Automatizare puffer

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Eugenius
Mesaje: 3
Membru din: 06 Aug 2023 11:11

Automatizare puffer

Mesaj necitit de Eugenius »

Salut. Am nevoie de ajutorul vostru și eventual o schemă de instalare. Problema:
Centrala pe lemne. Montare standard cu bypass fara pompa (doar cu termoventil).
Doresc să adaug un puffer, dar nu în varianta clasică, centrala- pompa -pufffer și mai departe radiatoarele. As dori daca exista varianta sa se încălzească întâi radiatoarele, după care , sa zicem la 45-50° sa intre apa calda și în puffer. ,Iar apa calda din puffer sa fie recirculata și ea în calorifere .
Nu știu cât de bine sau clar m-am exprimat, dar puteți cere detalii suplimentare.
Va mulțumesc anticipat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Automatizare puffer

Mesaj necitit de fuji »

Eugenius scrie: 06 Aug 2023 11:21sa se încălzească întâi radiatoarele, după care , sa zicem la 45-50° sa intre apa calda și în puffer
asta inseamna un circuit separat pentru radiatoare, cu pompa sa proprie. Poti pune un termostat de conducta care sa inchida pompa acestui circuit la un moment dat.
Per total e o complicatie, ca vrei o instalatie cu Puffer, dar totodata sa ocolesti pufferul cand vrei.
Avatar utilizator
Eugenius
Mesaje: 3
Membru din: 06 Aug 2023 11:11

Re: Automatizare puffer

Mesaj necitit de Eugenius »

Ai putea sa îmi faci din pix o schemă?
Avatar utilizator
Eugenius
Mesaje: 3
Membru din: 06 Aug 2023 11:11

Re: Automatizare puffer

Mesaj necitit de Eugenius »

Ideea este că , fiind vorba de centrala pe lemne, am nevoie de puffer. Dar poate nu e necesar întotdeauna să încălzesc pufferul că să încălzesc casa. De exemplu....trece returul de 40, abia atunci sa bage în puffer. Daca mai bag lemne de ridica și pufferul, daca nu, doar preia surplusul.
Poți să mă ajuți cu asta?
Desigur că am luat în calcul un termostat și o pompa pe returul pufferului
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Automatizare puffer

Mesaj necitit de fuji »

Eugenius scrie: 06 Aug 2023 20:56am luat în calcul un termostat și o pompa pe returul pufferului
pai nu, ideea e sa mai faci un cirucit separat, care sa ocoleasca pufferul -nu asta vrei ?
Si daca e circuit separat, are nevoie de pompa sa. Pomnpa poate fi comandata de ceva, orice termostat, de camera, de conducta cu sonda sau cu bratara, sau de automatizarea cazanului, daca are posibilitati de comanda mai multe circuite de incalzire.

Ramane apoi sa vezi cum faci sa se schimbe automat in incarcare (incalzire) puffer, daca nu vrei sa schimbi manual.
Contacteaza un automatist sau o firma care a mai facut scheme complexe de instalatii cu cazane de lemne.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori