 Iun 2009 16:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompe submersibile

Mesaj necitit de Mercer »

Dolo. explica-mi te rog de ce apa care iti curge acum la robinet nu e proaspata si cu ce s-ar deosebi ea de o alta furnizata pe un circuit separat .
Recunosc ca eu nu inteleg foarte multe din schema ta (care in nici un caz nu este "hidraulica").
Poate fiind mai clar te poate ajuta cineva, nu neaparat din domeniu...
Avatar utilizator
dolo
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 09 Dec 2010 12:28

schema hidraulica

Mesaj necitit de dolo »

Mercer, schema mea poate fi clasificata si ca hidraulica.
DEX: " HIDRAÚLICĂ f. Ramură a fizicii având ca obiect de studiu legile mișcării și ale stării de echilibru a lichidelor, precum și metodele de aplicare a acestora în tehnică. [Sil. hidr-a-u-] /<fr. hydraulique, germ. Hydraulik"
Pentru mine e mare diferenta intre apa care a stat o zi in galeata si cea proaspata din fantana (si totusi e aceeasi apa). Vreau sa ma bucur de ea fara s-o irosesc. Asta e tot.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

joc de presiuni

Mesaj necitit de fuji »

dolo, cel mai simplu e sa transpui in fapte schema respectiva si sa vezi cum functioneaza acel joc de presiuni.
Dupa ce-l faci ne poti informa si pe noi cum merge.
Altfel, e greu sa ne dam cu parerea despre schema, ca mai simplu e de facut practic.
Avatar utilizator
Mercer
Membru Activ
Mesaje: 37
Membru din: 23 Iun 2009 16:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

apa sigura pt. consum

Mesaj necitit de Mercer »

dolo scrie:..Pentru mine e mare diferenta intre apa care a stat o zi in galeata si cea proaspata din fantana ...
Iau in considerare doar ultima parte pt a putea continua discutia constructiv .
Sunt de acord ca e o diferenta intre apa care a stat o zi in galeata si cea din fantana. Insa partea neinteleasa de tine este ca apa care iti vine pe conducta difera mult de apa din galeata, statuta o zi. Apa din conductele tale sta sub presiune intr-un circuit inchis, nu intra in contact cu lumina soarelui si nu exista riscul sa intre alte elemente in ea, chimice sau biologice.
In plus , aceasta se reimprospateaza permanent chiar si la cel mai mic consum . Deci te poti bucura oricand de ea in aceleasi conditii ca si cand ai avea un circuit separat . Si sper sa intelegi asta .

Mai indreptatit ar fi fost sa te intrebi cum stii sau cum te asiguri ca apa care o bei este permanent sigura pt consum .
Ce parere ai ?
Avatar utilizator
dolo
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 09 Dec 2010 12:28

argumente..

Mesaj necitit de dolo »

Vrei sa-mi vinzi ceva?
Poate ca o sa accept sa cumpar, dar trebuie sa ma convingi, cu argumente tehnice. Poetii nu au succes la mine.
Avatar utilizator
admin_forum
Site Admin
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2009 15:19
Contact:

offtopic

Mesaj necitit de admin_forum »

fiind vorba mai mult de chat in mesajele de mai sus (ca sa nu zic offtopic), am mutat mesajele intr-un Subiect nou, urmand ca ulterior sa vedem ce facem cu el (in functie de cum evolueaza sau involueaza lucrurile..). :roll:
Avatar utilizator
dolo
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 09 Dec 2010 12:28

Re: Alimentari cu apa -Diverse

Mesaj necitit de dolo »

Pentru mine va rog sa considerati subiectul inchis.
V-am salutat,
Avatar utilizator
Mercer
Membru Activ
Mesaje: 37
Membru din: 23 Iun 2009 16:40
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: argumente..

Mesaj necitit de Mercer »

dolo scrie:Vrei sa-mi vinzi ceva?
Poate ca o sa accept sa cumpar, dar trebuie sa ma convingi, cu argumente tehnice. Poetii nu au succes la mine.
Eu nu reusesc de 2 zile sa te conving sa NU cumperi ceva inutil , a te convinge sa cumperi ceva folositor este aproape imposibil; are o tenta lirica profunda, dar fara rima .

Imi pare rau ca nu te pot face sa intelegi , pana la urma e instalatia ta, ideile tale, banii tai, sanatatea ta . Mult succes !
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori