Presostat Pedrollo se opreste des

pompe submersibile, pompe circulatie, hidrofoare

Moderatori: fuji, Mercer

Avatar utilizator
radu.popescu
Mesaje: 1
Membru din: 08 Iul 2023 22:22

Presostat Pedrollo se opreste des

Mesaj necitit de radu.popescu »

Buna seara,

Va scriu o problema cu care ma confrunt de cateva saptamani.

Am o pompa submersibila:
Pompa submersibila apa curata Wasserkonig WK2160-57, 2100 l/h, 1000 W, 5.7 bar
Am si un presostat Pedrollo Easypress2 montat de curand. Am 2 filtre in fata presostatului, unul de impuritati altul de calcar. Am pus si un regulator de presiune. De la un timp, presostatul se opreste in timp ce da comanda sa se traga apa. Am schimbat pompa, am schimbat si presostatul si totusi noul presostat se opreste. Am observat ca seara, opririle sunt mai rare.
Sistemul este montat la tara unde sunt fluctuatii de curent. Mi s-a spus ca e posibil sa trebuiasca un stabilizator de curent pentru presostatul Pedrollo.
Este asa sensibil un astfel de presostat? Exista si alte explicatii pentru acest comportament ciudat?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Presostat Pedrollo se opreste des

Mesaj necitit de fuji »

radu.popescu scrie: 08 Iul 2023 22:36 Am pus si un regulator de presiune.
probabil un reductor de presiune
sunt fluctuatii de curent. Mi s-a spus ca e posibil sa trebuiasca un stabilizator de curent pentru presostatul Pedrollo.
Este asa sensibil un astfel de presostat?
da, e sensibil la fluctuatii de curent, ca are o placa electronica. Si pompa e sensibila.
Echipamentele astea sunt gandite sa functioneze CU cu curent, nu fara. Si au nevoie de o retea constanta, fara fluctuatii.

Abaterile permise de tensiune electrica sunt trecute in documentatiile echipamentelor.
-----------------
Alte explicatii: depinde de setarile presostatului si de conditiile concrete de presiune
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori