Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
xelybry
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 23 Ian 2021 04:30

defect centrala GB012-25K

Mesaj necitit de xelybry »

Bunnn... Deci acum pot sa dau detalii mai specifice despre defectul ei... Dupa ce centrala se incalzeste peste 35 grade se taie debitul pompei de circulare... Pana in 35 grade, centrala functioneaza normal, cu debit pe debitmetre aproape de 2... Dupa 35 grade, debitul devine 0 indiferent de temperatura la care este setata centrala... Daca activez aerisirea automata a pompei, in timpul aerisirii, debitul este normal indiferent de temperatura din instalatie... Dupa terminarea ciclului de aerisire automata, daca temperatura este peste 35 grade, debitul devine 0... Cu centrala oprita, alimentata cu apa pe tur si cu returul deschis, debitul este constant pe 2... Nu stiu daca are vreo functie in meniul service pentru aceste simptome... Presiunea este constanta tot timpul la 1.5 bar... Nu este afisat nici un cod de eroare... Link catre manualul centralei aici: https://www.centrala-termica.ro/Instruc ... ervice.pdf
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

aerisire instalatie

Mesaj necitit de fuji »

xelybry scrie: 24 Ian 2021 08:02.. Am desfacut instalatia ca sa montez distribuitor cu debitmetre... Filtrul si centrala infundate la greu...
centrala nu e responsabila si nici nu poate rezolva toate problemele din Instalatii.
Instalatiile de incalzire sunt relativ complexe (mai ales cele de incalzie in pardoseala) si necesita un montaj si u service profesional.
Probabil e Aer in instalatie. Mult !
Avatar utilizator
xelybry
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 23 Ian 2021 04:30

Re: aerisire instalatie

Mesaj necitit de xelybry »

fuji scrie: 25 Ian 2021 21:10 centrala nu e responsabila si nici nu poate rezolva toate problemele din Instalatii.
Instalatiile de incalzire sunt relativ complexe (mai ales cele de incalzie in pardoseala) si necesita un montaj si u service profesional.
Probabil e Aer in instalatie. Mult !
Am prins ideea ta... La baza am vreo 7 calificari... nu le enumar... banuiesc ca depasesc un tehnician de service, doar ca am postat aici ca sa nu sap prea mult crezand ca oamenii care fac asta zilnic, au mai intampinat problema... Nu vreau sa fur painea nimanui, doar ca sunt un tip DYU...
Am verificat instalatia... presiunea si debitul pe fiecare circuit... Am curatat totul cu Cleanex care cred ca e cam top pe piata in domeniu... Am eliminat aerul din toata instalatia (distribuitorul montat cu panta si aerisit la ventile, aerisit centrala manual si automat)... Raman la banuiala initiala a unui senzor de temperatura care limiteaza pompa, dar n-am timp de experimentat... Am sa dau jos centrala si o sa montez un Immergas Victrix Tera 24/28 1 ERP... tot de unul singur... Multumesc de ajutor
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: aerisire instalatie / senzor centrala

Mesaj necitit de fuji »

xelybry scrie: 25 Ian 2021 22:16... Am eliminat aerul din toata instalatia (distribuitorul montat cu panta si aerisit la ventile, aerisit centrala manual si automat)..
pe noi ne-a mai sunat lume ca nu functioneaza debitmetrele montate (achizitionate pentru incalzirea in pardoseala) ?! In realitate, instalatia era plina de aer..
Centrala.. daca nu indica vreo eroare... ba mai si functioneaza.. greu sa o suspectezi de ceva.
Da, se poate decalibra un senzor.. dupa o vreme oricum se intampla.
Dar asta o rezolva mai repede un tehnician de service -pur si simplu testeaza cu un senzor nou !
Avatar utilizator
xelybry
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 23 Ian 2021 04:30

Re: aerisire instalatie / senzor centrala

Mesaj necitit de xelybry »

fuji scrie: 25 Ian 2021 22:28 Da, se poate decalibra un senzor.. dupa o vreme oricum se intampla.
Probabil ca asta asteptam de la un tehnician sa-mi spuna, care e senzorul care comanda pompa... Din schema am vazut ca sunt vreo doi care ar avea legatura cu pompa
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

senzori centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

senzorii sunt destul de clar indicati in Instructiuni:
senzori-centrala.jpg

Senzorul de incalzire este (29)
Avatar utilizator
Cristinush20
Mesaje: 1
Membru din: 09 Sep 2021 15:51

centrala clasica Buderus

Mesaj necitit de Cristinush20 »

Mă poate ajuta cineva cu o poză a unei centrale Buderus care nu folosește tehnologia încălzirii prin condensare?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala clasica Buderus

Mesaj necitit de fuji »

Cristinush20 scrie: 09 Sep 2021 16:26 Mă poate ajuta cineva cu o poză a unei centrale Buderus care nu folosește tehnologia încălzirii prin condensare?
nu se mai importa de mai multi ani..
Cauta pe net Buderus U042 sau U022 sau U012
Avatar utilizator
U042-24K
Mesaje: 3
Membru din: 18 Oct 2021 13:27

termostat pentru centrala Buderus U042

Mesaj necitit de U042-24K »

Buna ziua. Cautand un termostat compatibil, nea Google m-a adus aici. Am citit topicul dar tot trebuie sa intreb:
Am un Buderus U042-24K intr-un apartament unde locuiesc rar. Nu am montat pana acum un termostat pentru ca nu a fost cazul. Acum vreau sa achizitionez unul si as vrea sa fie compatibil. Cerinte:
- sa nu dau pe el cat nu face
- compatibil
- fara fite. Un hysteresis de 1-2 grade e mai mult decat suficient, am robineti termostatati, caloriferele sunt destul de bine calculate pentru nevoile camerelor
- daca se poate o recomandare pentru unul cu senzorul wireless si una cu conectare directa. Centrala e intre aragaz si fereastra. Dar stiu sa o reglez/opresc cand un factor extern influenteaza elementul termostatat.
- sa tina. (decat o chinezarie ieftina cu programe fara sens prefer un Danfoss Sau un Siemens cu caracteristici industriale)
- sa il pot procura in 2 saptamani sa zicem
Multumesc anticipat pentru raspuns. Mai ales daca acesta vine si cu cerinte de instalare (altele decat cele descrise in manualul pe care l-ati postat, multumesc si pentru asta!).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: termostat pentru centrala Buderus U042

Mesaj necitit de fuji »

U042-24K scrie: 18 Oct 2021 13:50- compatibil
orice termostat care da o comanda on/off e bun.
Siemens RDH100 cu sau fara RF, RDJ100 daca se doreste programabil.
Honeywell DT92 fara fir, sau T3 cu sau fara RF
Avatar utilizator
U042-24K
Mesaje: 3
Membru din: 18 Oct 2021 13:27

Re: Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

Mesaj necitit de U042-24K »

fuji scrie: 18 Oct 2021 16:56
U042-24K scrie: 18 Oct 2021 13:50- compatibil
orice termostat care da o comanda on/off e bun.
Siemens RDH100 cu sau fara RF, RDJ100 daca se doreste programabil.
Honeywell DT92 fara fir, sau T3 cu sau fara RF
Multumesc frumos pentru raspuns! Am comandat Honeywell DT92. Sper sa nu mai revin :) ;)
Avatar utilizator
PoppyTrevelyan
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 08 Noi 2021 05:48

Re: Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

Mesaj necitit de PoppyTrevelyan »

vezi sa nu fie pe regimul manual centrala termica pag. 36
https://www.centrala-termica.ro/Instruc ... Montaj.pdf
Avatar utilizator
U042-24K
Mesaje: 3
Membru din: 18 Oct 2021 13:27

termostat compatibil cu U042

Mesaj necitit de U042-24K »

U042-24K scrie: 18 Oct 2021 17:43
fuji scrie: 18 Oct 2021 16:56orice termostat care da o comanda on/off e bun.
Siemens RDH100 cu sau fara RF, RDJ100 daca se doreste programabil.
Honeywell DT92 fara fir, sau T3 cu sau fara RF
Multumesc frumos pentru raspuns! Am comandat Honeywell DT92. Sper sa nu mai revin :) ;)
Revin dupa instalare: totul ok, multumesc pentru sfat @fuji!
Avatar utilizator
bbk
Mesaje: 4
Membru din: 12 Noi 2021 17:27

Defect la centrala U052-28T

Mesaj necitit de bbk »

Buna ziua,

Am o centrala Buderus Logamax U052-28T, care a avut deja cateva probleme.
Centrala a fost cumparata cu 5 ani garantie, si dupa aproximativ 3 ani a intrat intr-o avarie, nu mai stiu codul de eroare, oricum, nu l-am gasit in manual. Solutia a fost atunci inlocuirea placi de baza.
Acum recent, dupa ce a iesit din garantie, a intrat iar in avarie, alt cod de eroare, ceva legat de preostat, solutia celor de la firma autorizata a fost sa schimbe din nou placa de baza.
Am cerut si o alta parere, ca doar nu era sa dau 3000 de lei pe piesa si manopera (atat au cerut), si cel ce a venit, dupa ce a observat problema, a zis ca e un releu defect.

Imagine

Releul defect este cel alb, lipit de cele 2 portocalii
Releul portocaliu din stanga comanda pompa de recirculare.
Releul portocaliu din mijloc si cel alb de langa el comanda ventilatorul de evacuare a gazelor arse, pe cele 2 viteze.

Aici cred ca este sursa problemei de acum, si anume banuiesc ca cel care a facut revizia centralei a pus ventilatorul respectiv invers, adica a inversat firul de turatie mare cu cel de turatie mica, ceea ce a facut ca ventilatorul sa fie comandat pe turatie mare de releul alb, de 6 amperi, iar turatia mica de releul portocaliu, de 12 amperi.

Poate sa imi spuna cineva cum se conecteaza corect firele la ventilator? Macar sa verific daca le-a pus bine sau pe dos. Pentru altfel eu nu imi pot explica de ce Buderus a pus comanda ventilatorului in asa fel, folosind pentru putere mai mare un releu mai slab.

Acel releu, dupa schimbare, l-am taiat cu cutterul, sa vad cum arata pe dinauntru. Bobina era functionala, in schimb contactele erau negre-negre, de la scantei.

Acum, ascultand centrala mai atent, am observat ca atunci cand face apa calda, si arde flacara, turatia ventilatorului este mai mica (se aude mai incet), iar cand este tot in programul de apa calda, dar nu arde flacara, creste turatia, ceea ce mie mi se pare ilogic.
In mod normal, cand arde flacara ar trebui turatie mai mare, iar in asteptare, sau la final, sa evacueze ultimele gaze arse cu turatie mai mica.

Totusi, e ciudat ca la o centrala termica, in 6 ani, trebuie schimbata placa de 2 ori. Banuiesc ca si prima data a fost tot un defect minor, dar daca a fost pe garantie, atunci sa o schimbe, asta este.
Din centrala termica, ultimul lucru ce ar trebui schimbat ar trebui sa fie placa de baza. Nimic din casa nu s-a defectat in acesti ani de la curent, nu sunt socuri electrice, nu sunt caderi de tensiune aiurea. Centrala foloseste un transformator pe bobina, nu sursa de curent in comutatie. Nu stiu daca asta e de bine sau de rau, dar avand in vedere ca lucreaza dupa transformator la 24V (sau mai jos), o variatie de 10% la intrare inseamna sub 3 volti pe placa de baza, ceea ce nu ar trebui sa strice electornica.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Defect la centrala U052-28T

Mesaj necitit de fuji »

bbk scrie: 12 Noi 2021 17:51 Am o centrala Buderus Logamax U052-28T, care a avut deja cateva probleme.
au fost centrale destul de problematice.
La cei carora le-a crapat Boilerul macar au stiut ca trebuie sa nu se mai chinuie si au luat o centrala noua.
Cei cu placa electronica mai incearca..
Avatar utilizator
bbk
Mesaje: 4
Membru din: 12 Noi 2021 17:27

Re: Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

Mesaj necitit de bbk »

au fost centrale destul de problematice.
La cei carora le-a crapat Boilerul macar au stiut ca trebuie sa nu se mai chinuie si au luat o centrala noua.
Cei cu placa electronica mai incearca..
Are cineva o poza unde sa se vada culorile de la firele ventilatorului?
Sau o referinta intr-un manual tehnic?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Buderus U052-28T

Mesaj necitit de fuji »

placa electronica arata asa:
placa-electronica-U052-28T-Buderus.jpg
Avatar utilizator
bbk
Mesaje: 4
Membru din: 12 Noi 2021 17:27

Re: Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

Mesaj necitit de bbk »

Am nevoie de o poza facuta la ventilator, la bobina acestuia, unde ajung firele ce pleaca de la placa de baza.
Ce gasesc pe net este ventilatorul, de vanzare, cu cele 3 borne, dar fara sa fie fotografiata si conectarea firelor, pentru a se vedea culorile acestora.

Multumesc
Avatar utilizator
bbk
Mesaje: 4
Membru din: 12 Noi 2021 17:27

Buderus U052-28T

Mesaj necitit de bbk »

Am apucat sa desfac centrala, sa ajung la acele fire de la ventilator.
Acestea au papuci de dimensiuni diferite, deci nu puteau fi inversate de catre tehnician.
Super, deci e o problema de proiectare, iar aici e de vina Buderus.

Asa ca de acum inainte cand voi fi intrebat de oricine ceva legat de centrale, sfatul meu va fi "in nici un caz Buderus".

Adica sa proiectezi o placa de baza, sa pui 3 relee, iar un motor de ventilator sa fie comandat de 2 relee diferite, atfel incat viteza mai mare sa fie comandata de releul mai slab, iar viteza mai mica de releul mai puternic mi se pare ori incompententa, ori rea-vointa.
(astia or fi prieteni cu ceilalti nemti, de la VW, cu diesel-gate, isi proiecteaza produsele sa crape intentionat?)
Avatar utilizator
zaza
Mesaje: 1
Membru din: 01 Feb 2022 18:08

Re: Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

Mesaj necitit de zaza »

@BBK, ai reusit sa schimbi releul?
De unde l-ai achizitionat, un cumva si un cod?
Aceeasi problema o am si eu cu acelasi tip de centrala. Inca nu am desfacut placa dar dupa simptome problema ii acolo.

Multumesc
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori