Pompa ridicare presiune apa menajera

pompe submersibile, pompe circulatie, hidrofoare

Moderatori: fuji, Mercer

Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Pompa ridicare presiune apa menajera

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Buna ziua,

As dori sa mi spuneti daca exista o pompa de ridicat presiunea people menajare. Unde locuiesc sunt probleme cu presiunea la apa, si as dori sa stiu daca o pompa ar rezolva problema. As avea loc sa o montez in camin, dupa apometru.

Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompa ridicare presiune apa menajera

Mesaj necitit de fuji »

Dan_23_ro scrie: 29 Dec 2020 20:44 As dori sa mi spuneti daca exista o pompa de ridicat presiunea people menajare. Unde locuiesc sunt probleme cu presiunea la apa, si as dori sa stiu daca o pompa ar rezolva problema. As avea loc sa o montez in camin, dupa apometru.
in camin, dupa apometru... atunci vorbim de instalatia de apa rece a imobilului, mai exact alimentarea generala cu apa a casei.
Acolo se monteaza un hidrofor, o pompa de ridicare a presiunii.

Exista si pompe care ridica presiunea strict a Apei calde menajere - de ex. Grundfos UPA

Imagine
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Pompa ridicare presiune apa menajera

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

fuji scrie: 30 Dec 2020 00:03in camin, dupa apometru... atunci vorbim de instalatia de apa rece a imobilului, mai exact alimentarea generala cu apa a casei.
Acolo se monteaza un hidrofor, o pompa de ridicare a presiunii.
Multumesc pentru raspuns.
Este vorba despre o casa P+E si din cauza extinderei zonei, reteaua de apa stradala nu poate asigura o presiune acceptabila. In viitor s a promis ca se va face statie de pompare, dar pana atunci vreau sa gasesc o solutie care sa poata sa mi asigure o presiune de min 2 bari in toata instalatia casei.
Va rog sa mi spuneti care ar fi solutia cea mai avatajoasa, si daca puteti sa mi trimiteti si ce model s ar preta pt locuinta mea.

Va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Pompa ridicare presiune apa rece

Mesaj necitit de fuji »

Dan_23_ro scrie: 30 Dec 2020 00:29Este vorba despre o casa P+E si din cauza extinderei zonei, reteaua de apa stradala nu poate asigura o presiune acceptabila. In viitor s a promis ca se va face statie de pompare, dar pana atunci vreau sa gasesc o solutie care sa poata sa mi asigure o presiune de min 2 bari in toata instalatia casei.
Poti monta o pompa de apa rece care sa traga direct din conducta.
Sau poti monta o pompa care sa aspire dintr-un vas de acumulare, pe care sa-l intercalezi intre pompa si conducta. Dar.. vasul n-are cum sa fie montat intr-un camin, deci trebuie spatiu de amplasare.

La prima varianta, cand trage direct din conducta pericolul e sa se strice pompa cand ramane conducta fara apa.

Ar trebui o pompa care la un debit Q de max. 1,5 m3/h sa asigure o Inaltime de pompare H de vreo 30 mH2O (adica 3 bar). Nu stiu datele exacte, ca ar trebui calculat dupa nr. exact de consumatori, inaltime geodezica la concret, lungime traseu orizontal, etc.

Cel mai elegant rezolvi cu o pompa electronica (practic Hidrofor) Grundfos Scala2
curbe-caracteristice-grundfos-scala2.jpg



Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Pompa ridicare presiune apa rece

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

fuji scrie: 30 Dec 2020 10:22 Cel mai elegant rezolvi cu o pompa electronica (practic Hidrofor) Grundfos Scala2
O varianta mai ieftina nu gasim?
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompa ridicare presiune apa rece

Mesaj necitit de fuji »

Dan_23_ro scrie: 31 Dec 2020 12:58 O varianta mai ieftina nu gasim?
pai asta e o pompa electronica, auto-adaptabila la multe situatii.
Grundfos si Wilo sunt liderii in domeniu, si fac si pompe simple, cu presostat mecanic, etc. -dar tot relativ scumpe sunt.

Orice hidrofor din Dede e bun, daca indeplineste caracteristicile pe care le-am scris mai sus. Chinezesti sau ce-or fi.. sunt ieftine.
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Pompa ridicare presiune apa rece

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

fuji scrie: 31 Dec 2020 15:27
Dan_23_ro scrie: 31 Dec 2020 12:58 O varianta mai ieftina nu gasim?
pai asta e o pompa electronica, auto-adaptabila la multe situatii.
Grundfos si Wilo sunt liderii in domeniu, si fac si pompe simple, cu presostat mecanic, etc. -dar tot relativ scumpe sunt.

Orice hidrofor din Dede e bun, daca indeplineste caracteristicile pe care le-am scris mai sus. Chinezesti sau ce-or fi.. sunt ieftine.
Buna seara si La Multi Ani!
M am hotarat la.sistemul cu un rezervor de apa de 1000 litri, care va fi alimentat la retea, apoi don acest bazin sa duc apa cu o pompa/hodrofor. Imi puteti recomnada o pompa care sa poate asigura 2.5 bari. Daca aveti si o schema ar fi perfect. Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompa ridicare presiune apa rece

Mesaj necitit de fuji »

o pompa care la un debit Q de max. 1,5 m3/h sa asigure o Inaltime de pompare H de vreo 30 mH2O (adica 3 bar). 
asa am scris mai sus.
La o casa fără consumatori de apa prea mulți poți lua în calcul și un debit de 1,2 mc/h, la care sa asiguri acei 2,5 bar.
Avatar utilizator
DanPunga
Mesaje: 1
Membru din: 28 Sep 2021 18:53

Re: Pompa ridicare presiune apa menajera

Mesaj necitit de DanPunga »

fuji scrie: 30 Dec 2020 00:03
Dan_23_ro scrie: 29 Dec 2020 20:44 As dori sa mi spuneti daca exista o pompa de ridicat presiunea people menajare. Unde locuiesc sunt probleme cu presiunea la apa, si as dori sa stiu daca o pompa ar rezolva problema. As avea loc sa o montez in camin, dupa apometru.
in camin, dupa apometru... atunci vorbim de instalatia de apa rece a imobilului, mai exact alimentarea generala cu apa a casei.
Acolo se monteaza un hidrofor, o pompa de ridicare a presiunii.

Exista si pompe care ridica presiunea strict a Apei calde menajere - de ex. Grundfos UPA

Imagine
Salut!

Deturnez un pic subiectul pentru că sunt interesat de o soluție similară și am câteva nelămuriri. Dacă aveți idee și sunteți amabili, un sfat mi-ar fi de folos!

Pe scurt, am o problemă similară cu debit și - mai ales - presiune scăzută a apei de la rețea. Am cumpărat o centrală Viesmann Vitodens-050, am pus-o în funcțiune, dar presiunea în rețea fiind ~0,5 bari risc să o stric mai repede decât trebuie. Momentan funcționează fără a intra în avarie, singurul inconvenient fiind folosirea apei calde care are variații mari de temperatură(problemă legată tot de presiunea insuficientă din rețea).

Mi s-a sugerat ca soluție pentru ridicarea presiunii o pompă de acest tip.....aproximativ cam ca schema din stânga-jos...:)
Problema/nelămurirea pe care o am este legată de presiunea de evacuare a pompei, de 6 bari, care este mult mai mare decât maximul acceptat de centrală(la 3 bari, cred, după care se deschide supapa de evacuare, sau așa ceva). Din câte am citit, pompa nu are posibilitate de variație, are doar mod de funcționare manual(continuu) sau automat(comandată de fluxostatul care declanșează în sarcină...sau ceva asemănător).

În cazul ăsta se pretează pompa sau risc să fac mai mult rău centralei? Se poate folosi un reductor de presiune(mă gândesc că în cazul ăsta aș "gâtui" pompa)? Instalația pe care mi-o imaginez este una locală cu doi robineți pentru pompă și un by-pass pentru cazurile de avarie, deci nu cu multă "țeavă"/instalație care să mai atenueze din sarcină/presiune/debit.

Mi-ar fi de ajutor un sfat; mersi în avans!

PS: scuze de terminologie....:)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompa ridicare presiune apa menajera

Mesaj necitit de fuji »

6 bar e presiunea maxima de încercare, nu presiunea asigurata de pompa.
Uite graficul de funcționare:
pumpcurve.png
Avatar utilizator
misu969
Mesaje: 3
Membru din: 11 Ian 2015 07:33

Re: Pompa ridicare presiune apa menajera

Mesaj necitit de misu969 »

Dan_23_ro scrie: 29 Dec 2020 20:44 Buna ziua,

As dori sa mi spuneti daca exista o pompa de ridicat presiunea people menajare. Unde locuiesc sunt probleme cu presiunea la apa, si as dori sa stiu daca o pompa ar rezolva problema. As avea loc sa o montez in camin, dupa apometru.

Multumesc
Buna seara,
Pentru o problema similara in care trebuie sa ridic presiunea apei din retea ( 0.6 bari ) pentru alimentarea casei P+1+M ( H= 9 m) si maxim 4 consumatori consecutivi, pot monta in camin dupa apometru aceasta pompa
pompa-ridicare-presiune-apa-retea-upa-15-120-auto-98699677-99553575-grundfos?
Mentionez ca as dori o pompa pe care sa o pot monta pe perete , nu pe pardoseala ( deoarece caminul se inunda in perioadele ploioase ).

Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompa ridicare presiune apa menajera

Mesaj necitit de fuji »

Da, de ce nu ?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori