Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hagiucostica
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2023 15:00

racordare termostat fara fir la Vitodens 050-W

Mesaj necitit de hagiucostica »

CENTRALA TERMICA IN CONDENSATIE VIESSMANN VITODENS 050-W 24 KW am o cetrala de acest model singurul lucru care nu stiu este la ce borne sa montez termostatul fara fir. Model termostat Termostat programabil fara fir • Reecomer TW08P.
Ms .
Avatar utilizator
Thd
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2023 00:29

Re: Centrala termica pentru casa P+1+m 120mp

Mesaj necitit de Thd »

fuji scrie: 05 Ian 2023 14:07Incalzire in pardoseala exista de zeci de ani de zile -si centralele modulau 1:3, cel mult 1:4. Si se traia bine mersi, chiar mai bine ca acum. :D
Incalzirea in pardoseala e inertiala, se simt mai putin variatiile bruste de temperatura in comparatie cu instalatiile cu radiatoare.
Majoritatea centralelor de pe piata moduleaza suficient puterea.. ca e 1:8 sau 1:10 sau 1:6.. crede-ma, e tot aia.
Daca vrei insa sa alegi strict pe acest criteriu al raportului de modulare a flacarii arzatorului, atunci alege o central care moduleaza 1:20.
Mersi pentru raspunsul rapid.
Considerati ca o centrala Beretta Ciao X 25C este ok pentru casa mea?
Daca nu, imi puteti recomanda o centrala pana in 5000 de lei care este ok?
Va multumesc
Avatar utilizator
Thd
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2023 00:29

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2022

Mesaj necitit de Thd »

Imi cer scuze, nu de Beretta am vrut sa intreb, ci de Motan Condens Plus 100 29kw. E oferta la emag de 4000 lei si pare un deal bun
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru casa P+1+m 120mp

Mesaj necitit de fuji »

Thd scrie: 05 Ian 2023 17:25Considerati ca o centrala Beretta Ciao X 25C este ok pentru casa mea?
Daca nu, imi puteti recomanda o centrala pana in 5000 de lei care este ok?
o casa de 120 mp mare minune daca are un Necesar termic mai mare de 12 kW, hai 15 kW. Deci orice centrala de perete e buna.

Daca are putere mai mare, atunci face mai multa Apa calda -dar e mai scumpa si consuma un pic mai mult.
Ferroli BlueHelix Alpha, Beretta Ciao X, Immergas Omnia sau chiar Tera, precum si mai multe variante de la Motan: Condens 100 si Condens 100 Plus.. toate sunt adecvate.
Mai exista la Motan un model mai vechi, Mkdens 20-P, care e simplu si fiabil.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: racordare termostat fara fir la Vitodens 050-W

Mesaj necitit de fuji »

hagiucostica scrie: 05 Ian 2023 15:17 CENTRALA TERMICA IN CONDENSATIE VIESSMANN VITODENS 050-W 24 KW am o cetrala de acest model singurul lucru care nu stiu este la ce borne sa montez termostatul fara fir. Model termostat Termostat programabil fara fir • Reecomer TW08P.
sunt mai multe modele de Vitodens 050-W.. cel mai bine si mai sigur e sa chemi firma care asigura Serviceul / Garantia centralei termice.
Avatar utilizator
Andu
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 20 Oct 2015 13:33

Re: Centrala termica pentru casa P+1+m 120mp

Mesaj necitit de Andu »

Thd scrie: 05 Ian 2023 00:36 Salut,

Vreau sa cumpar centrala pentru o casa P+1+m de 120mp cu incalzire in pardosela. Initial am vrut sa cumpar o centrala de 3600 de lei (Ariston clas one), dar in review-uri am vazut ca puterea de modulare recomandata pentru incalzirea in pardoseala este 1:10.
Asta mi-a dat toate planurile peste cap, de la un simplu add to cart and pay am ajuns sa citesc si sa caut centrale. Dar tot nu sunt convins ca am gasit ce trebuie, asa ca va rog mult sa imi recomandat o centrala ok pentru casa mea.

Va multumesc anticipat!
Pentru incalzirea in pardoseala Viessmann Vitodens 100, are raportul de modulare pana la 1:10. Centrala are componentele din inox de calitate si arderea controlata LambaPro. Functia de mentinere de la modelele noi face ca la apa calda sa nu fie fluctuatii de temperatura
Avatar utilizator
Petrus
Mesaje: 1
Membru din: 06 Feb 2023 12:31

Ferroli Bluehelix Maxima sau Vitodens 100-W

Mesaj necitit de Petrus »

Va salut !
Dețin o centrala JUNKERS-BOSCH EUROLINE ZW23-KE, 23KW din 11.2003 și m-am gândit că ar fi cazul să o schimb.
Am studiat un pic review-urile la:
- Ferroli Bluehelix MAXIMA 28C, 24 kW și Viessmann Vitodens 100-W B1KF 25 kW
Ce părere aveți și un sfat legat de aceste centrale, care ar fi mai ok?
Mulțumesc frumos!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ferroli Bluehelix Maxima sau Vitodens 100-W

Mesaj necitit de fuji »

O sa fie un salt mare de la Euroline la una din cele 2.

Bluehelix Maxima teoretic oferă mai multe ca Vitodens 100, inclusiv termostatul wifi Connect.
Însă Vitodens-ul e un Viessmann.
Practic, poți sa dai cu banul.
Alege-l pe cel care are Service mai bun în zonă.
Avatar utilizator
codyrocco
Mesaje: 3
Membru din: 13 Feb 2023 19:12

Centrala termica apartament 60 mp

Mesaj necitit de codyrocco »

Vin cu o rugăminte de recomandare.
Vreau sa îmi schimb Bosch-ul vechisor, din apartamentul de 60mp, și as vrea o centrală solida, cu componente fiabile, în condensatie, neapărat compatibila OpenTherm (am un termostat de la Honeywell, observ economii la consum inclusiv folosit pe on/off).Nu cred sa fie nevoie de boiler/buffer, caut însă posibilități maxime de optimizare a consumului de gaz și zgomotului produs. Poate avea conectivitate wifi sau zigbee.
Mulțumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica apartament 60 mp

Mesaj necitit de fuji »

codyrocco scrie: 13 Feb 2023 19:19o centrală solida, cu componente fiabile,
nu mai bag mana in foc pentru niciuna.
Lumea a vrut o centrala cu multa electronica, cu pompa si ventilator cu viteze variabile.. O centrala draguta si micuta, sa intre perfect in mobila de bucatarie, yeah !
Si toate astea sunt tot atatea motive pentru care centralele actuale sunt oricum vrei sa lew spui, dar numai fiabile nu sunt ! :)

Deci faci economie 10% la consum, dar platesti in 3-5 ani o pompa, un ventilator sau o placa electronica. Asta da economie !!
în condensatie, neapărat compatibila OpenTherm (am un termostat de la Honeywell, observ economii la consum inclusiv folosit pe on/off). posibilități maxime de optimizare a consumului de gaz și zgomotului produs. Poate avea conectivitate wifi sau zigbee.
in general unele centrale produse de italieni ofera conexiune Opentherm (de ex. Beretta. Ferroli), ca nu au un protocol propriu de comunicare. Mai au opentherm si unele modele de la producatorii germani.
Avatar utilizator
codyrocco
Mesaje: 3
Membru din: 13 Feb 2023 19:12

Re: Centrala termica apartament 60 mp

Mesaj necitit de codyrocco »

fuji scrie: 13 Feb 2023 22:57 Deci faci economie 10% la consum, dar platesti in 3-5 ani o pompa, un ventilator sau o placa electronica. Asta da economie !!
[...]
in general unele centrale produse de italieni ofera conexiune Opentherm (de ex. Beretta. Ferroli), ca nu au un protocol propriu de comunicare. Mai au opentherm si unele modele de la producatorii germani.
Si ce-ar fi de ales, gen "best in both worlds"? Fonduri exista (nu as vrea, totusi, sa platesc pe o centrala cat pe toata instalatia :D ) , apa e destul de dura, dar la centrala existenta nu se vad depuneri... Loc pe perete e berechet, pot sa bag si o centrala cu 30cm mai lata decat actuala
Inspre ce sa ma orientez? Da,am mai primit recomandari in legatura cu producatori germani, dar si sugestii sa-mi vad de treaba, pentru ca folosesc piese proaste de la o vreme... Bosch, Viessmann, Vaillant? O sugestie catre un model?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica opentherm apartament 60 mp

Mesaj necitit de fuji »

parca Vitodens 100-W mergea si opentherm, modelul de 25 kW e suficient
Avatar utilizator
codyrocco
Mesaje: 3
Membru din: 13 Feb 2023 19:12

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2022

Mesaj necitit de codyrocco »

Mulțumesc! Viesmann w100 pare a fi ceea ce voi alege. Am văzut și 111,dar e overkill la apartament, cred, boilerul incorporat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala cu boiler incorporat

Mesaj necitit de fuji »

codyrocco scrie: 18 Feb 2023 12:47Am văzut și 111,dar e overkill la apartament, cred, boilerul incorporat.
centrala cu Boiler se justifica daca ai 2 Bai si sunt mai multe persoane in casa.
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Centrala termica apartament 60 mp

Mesaj necitit de danielhora »

codyrocco scrie: 13 Feb 2023 19:19 Vin cu o rugăminte de recomandare.
Vreau sa îmi schimb Bosch-ul vechisor, din apartamentul de 60mp, și as vrea o centrală solida, cu componente fiabile, în condensatie, neapărat compatibila OpenTherm (am un termostat de la Honeywell, observ economii la consum inclusiv folosit pe on/off).Nu cred sa fie nevoie de boiler/buffer, caut însă posibilități maxime de optimizare a consumului de gaz și zgomotului produs. Poate avea conectivitate wifi sau zigbee.
Mulțumesc!
Viessmann Vitodens 100 este printre cele mai bune centrale din piata din clasa ei. Are componentele din inox de calitate, arderea controlata LamdaPro, wifi. La apa calda nu sunt probleme de fluctuatii de temperatura, centrala avand functia de mentinere.
Avatar utilizator
marian122
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2021 14:39

Centrala termica pe GPL casa 190 mp

Mesaj necitit de marian122 »

Salut,

Ce model de centrala imi puteti recomanda pentru o casa de approx 190mp, relativ izolata, care sa functioneze cu GPL?
Casa este intr-o zona in care reteaua de gaze nu a ajuns inca si probabil vor mai trece minim 5-10 ani pana atunci.
Momentan casa este incalzita cu o centrala pe lemne dar costurile si munca pentru intretinerea ei au inceput sa mi se para mari.

Ma intereaza o centrala ieftina pe GPL pentru ca voi folosi butelii GPL (50-80L). Achizitia mi-am propus sa o fac spre vara dar vreau sa incep sa ma documentez asa ca orice sugestie, e un punct bun de plecare.

Va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2022

Mesaj necitit de fuji »

Ai un necesar termic de sub 20 kW.
Orice centrală termică pe gaze de 24 kW e bună. Mai toate merg și pe GPL. La unele trebuie să schimbi duzele de la arzator, la altele nici măcar atât.
Poți monta o centrală ce face Apa caldă instant, sau poți folosi eventual Boilerul cu serpentina (dacă îl ai). În ultimul caz montezi o centrală care face doar Încălzire.
Avatar utilizator
marian122
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2021 14:39

consum GPL Centrala termica

Mesaj necitit de marian122 »

Dupa raspunsul tau, la primele cautari pare ca o varianta de genul asta ( https://www.ivp.ro/centrala-termica-blu ... 4C-ferroli ) ar fi potrivita.
Daca as merge pe modelul din link, practic boilerul va fi inutilizabil pentru ca centrala stie doar a face apa calda instant. N-ar fi chiar rau dar ar trebui sa gandesc un sistem de comutare (fie el si manual) intre functia ACM si boiler. Boilerul e prevazut cu rezistenta electrica si e conectat si la un sistem de panouri solare cu tuburi vidate. Deci incepand cu martie aprilie, daca e suficient soare, functia ACM nu mai e necesara.

E vreo metoda de calcul, sa zicem aproximativa, care m-ar ajuta sa estimez un consum de GPL pentru o ora de functionare ?
Stiu ca variaza in functie de suprafata, temperatura, izolatie, etc dar macar sa-mi fac o idee.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consum GPL Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

marian122 scrie: 27 Feb 2023 23:25E vreo metoda de calcul, sa zicem aproximativa, care m-ar ajuta sa estimez un consum de GPL pentru o ora de functionare ?
in datele tehnice de la centrala respectiva e declarat urmatorul consum (la gaz G31, adica GPL):
Debit gaz max. G31 1,94 kg/h.
Insa centrala nu functioneaza intr-una, ci chiar si in cele mai friguroase zile merge doar vreo 1/3 din timp. Deci poti lua in considerare 0,7 kg/h.

O butelie mica de 26 litri are 12,5 kg GPL, deci ai consuma mai mult de 1 butelie mica pe zi !
Asta insa in cea mai geroasa perioada.

De aceea ai nevoie de o Baterie de butelii medii (care sunt de 3x mai mari ca cele mici).
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Centrala termica pe GPL casa 190 mp

Mesaj necitit de danielhora »

marian122 scrie: 27 Feb 2023 16:02 Salut,

Ce model de centrala imi puteti recomanda pentru o casa de approx 190mp, relativ izolata, care sa functioneze cu GPL?
Casa este intr-o zona in care reteaua de gaze nu a ajuns inca si probabil vor mai trece minim 5-10 ani pana atunci.
Momentan casa este incalzita cu o centrala pe lemne dar costurile si munca pentru intretinerea ei au inceput sa mi se para mari.

Ma intereaza o centrala ieftina pe GPL pentru ca voi folosi butelii GPL (50-80L). Achizitia mi-am propus sa o fac spre vara dar vreau sa incep sa ma documentez asa ca orice sugestie, e un punct bun de plecare.

Va multumesc!
O centrala de 24 kw va este suficienta. Personal, as merge pe Viessmann, Vitodens 050 sau Vitodens 100 in functie de bugetul de care dispuneti.Ambele au componente din inox de calitate, arderea controlata LambdaPro, dar Vitodens 100 are automatizare mai complexa. Vitodens 100 o gasiti si doar pentru incalzire, iar pentru apa calda ii puneti boiler extern daca consumati mai multa apa calda menajera. Daca aveti un consum normal de apa, o baie si o bucatarie simultan ,luati o centrala cu preparare instant apa calda menajera.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 3 vizitatori