Centrale pe LEMNE, combustibil solid

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vicentiu
Mesaje: 1
Membru din: 01 Iun 2021 17:38

Biodom double fan 34

Mesaj necitit de Vicentiu »

Vă salut!!
Doresc sa știu, dacă cineva a folosit combustibil boabe de porumb la un biodom double fan 34???
Dacă, da...Cum se comportă??
Mulțumesc!
Avatar utilizator
Criss_cmc
Mesaje: 1
Membru din: 29 Aug 2021 13:29

Viessmann vitoligno 100

Mesaj necitit de Criss_cmc »

Buna ziua! Am nevoie de un pic de ajutor din partea colegilor. La viessmann vitoligno 100, unde se monteaza senzorul de gaze arse? Am schimbat centrala de la Caldera la Viessmann, cea dintai avea teaca de montare a senzorului pe gatul ventilatorului.

Multumiri!
Avatar utilizator
Seby
Mesaje: 1
Membru din: 31 Oct 2021 10:25
Contact:

Centrala WUBBEN pe LEMNE

Mesaj necitit de Seby »

Am nevoie de un mare ajutor. Am cumpărat o centrala termica WUBBEN pe lemne 50 kv și nu urca temperatura in centrala mai mult de 60° . Ce pot face ????
Are și pușcărie iar temperatura sta in calorifere și puffar aproximativ 2 ore arat timp cât sunt lemne in centrala . Ce pot face de doua săptămâni am mâncat cu centrala o masina de lemne ,care este explicația. Nici meseriașul nu mai știe ce are.
Multumesc dacă este cineva care a mai montat sau știe ce are ROG SA MA CONTACTEZE
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala WUBBEN pe LEMNE

Mesaj necitit de fuji »

incearca cu niste Lemne uscate si de calitate
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrala WUBBEN pe LEMNE

Mesaj necitit de elixir »

Seby scrie: 31 Oct 2021 10:39 Am nevoie de un mare ajutor. Am cumpărat o centrala termica WUBBEN pe lemne 50 kv și nu urca temperatura in centrala mai mult de 60° . Ce pot face ????
Are și pușcărie iar temperatura sta in calorifere și puffar aproximativ 2 ore arat timp cât sunt lemne in centrala . Ce pot face de doua săptămâni am mâncat cu centrala o masina de lemne ,care este explicația. Nici meseriașul nu mai știe ce are.
Multumesc dacă este cineva care a mai montat sau știe ce are ROG SA MA CONTACTEZE
casa ce zice?
are si ea ceva izolatie?
suprafata/volum incalzit?
la 50 kw vorbim nu de o casa ci de ceva industrial: >300mp si puffer de minm 1500l!
Avatar utilizator
nelu
Membru Activ
Mesaje: 22
Membru din: 11 Iun 2015 22:36

Centrala pe lemne cu ppr

Mesaj necitit de nelu »

Buna ziua domnu Fuji

Puteți să îmi spuneți motivele pt care ppr nu este bine de folosit pt centrala pe lemne
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala pe lemne cu ppr

Mesaj necitit de fuji »

nelu scrie: 30 Ian 2022 20:32 Puteți să îmi spuneți motivele pt care ppr nu este bine de folosit pt centrala pe lemne
temperaturile ridicate din instalatiile de incalzire cu cazane functionand cu combustibil solid.
Si Diagrama de imbatranire in functie de temperatura a tevii de PPR.

Dar.. cere o diagrama de la un producator de teava PPR si ai sa te convingi.
Bine, majoritatea nu o sa-ti puna la dispozitie o astfel de diagrama (ca toata lumea se uita la PPR turcesc, nu nemtesc !).

https://www.firat.com/en-us/indoor-pipi ... rvice-life
Avatar utilizator
nelu
Membru Activ
Mesaje: 22
Membru din: 11 Iun 2015 22:36

teava PPR in Instalatiile de incalzire

Mesaj necitit de nelu »

Dar dacă între puffer și calorifere avem o vana de amestec mai este o problema
De asemenea și la o centrala pe gaz clasica temperatura pe tur poate depăși 70 / 80 grade
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: teava PPR in Instalatiile de incalzire

Mesaj necitit de fuji »

teava nu stie in ce Instalatie e montata. Teava doar reactioneaza la temperaturi, respectiv la temperaturi inalte.

Pentru instalatii de incalzire exista teava din PE-X sau PB (polibutilena). Conductele din PPR erau initial folosite doar la instalatia de Apa calda menajera (cu temperaturi de functionare de 60 grd C, si varfuri de max. 90 grd).

Intre timp, pentru a putea oferi o alternativa la teava scumpa de PE-X s-a tot incercat armarea tevii de PPR cu diverse. Daca tine in timp sau nu la temperaturi ridicate.. ramane de vazut.
Avatar utilizator
George R
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mar 2022 22:13

cazan lemne Arca Aspiro 29 R cu panou comanda SY400

Mesaj necitit de George R »

La o centrală termica Arca Aspiro 29 R cu panou de comanda SY400 se poate reveni la setarea iniţială? Ştie cineva să-mi spună semnificatia şi parametri simbolurilor din tabloul decomandă ( A, F, T)
Avatar utilizator
ioan19
Mesaje: 2
Membru din: 17 Mar 2022 09:43

incalzire calorifere

Mesaj necitit de ioan19 »

Buna ziua,
am 2 centrale , una pe curent pt backup si una pe lemn. Problema a aparut la centrala pe lemn in ultimul an, pe orice treapta as pune pompa care trimite apa in calorifere, acestea nu se incalzesc pana jos, chiar daca temperatura in centrala ajunge la 75-80 de grade. Pe cand la centrala electrica, la 60 de grade, caloriferele sunt fierbinti pana jos.
Ambele centrale folosesc acelasi circuit, nu mi pot explica de ce la centrala pe lemn, caloriferele nu se mai incalzesc de tot. Sa fie pompa problema ? Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: incalzire calorifere

Mesaj necitit de fuji »

ioan19 scrie: 17 Mar 2022 09:46Sa fie pompa problema ?
centrala electrica probabil ca are propria pompa de circulatie. Ce model de centrala e ?
Si ce model de pompa e pe circuitul cazanului de lemne ?
Avatar utilizator
ioan19
Mesaje: 2
Membru din: 17 Mar 2022 09:43

Re: incalzire calorifere

Mesaj necitit de ioan19 »

fuji scrie: 17 Mar 2022 13:07centrala electrica probabil ca are propria pompa de circulatie. Ce model de centrala e ?
Si ce model de pompa e pe circuitul cazanului de lemne ?
centrala electrica e un Protherm ray 28Kw
pompa pe centrala pe lemn e POMPA DE CIRCULATIE AQUART TIP: 32/60-180; P[W]: 46-93
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: incalzire calorifere

Mesaj necitit de fuji »

ioan19 scrie: 17 Mar 2022 15:16centrala electrica e un Protherm ray 28Kw
sunt mai multe versiuni de Ray si implicit diverse versiuni de pompa.
Cazanele Ray mai vechi aveau pompa cu 6 mH2O, astea noi au cu inaltime maxima de 7 m.
pompa pe centrala pe lemn e POMPA DE CIRCULATIE AQUART TIP: 32/60-180; P[W]: 46-93
[/quote]Aquart sunt pompe chineze rebranduite in Polonia. Cine stie ce "performante" au ?!
Avatar utilizator
PoppyTrevelyan
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 08 Noi 2021 05:48

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de PoppyTrevelyan »

pompa a fost in pericol sa se arda, datr se pare ca a scapat.
Avatar utilizator
Sabin88
Mesaje: 2
Membru din: 03 Noi 2022 12:09
Contact:

presiune deschidere supapa siguranta

Mesaj necitit de Sabin88 »

Vitoligno 100-s: La ce presiune trebuie sa elibereze supapa de siguranta de pe tur: 2.5 sau 3 bar?
Dar cea de la vasul de expansiune?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: presiune deschidere supapa siguranta

Mesaj necitit de fuji »

Sabin88 scrie: 03 Noi 2022 12:11 Vitoligno 100-s: La ce presiune trebuie sa elibereze supapa de siguranta de pe tur: 2.5 sau 3 bar?
cazanul rezista la 3 bar, deci ai putea monta o supapa de siguranta de 3 bar. Dar poti pune si de 2,5 bar (insa o curga des).
Dar cea de la vasul de expansiune?
vasul de expansiune nu are supapa de siguranta, deci nu trebuie sa elibereze apa de urgenta.
Avatar utilizator
Sabin88
Mesaje: 2
Membru din: 03 Noi 2022 12:09
Contact:

presiune in Vas si in instalatie

Mesaj necitit de Sabin88 »

La ce presiune sa incarc vasul de expansiune cu aer si reteaua cu apa?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: presiune in Vas si in instalatie

Mesaj necitit de fuji »

Sabin88 scrie: 04 Noi 2022 09:21 La ce presiune sa incarc vasul de expansiune cu aer si reteaua cu apa?
Vasul este preincarcat, lasa-l asa.

Presiunea la rece in instalatia de incalzire se alege in functie de volumul de apa in instalatie si de vasul de expansiune montat. Presiunea la rece trebuie sa fie minim 1 bar, mai bine 1,2 bar.. si in functionare, la cald, va urca probabil la 2 bar, uneori putin mai mult. Daca atinge 3 bar inseamna ca e vasul de expansiune prea mic.
Avatar utilizator
Ionutz
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 14 Noi 2022 20:51

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Ionutz »

Salutare tuturor,

Am rasfoit forumul dar tot un novice am ramas :).
Va rog sa ma ajutati cu o schema si eventual ce piese sa folosesc pentru o centrala nou achizitionata Attack dp 35 kw profi.
Centrala o instalez intr-o casa de 160mp, in zona de campie, care este locuita doar de mama mea si cateva zile pe luna casa va fi incalzita in regim 100%. Iarna mama mea v-a incalzi doar 60% din casa, insemnand approx 6 calorifere. E foarte important de precizat ca mama mea e destul de in varsta si nu vreau sa fac rabat la niciun element de siguranta (serpentina de racire, ups + sursa, si nu stiu daca mai st si altele).
Nu voi avea instalat un puffer si nici nu voi alimenta un boiler care e la o distanta destul de mare.
Centrala, conform manualului, poate debita intre 17kw si 35kw(in manual autonomie max12h) si teoretic isi poate regla turatiile ventilatorului functie de temperatura (de aici incep nelamuririle mele :) )
1. Centrala trebuie sa aiba un termostat integrat care sa mentina apa la temperatura setata de mine. Reucerea turatiei ventilatorului se face functie de temperatura pe retur sau de temperatura apei din cazan?
2. Instalez un termostat de ambient in una din camere (cred ca un termostat radio)? Mi se pare de bun simt ca altfel as mari autonomia. Daca adaug acest termostat el va conditiona pompa de apa sau ventilatorul cazanului?
3. Producatorul imi recomanda un sistem de reglare numit Regumat ATTACK-OVENTROP DP25 care face functia de bypass. Acesta este foarte scump si ma gandeesc ca o pompa + o vana de amestec fac acelasi lucru?
4. De cate pompe am nevoie si ce putere trebia sa aiba? Pompa principala trebuie sa fie cu turatie variabila? O suporta centrala mea?

Sunt doar o mica parte din nelamuriri :)
O sa merg catre instalator cu toate aceste cerinte insa eu trebuie sa fiu fb documentat deoarece instalatorul este un meserias de la tara care poate omite ceva. Orice alta recomandare e bnevenita!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] și 14 vizitatori