Sfat achizitie centrala termica

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
iacobm
Mesaje: 4
Membru din: 17 Feb 2021 23:14

Sfat achizitie centrala termica

Mesaj necitit de iacobm »

Salut,

As dori sa ma indrumati catre o centrala termica pentru incalzire si apa curenta menajera ce va fi folosita intr-o casa (P+E) de aprox 110 mp, bucatarie,2 bai (dus/cada) si o baie de serviciu. Dezvoltatorul lucreaza cu un instalatorul care are colaborare cu Romstal si Blacksea (Bucuresti) si as dori sa ma indrumati catre o centrala termica cat mai ok dpdv al fiabilitatii, economiei dar si a functionalitatii.
De la cei 2 furnizori am ales cateva variante, bugetul meu ar fi undeva la 4500 ron. va rog sa ma indrumati si sa-mi spuneti care ar fi varianta cea mai ok. Desigur, daca ar fi si alte variante pe care nu le-am luat in considerare de la alti furzinori va rog sa imi expuneti si acele variante.
Multumesc!

CENTRALA TERMICA IN CONDENSATIE INC/ACM, CU KIT EVACUARE, VIESSMANN VITODENS 050-W, 33 KW(50-30C)
4.400 Lei
DEBIT ACM LA DT=30 GRD 16.7 L/MIN
ALIMENTARE ELECTRICA 230/50
PUTERE ELECTRICA 110
NIVEL DE PUTERE ACUSTICA 48
CAPACITATE VAS DE EXPANSIUNE 8

CENTRALA TERMICA IN CONDENSATIE INC/ACM, CU KIT EVACUARE, BOSCH CONDENS 2300W, 25KW(50-30C)
3.400 Lei
DEBIT ACM LA DT=30 GRD 14 L/MIN
ALIMENTARE ELECTRICA 230/50
PUTERE ELECTRICA 110
NIVEL DE PUTERE ACUSTICA 44
CAPACITATE VAS DE EXPANSIUNE 6

CENTRALA TERMICA IN CONDENSATIE INC/ACM, CU KIT EVACUARE, BOSCH CONDENS 7000W, 35.2 KW(50-30C)
5.200 Lei
DEBIT ACM LA DT=30 GRD 15.3
ALIMENTARE ELECTRICA 230/50
PUTERE ELECTRICA 160
NIVEL DE PUTERE ACUSTICA 54
CAPACITATE VAS DE EXPANSIUNE 12

CENTRALA TERMICA IN CONDENSATIE INC/ACM, FARA KIT EVACUARE, HABITAT 35K, 29.5 KW(50-30C)
3.500 Lei
DEBIT ACM LA DT=30 GRD 16.0 L/MIN
ALIMENTARE ELECTRICA 230/50
PUTERE ELECTRICA 86
NIVEL DE PUTERE ACUSTICA 55
CAPACITATE VAS DE EXPANSIUNE 10

CENTRALA TERMICA IN CONDENSATIE INC/ACM, FARA KIT EVACUARE, NOVA FLORIDA DELFIS KC, 27.9 KW(50-30C)
4.200 Lei
DEBIT ACM LA DT=30 GRD 15 L/MIN
PROFILUL DE SARCINA XL
ALIMENTARE ELECTRICA 230/50 V/Hz
PUTERE ELECTRICA 84
NIVEL DE PUTERE ACUSTICA -
CAPACITATE VAS DE EXPANSIUNE 9

Centrala termica condensare, incalzire si ACM, IMMERGAS VICTRIX TERA 32 1
Volum vas de expansiune 10 litri
P. utila ACM 32 kW
Domeniu reglare temp. ACM 30-60 °C
Debit de ACM la Δt 30⁰C 16,5 litri/min
Debit minim de ACM 1,5 litri/min
Presiune max. circuit sanitar 10 bar

Centrala termica condensare, incalzire si ACM, IMMERGAS VICTRIX TERA 35/38 1
Volum vas de expansiune 10 litri
P. utila ACM 37,9 kW
Domeniu reglare temp. ACM 30-60 °C
Debit de ACM la Δt 30⁰C 18,6 litri/min
Debit minim de ACM 1,5 litri/min
Presiune max. circuit sanitar 10 bar
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Dacă 110 mp e suprafața totală, atunci Necesarul termic e probabil sub 12 kW.
Deci se pot alege și centrale cu puteri mai mici.
Dacă vrei sa compari Bosch Condens 2300 cu Vitodens 050, arunci compara cu modelul Vitodens 050 24 kW, nu ?
Iar modelul Condens 2300 îl poți compara și cu Bosch Condens 2500, pe care îl găsești și sub 3000 Lei !
Avatar utilizator
iacobm
Mesaje: 4
Membru din: 17 Feb 2021 23:14

Re: Sfat achizitie centrala termica

Mesaj necitit de iacobm »

Multumesc! Pentru necesarul termic e suficienta o centrala de 21kw...dar m-ar interesa sa am si un debit bun de ACM in ideea cand se va folosi acm la bucatarie si in acelasi timp la un dus..
Daca debitul normal al unui dus este de aprox.10L/min..aici BOSCH CONDENS 2300W 24kw are un debit de 14L/min iar Vitodens 050 24 kW are 13.8L/min..deci o diferenta aproape inexistenta... dar raman cu dubiul ca poate o centrala de 33kw va putea face mai bine atunci cand e nevoie de acm la 2 baterii..
Intreb pentru momentan la apartament am o ct imergas eolo star cu un debit de 10L/min iar la dus presiunea de acm e foarte mica.. si nu as vrea sa am acelasi lucru si la casa. Din experienta ta, ce imi recomanzi? Una din cele de 24kw ar face fata cu brio dpdv al acm?

