Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de fuji »

n3utr1n0 scrie: 24 Mai 2023 14:05Ce filtre anticalcar si antimagnetita ma sfatuiesti sa folosesc?
filtru anti-magnetita.. aproape oricare. Nu stiu daca merita sa investesti foarte mult intr-un Fernox de exemplu, Cleanex Mag HF1 (care e de fapt un produs Adey) e suficient. Sau orice altceva.

La calcar e mai problematic -nu prea exista filtre anti-calcar efectiva. Daca apa are duritate mare, e nevoie de statie de dedurizare (pentru toata casa, nu numai pentru centrala).
Duritatea apei trebuie sa fie Zero pentru echipamente / centrala, apa de baut de la retea are probabil 8 dH (grade germane). Daca ai o duritate de 10, max. 15 dH, poate scapi si fara statie de dedurizare (dar vor exista depuneri in timp).

Pana la urma calcarul va afecta in primul rand schimbatorul in placi, care va avea depuneri si la un moment dat va ascade transferul de caldura, se va si infunda. Inlocuiesti atunci schimbatorul in placi si gata ! Nu e chiar asa de scump.

Insa.. per total, la Apa e pe analizate. Conteaza cat e duritatea mai exact.
Avatar utilizator
Dante
Mesaje: 2
Membru din: 19 Mai 2023 02:09

Re: Centrala termica pentru Casa 112 mp

Mesaj necitit de Dante »

fuji scrie: 19 Mai 2023 14:29 Ideal este centrală cu Boiler separat. Verifica dacă poți amplasa Boilerul în altă cameră anexă.
Dacă nu, atunci Vitodens 111. E suficient aparatul de 25 kW.

Ref. achiziție: cere pe email oferte de la câteva magazine, poate primești prețuri mai mici.
Revin cu intarziere.

Boiler in alta camera e mai greu de realizat. Pe viitor ma gandeam sa extind poate casa cu o camera tehnica dedicata, dar pana atunci ramane in bucatarie (destul de mica) deci nu am solutii foarte multe.
Avand in vedere ce sfaturi am mai gasit momentan ma invart intre Vitodens 100 35kw sau Vitodens 111-25kw.

Destul de greu de ales avand in vedere ca sunt preturi piperate, dar ma gandesc ca daca pe viitor imi pun si pompa de caldura (macar pentru incalzire) ar fi buna una cu boiler (incorporat pt moment).

Mersi de raspuns !
Avatar utilizator
geox89
Mesaje: 1
Membru din: 27 Mai 2023 11:35

Centrala termica casa 119 mp incalzire in pardoseala

Mesaj necitit de geox89 »

Buna ziua am nevoie de un sfat privind achizionarea unei centrale termice in condensare pentru o casa nou construita 119 mp utili având 3 bai , bucătărie , 3 dormitoare și living . Sistemul de încălzire este prin pardoseala (tece) și am pus termostate in fiecare camera ( btcino https://m.vonmag.ro/produse/info/kg4441 ... QgQAvD_BwE )

Optez între 2 centrale
1. Viessmann Vitodens 100-W B1KF 25 kW combi
2. Vaillant VUW 236/7-2 eco tec Pure 23 kw

M-am uitat și la Ariston alteas one+ dar mi sa recomandat să mă feresc de ele ca sunt pline de probleme
La vaillant 8 din 10 persoane se plâng de zgomote puternice în timp . In principiu as merge pe Viessmann aveți alte sfaturi / păreri ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica casa 119 mp incalzire in pardoseala

Mesaj necitit de fuji »

geox89 scrie: 27 Mai 2023 11:39casa nou construita 119 mp utili având 3 bai , bucătărie , 3 dormitoare și living .
la 3 Bai, daca sunteti mai multe persoane, ar fi buna o centrala cu Boiler (Vitodens 100- B1HF, deci nu B1KF care e kombi)
Avatar utilizator
Andu
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 20 Oct 2015 13:33

Re: Centrala termica Vitodens 050 sau 100

Mesaj necitit de Andu »

n3utr1n0 scrie: 24 Mai 2023 10:02 Radiatoarele sunt noi (Kermi x2 Compact) si sunt supradimensionate, temperatura din instalatie va ramane asa cum o va regla tehnicianul. Nu m-am atins de vechiul Ariston niciodata, dar din cauza caderilor de tensiune a trebuit sa-i schimb placa. Pentru noua centrala voi cumpara si un stabilizator probabil Ted de perete dar nu stiu daca de 500-600 sau de 1000VA. As alege calitatea materialelor in ceea ce priveste componetele interne ale centralei si as prefera una cat mai silentioasa - va fi montata intr-un balcon deschis catre living. Partea de wi-fi este optionala.Ca si service toate sunt la 50 de km de locatie. Citisem cate ceva despre centralele Daikin si asa am gasit acest forum si recomandarile tale. Cred ca voi alege Viessman si de aceea te intreb: Intre 050 si 100 exista diferente de calitate a materialelor din care sunt produse componentele interne: arzator, schimbator si pompa?
Ambele au componente de calitate, arzatorul Matrix cu arderea controlata lambda pro si schimbător de căldură Inox-Radial, dar vitodens 100 are automatizare mai complexa si un display mai mare
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Centrala termica conventionala

Mesaj necitit de chris 93 »

Buna ziua. Arca Pixel 25F sau Motan Kplus 24, Clasic, Sigma? Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica conventionala

Mesaj necitit de fuji »

chris 93 scrie: 07 Oct 2023 14:51 Arca Pixel 25F sau Motan Kplus 24, Clasic, Sigma?
Pixel se compara din gama Motan mai degraba cu Kplus.
Pana la urma.. oricare din ele va indeplini sarcinile pentru care a fost proiectata.
Pixel se strica rar si are piese relativ durabile. Piesele de schimb Motan sunt in schimb mai ieftine.
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Centrale termice conventionale

Mesaj necitit de chris 93 »

Aceste centrale conventionale se mai fabrica si in ziua de azi sau sunt stocuri vechi? Parca se sistase fabricarea acestora inca de dinainte de pandemie.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrale termice conventionale

Mesaj necitit de fuji »

chris 93 scrie: 11 Oct 2023 07:19 Aceste centrale conventionale se mai fabrica si in ziua de azi sau sunt stocuri vechi?
sunt stocuri de Piese si probabil au aprobare sa le vanda pana termina Piesele de schimb, ceva de genul asta.
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de chris 93 »

Este posibil ca anumite componente sa prezinte deteriorari din cauza trecerii timpului ? De exemplu, garnituri sau componente de pe placa electronica (condensatori).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de fuji »

chris 93 scrie: 12 Oct 2023 07:39 Este posibil ca anumite componente sa prezinte deteriorari din cauza trecerii timpului ?
ca la orice produs.
D-aia se si precizeaza niste Conditii de depozitare pentru produse, TV, PC, frigider, etc.

Dar orice produs nou are o garantie. Deci orice problema ar avea, se rezolva. Nu ?
E aceeasi situatie la orice produs, din orice piata sau segment de economie.
Avatar utilizator
pascaru_val
Mesaje: 2
Membru din: 13 Noi 2023 03:50

schimbare Centrala termica HabiTAT 25K

Mesaj necitit de pascaru_val »

Bun gasit tuturor,
de aprox 4 ani sunt mutat intr-un bloc nou (in 2019 construit) in Bucuresti, mai la periferie, la etajul 5 din 6, aici e un pic de vant mai mare decat sa zic in zona centrala, blocul este destul de bine izolat si a venit cu centrale Romstal Habitat 25k prin condensare. Apartamentul este de 3 camere, am calorifere din aluminiu in 2 bai, bucatarie (il tin inchis) ambele dormitoare si sufragerie. Intrebarea este cu ce centrala recomandati sao schimb?
De ce vreau sa o schimb, pentru ca am inteles ca e destul de proasta, pana acum a functionat oarecum ok, am chemat de vreo 2 -3 ori service-ul in garantie fiind si prima data au reasezat cosul de fum, pentru ca era prost instalat si a doua oara au schimbat vana de gaz, au mai venit odata, mi se pare si nu au schimbat nimic, doar s-au uitat la ea, etc. Problema e , ca de aprox 1 saptamana imi da eraore E01, dau reset si la ceva timp, vreo 2 zile) imi da eroare E08 si la fel o resetez si functioneaza. Vreau sa o schimb pentru ca vine iarna si nu vreau sa am emotii.
Vreau tot o centrala prin condensare de 25kw, dar nu stiu firma.
Ma intereseaza sa fie cat mai fiabila, sa nu se strice si sa nu chem service-ul pentru un timp cat mai indelungat.
Bugetul poate fi de la 4000 pana pe la max 6500 lei
As dori nste recomandari de centrale care nu sunt sensibile, respectiv nu imi plac scuzele ca nu e apa buna, ca nu e tensiunea buna ca .. mai sti eu ce, doresc o centrala care sa faca fata la conditiile date. Apropos din cate observ tensiunea in retea este foarte stabila in zona, apa pare un pic calcaroasa.
Am in baie o baterie termostatata si un cronotermostat in sufragerie Salus RT310i.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: schimbare Centrala termica HabiTAT 25K

Mesaj necitit de fuji »

pascaru_val scrie: 13 Noi 2023 04:09Romstal Habitat 25k prin condensare.
ROmstal nu e un producator, e doar comersantul si isi pune Abziehbild-ul pe produsul altuia -trebuie sa descoperi daca e o centrala Riello sau Fondital sau Italtherm sau ce-o fi.
am chemat de vreo 2 -3 ori service-ul in garantie fiind si prima data au reasezat cosul de fum, pentru ca era prost instalat si a doua oara au schimbat vana de gaz, au mai venit odata, mi se pare si nu au schimbat nimic, doar s-au uitat la ea, etc.
e posibil ca Service-ul sa nu fi fost cel mai prietenos.. Conteaza mult firma si echipa de service, e de fapt cel mai important lucru !
Problema e , ca de aprox 1 saptamana imi da eraore E01, dau reset si la ceva timp, vreo 2 zile) imi da eroare E08 si la fel o resetez si functioneaza.
in functie de ce centrala e cu adevarat, incearca sa gsesti semnificatia fiecarui cod de eroare. Poate e ceva simplu, irepetabil.
Ma intereseaza sa fie cat mai fiabila, sa nu se strice si sa nu chem service-ul pentru un timp cat mai indelungat.
pentru asta trebuie instalata bine in primul rand -ca daca iar vin sa modifice kit-ul de evacuare..
nu imi plac scuzele ca nu e apa buna, ca nu e tensiunea buna ca ..
totusi, ambele sunt Conditii de Garantie la orice Producator !
Daca ai apa de la Reteaua oraseneasca, atunci sigur nu e dura. Daca e insa apa din puturi de mare adancime, atunci probabil e dura, adica calcaroasa.
Si orice Service n-o sa poata sa zica ca n-a gasit depuneri cand ..le-a gasit !
La fel, probleme cu reteaua electrica exista in toata tara. SI toate aparatele electrocasnice precizeaza destul de clar limitele si conditiile in care functioneaza si in care nu.

----------------------------------
Cu 4000 Lei deja depasesti multe modele de centrale cu condensare (Beretta Ciao X, Ferroli Bluehelix Alpha, Motan Condens 100, ba chiar si unele Baxi, Bosch Buderus, etc.)
Te poti orienta inclusiv la centrale Viessmann, de ex. Vitodens 050-W sau Vitodens 100-W.
Avatar utilizator
pascaru_val
Mesaje: 2
Membru din: 13 Noi 2023 03:50

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de pascaru_val »

Multumesc Fuji pentru raspuns.
Service-ul a fost prietenos dar oamenii nu sunt tehnic instruiti cum sa repare, ei stiu sa schimbe 2 piese si daca nu functioneaza in continuare schimba placa de baza, asta au spus toti care au venit.
Din pacate erorile din manuale sunt foarte generice si nu spun mare lucru, am cautat asta mai demult, sunt un tip tehnic si mi-am reparat singur AC-ul din apartament cand s-a stricat.
(Inca) nu ma pricep la centrale termice, posibil (desi nu doresc) ca in curand sa ma invat pentru ca nu am de ales, din ce m-am documentat pe internet e foarte probabil ca o centrala prin condesatie sa se strice prin modul cum este facuta/gandita.
Am insa cunostinte tehnice in domeniul autoturismelor si incerc sa transfer asta catre centrale, astfel ca, ma feresc sa cumpar produse italienesti si am rezerve fata de cele nemtesti. Ma gandeam sa ma indrept catre produse japoneze unde am cea mai mare incredere. Din pacate centrala cu iz japonez am gasit doar Daikin.
Am sunat la Daikin si mi-a cam spulberat sperantele sa cumpar o centrala de la ei. Imi dau seama ca service-ul ar fi o mare problmea, am cerut niste cotatii pt manopera de instalare si am ramas mai mult decat socat de discutii si pret. Pretul cerut de cele 2 firme (atat sunt real) din Bucuresti care sunt autorizate Daikin sa faca instalarea sunt mai mult decat uriase si imi e teama de durata de timp necesara in caz de e nevoie de o piesa.
Ma gandesc la Vitodens 050-W sau Vitodens 100-W, Daikin D2CND024A1A , Vailant de 24 kw. Credeam ca Vailant e tatal centralelor, dar am citit review-uri jenante cu zgomote la centralele lor.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

alegere Centrala termica apartament

Mesaj necitit de fuji »

pascaru_val scrie: 14 Noi 2023 15:52 din ce m-am documentat pe internet e foarte probabil ca o centrala prin condesatie sa se strice prin modul cum este facuta/gandita.
incepe prin a face diferenta intre Modurile constructive ale centralelor termice cu condensare:
A) centrale cu Schimbator din Aluminiu (AlSi) -exemple: centrala Daikin, toate centralele Bosch si Buderus, Remeha, Wolf
B) centrale cu Schimbator din Inox -exemple Viessmann, Vaillant, Immergas, Ferroli, Beretta, Motan, Baxi, Ariston, Saunier Duval, Protherm etc.

Nu pot spune ca un tip de centrala e mai bun ca celalalt.. ele insa difera in constructie, cat si in functionare.
La pct. A eu cred Bosch Condens 2300 si Condens 7000i, respectiv Buderus GB172i sunt superioare centralei Daikin.

La pct. B Viessmann are un avantaj din start (e printre primii care au folosit acest mod constructiv), insa trebuie precizat ca Viessmann are o gama intreaga, iar modelele sunt denumite in ordine crescatoare astfel: Vitodens 050, 100/111, 200/222, 300/333. Deci modelele cu adevarat spectaculoase sunt cele din coada listei -si costa scump chiar si pentru Germania.

Iar de erori si interventii nu e scutita nicio centrala... Nici n-ar avea cum, ca e un aparat care nu functioneaza independent, ci e integrat in mai multe Instalatii (incalzire, apa menajera, gaz, electrica) si depinde destul de mult si de parametrii exteriori.
Avatar utilizator
Iwnysp
Mesaje: 2
Membru din: 23 Noi 2023 00:43

Centrala termica casă P+1 110 mp

Mesaj necitit de Iwnysp »

Salut!
Trebuie sa aleg o centrala pentru o casa izolata termic de 110mp x 2.5m inaltime p+1
Conventionala sau in condensatie? 24kw sau 29-32kw?
Caloriferele sunt de tabla cu putere totala ~22kw (13 calorifere 9 parter + 4 etaj).
Ma puteti ajuta? Vad in ultimele postari Arca si Viessman.
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica casă P+1 110 mp

Mesaj necitit de fuji »

Ai un Necesar termic sub 10 kW. Depinde și de locație, regiune.
Centralele convenționale sunt mai simple, mai fiabile. Motan are mai multe modele d-astea.

Centralele cu condensare consuma mai puțin, cam -10%.

Dacă apa rece e de la rețea orășeneasca atunci și Bosch Condens 7000i sai Buderus GB172i sunt bune.
Avatar utilizator
Iwnysp
Mesaje: 2
Membru din: 23 Noi 2023 00:43

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de Iwnysp »

Mulțumesc pentru recomandare.
Avatar utilizator
Crisstud
Mesaje: 2
Membru din: 29 Noi 2023 11:24

Centrala termica pentru apartament 2 camere

Mesaj necitit de Crisstud »

Bună!
La un apartament cu 2 camere, camere de 4,8/ 4,5 și 3,5/3,2, pe colț, izolat termic, ce tip de centrală îmi recomandați:
Ferroli maxima, Vaillant sau wiesman?
Înclinam spre Vaillant (am una din 2005 și nu am avut probleme cu ea, în afara fluctuațiilor la apă caldă), dar am citit despre zgomote și într-un apartament cu 2 camere e un aspect cam neplăcut.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru apartament 2 camere

Mesaj necitit de fuji »

Vitodens 050-W 19 kW e suficient. Sau celelalte variante de la Viessmann.
Sau o centrala Bosch Buderus.. Ar mai fi și Motan Condens 100, cu sau fără plus.
De la Vaillant bune sunt variantele mai scumpe sin gama.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] și 11 vizitatori