Despre HABITAT ce poti sa imi zici? Recomanzi? E o intrebare mai mult dpdv al curiozitatii pt ca instalatorul o recomanda.

Despre partea de service oferita de Romstal ce stii? Sunt ok? Mai ok decat BlackSea in ideea ca as lua imergas tera de 35kw?

Multumesc mult!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

presiunea apei e una, debitul alta. Centrala nu ridica presiunea apei reci cu care e alimentata -din contra... apa calda va avea o presiune un pic mai mica ca apa rece.
Putere termica: 24 kW de la unii e egala cu 24 kW de la ceilalti, deci produc aceeasi apa calda.
Insa unele centrale au Putere termica mai mare pe Apa calda ca cea pe Incalzire -e cazul si la Condens 2300 (29,4 kW) si la Vitodens 050 24 kW (29,3 kW). Si Condens 2500 are 28,2 kW pe ACM.

Pentru confort la Apa calda e nevoie de o centrala cu Boiler. O centrala instant nu are cum sa faca fata la 2 Bai.. Insa la un dus si la baterie bucatarie.. au sanse sa faca. Mai ales ca nu trebuie spalate cele 2 farfurii fix cand face cineva dus !!
Da, o centrala cu o putere termica mai mare face mai multa Apa calda, insa vei avea si un consum (putin) mai mare.

Vad ca insisti sa alegi ceva de la Romstal sau Black Sea.. ceea ce inseamna ca vei ramane pe veci dependent de serviciile lor -si de piesele de schimb furnizate de ei !
Habitat e o marca exclusiva ROmstal, la asta chiar nu vei mai avea de ales... depinzi 100% de ei. Ce sa zic.. scump si ..bun ! :D
Viessmann si Bosch au retele intregi de Parteneri in tara.. ai putea sa-l alegi pe oricare. Ca nu au aceleasi tarife. Si.. nu te intelegi cu unul, te duci la altul.
Avatar utilizator
iacobm
Mesaje: 4
Membru din: 17 Feb 2021 23:14

Re: Sfat achizitie centrala termica

Mesaj necitit de iacobm »

Salut,

Multumesc pentru raspuns!
Da, am incurcat eu presiunea cu debitul.. la apartament presiunea pe instalatie/apa rece este foarte ok, de aici am un debit mai mult decat suficient.. dar la acm debitul este mult mai mic si asa a fost dintotdeauna... deci proabil CT este limitata la acei 10L/min.

Insist cu cei 2 furnizori pentru ca as obtine un pret mai bun decat cel afisat; si cel mai probabil o sa aleg Romstal si voi merge pe varianta VIESSMANN VITODENS 050-W de 33KW doar din prisma debitului mai mare de acm furnizat (asumandu-mi consmul putin mai mare).

Sanatate!
Avatar utilizator
iacobm
Mesaje: 4
Membru din: 17 Feb 2021 23:14

Re: Sfat achizitie centrala termica

Mesaj necitit de iacobm »

Inca ceva, am rasfoit pe forum si am dat de niste probleme cum ca VIESSMANN VITODENS nu ar functiona cu termostat on/off. Mai este cazul si acum? banuiesc ca daca a fost asa, a fost in 2014/2015 cand a fost lansat modelul.

Multumesc mult!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

termostat pentru Vitodens 050

Mesaj necitit de fuji »

se poate racorda orice termostat on/off la Vitodens 050, deasemeni si un termostat opentherm
Avatar utilizator
nelu
Membru Activ
Mesaje: 22
Membru din: 11 Iun 2015 22:36

Vitodens 050 sau Vitodens 100

Mesaj necitit de nelu »

Buna ziua domnu Fuji
Întradevăr găsești o mulțime de informații adevărate și pertinente pe acest site
dar ceea ce sunt surprins este că vă faceți timp pentru a răspunde la toți este de apreciat acest lucru
Care este mai buna între vitodens 050 și 100 pt un apartament 60 mp termopan și izolat cu 5 cm polistiren
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitodens 050 sau Vitodens 100

Mesaj necitit de fuji »

nelu scrie: 09 Mai 2021 18:40 Care este mai buna între vitodens 050 și 100 pt un apartament 60 mp termopan și izolat cu 5 cm polistiren
apartamentele au in general un Necesar termic de max. 10-12 kW.
Se monteaza in general centrale de 24 kW ca acestea pot asigura 12-13 litri/min. Apa calda (la dT =25 K).
Altfel, pentru incalzire ar fi buna si o centrala de 19 kW (exista Vitodens 100 de 19 kW, la care poti atasa un boiler).

Vitodens 100 versiunea de pana in 2020 avea fata de Vitodens 050 in principal o automatizare mai complexa (si mai aratoasa) -insa putini foloseau acest avantaj (de ex. putea comanda si circuite separate de incalzire).
Acum a aparut Vitodens 100-W B1kF (sau B1HF doar incalzire), care sunt deja alta generatie, alte performante.. Insa sunt si considerabil mai scumpe, astfel incat cu greu le poti compara cu Vitodens 050. Pur si simplu sunt alta clasa.
Daca se justifica o astfel de investitie la un Apartament trebuie sa decida fiecare.

In momentul in care te decizi sa montezi un (sa zicem) Vitodens 100-W 25 B1KF la un apartament, poti studia si posibilitatea sa montezi o centrala cu Boiler incorporat cum e Vitodens 111-W B1LF (care reprezinta versiunea noua a lui Vitodens 111).
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori