Alegere, Dimensionare Radiatoare, probleme calorifere

radiatoare fonta, aluminiu, panouri de otel, convectoare electrice

Moderator: fuji

Avatar utilizator
drobota
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Sep 2018 16:07

calorifer cu 3 panouri

Mesaj necitit de drobota »

Pe la retur iese tot calda. Nemultumirea mea este ca nu se incalzesc si celelalte doua panouri cum se incalzeste cel din fata! Acest calorifer are 3 panouri si nu se incalzesc toate cum ar trebui.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: calorifer cu 3 panouri

Mesaj necitit de fuji »

well, daca are 3 panouri si are si inaltimea H 600 ca celelalte, atunci e un radiator f. mare, 33/600/2000, cu o putere termica de aproape 5000 W (5 kW). Si nu se incalzeste ca nu mai ajunge destula caldura la el, probabil.
Inchide toate celelalte radiatoare: in acest caz, se incalzeste mai bine asta mare ?

In general, trebuie facuta o echilibrare hidraulica a instalatiei cu radiatoare. Si se recomanda robineti termostatici.
Avatar utilizator
drobota
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Sep 2018 16:07

verificare radiatoare

Mesaj necitit de drobota »

Le am inchis pe toate si tot nu se incalzeste. I am mai facut si o aerisire,dar nu iese aer.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: verificare radiatoare

Mesaj necitit de fuji »

ok, atunci, daca tot nu se incalzeste cand centrala merge la 70-80 grd C, inseamna ca ori e infundat caloriferul, ori pur si simplu centrala e prea mica (..sau radiatorul prea mare -si e mare !).
Avatar utilizator
drobota
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Sep 2018 16:07

Re: Alegere, Dimensionare Radiatoare, probleme calorifere

Mesaj necitit de drobota »

Cazanul e gobe soliterm de 36kw,cu o semigazeificare,si am si un puffer de 1000 l,si din el pleaca apa in calorifere.
Avatar utilizator
calinesq91
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 11 Feb 2019 18:51

Alegere, Dimensionare Radiatoare pentru centrala termica cu condensare

Mesaj necitit de calinesq91 »

Salutare! As avea nevoie de putin ajutor in dimensionarea radiatoarelor pentru o casa.
Anul acesta trebuie sa fac instalatia de incalzire la o casa de ~100 de metri patrati. Se va monta o centrala murala pe gaz in condensatie. Casa este din caramida plina, renovata in totalitate la interior, tamplarie din PVC cu geam tripan - suprafata totala vitrata(cu tot cu profilul tamplariei e de aprox 16 m2) cea mai mare parte a casei e pe sud si sud-est, deci pe soare . Deocamdata este facuta doar izolatia la tavane ~ 25cm grosime, dar voi face si izolatie exterioara la pereti de 15 cm grosime. Casa este lipita de cea a vecinului, dar fiecare are peretele lui si nu exista spatiu deloc intre pereti, acestia fiind lipiti, grosimea actuala a zidurilor exterioare este de 30cm fara izolatie. Suprafata pereti exteriori care nu sunt comuni cu vecinul ~95 m2.
Radiatoarele doresc sa fie din otel, marca Purmo sau Korrado(sau cum s'or numi), singura restrictie este la bucatarie unde nu am loc sa pun mai mare de 600 x 600 mm, dar ma gandeam acolo sa montez de tip 33 si in rest tip22. Inaltimea camerelor este de 2,6 m, 2 dormitoare de 16 m2 fiecare, mai o camera de ~14m2, living cu o trecere deschisa spre hol de 18 + 9 m2, bucatarie 11,5 m2, si un wc - serviciu + o baie, care au in total ~10,3 m2. Mai am o debara de ~ 3,5 m2 da aia nu o incalzesc.
CT se va amplasa in bucatarie, instalatia va fi din tevi de cupru, se va pune termostat de ambient programat in functie de timpul petrecut in locuinta (cand suntem la serviciu temp 19 - 20 grade max) si eventual senzor de temperatura exterioara, probabil voi pune robineti termostatati la maxim 2 sau 3 calorifere. Temperatura dorita 22, maxim 23 grade ziua pana seara si 20 grade noaptea. Casa este in zona de vest a tarii, in oras - zona de campie.
Stiu ca pentru centralele clasice sa face acel calcul de necesar termic si se aleg radiatoarele cu puterea similara, sau putin mai mare decat necesarul termic calculat al incaperii, dar eu as vrea ca pentru eficienta cat mai mare centrala sa functioneze cat mai mult in condensatie si aici unii spun ca trebuie spradimensionate radiatoarele cu 30% altii spun chiar 50% sau mai mult. Asadar dupa parerea dvs care ar fi dimensionarea optima in cazul acesta?
Va multumesc!!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere, Dimensionare Radiatoare pentru centrala termica cu condensare

Mesaj necitit de fuji »

calinesq91 scrie: 15 Feb 2019 16:28..unii spun ca trebuie spradimensionate radiatoarele cu 30% altii spun chiar 50% sau mai mult.
pai eu zic sa le supradimensionezi cu 60% ! Adica in loc de 1 m sa pui 1,6 m. Bine.. o sa coste un pic.. :roll:
Avatar utilizator
calinesq91
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 11 Feb 2019 18:51

supra-Dimensionare Radiatoare

Mesaj necitit de calinesq91 »

Si cum sa calculez necesarul termic? Fac cubajul fiecarei incaperi si inmultesc cu 50w / m3? nu e deja supradimensionat acest calcul?
Am gasit un site unde au un calculator de necesar termic destul de complex... https://casasidesign.ro/calculator-nece ... .html#salt ce parere aveti de acesta?
Spre exemplu pe hol am un necesar termic de 1,16kw, producatorul Purmo declara puterea unui radiator de 700 x 600 mm la temp agent termic de 75/65 de ~1,2 kw, deci daca ar fi sa supradimensionez cu 1,6 ar trebui un radiator de 1100 x 600 mm? Corect?
Ei, dar apare urmatoarea intrebare, supradimensionand astfel caloriferele la puterea lor nominala puterea insumata este de aproape 19kw, centrala va fi de 24 kw deci nu cred ca va fi problema, dar tot acel volum suplimentar de apa nu se va incalzi mai greu si se va consuma mai mult gaz?
Am discutat si cu instalatorul si mi-a spus ca o supradimensionare cu 1,6 e putin cam mult, expunandu-mi motivul cu volumul suplimentar de apa. Stiu ca va costa mai mult supradimensionarea radioatoarelor, nu e neaparat o problema daca instalatia per total va fi eficienta si voi avea un consum rezonabil de gaz. Mentionez ca instalatia va fi impartita in 2 circuite fara distribuitoare.
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: supra-Dimensionare Radiatoare

Mesaj necitit de fuji »

calinesq91 scrie: 16 Feb 2019 15:32..o supradimensionare cu 1,6 e putin cam mult, expunandu-mi motivul cu volumul suplimentar de apa.
pai e o problema daca costa mai mult ! :)
Ca investesti mult mai mult initial.. ca sa ce ? Ca sa consumi mai putin gaz ! Deci tot din ratiuni financiare. Well, atunci fa si un mic calcul, in cat timp scoti investitia.

Da, am uitat eu sa precizez, supradimensionezi radiatoarele cu 60% fata de puterile termice maxime de la temperaturile de 90/70/20 grd C.
De la puterile termice declarate la 75/65 poti sa supradimensionezi probabil doar cu 1,4.

Nu e o problema volumul mai mare de apa -eventual doar pentru vasul de expansiune, ca o sa creasca dilatarea apei (e posibil sa fie nevoie de un vas mai mare sau unul suplimentar).

Cum sa calculezi..? Pai conform Proiect, calcul necesar termic. :thumbup:
Daca vrei sa faci un calcul rapid si estimativ, poti folosi calculul cu coeficientii pe volum de incapere -insa nu e o reteta unica nici la astia, ca depind de situatia la concret.
La Campie la o casa bine izolata termic poti calcula si cu 35 W/m3. Daca faci calculul in Proiect o sa ai supriza sa obtii un ehcivalent chiar de 25 W/m3.
Daca casa e mai inspre Munte, eventual e si izolata mediocru termic, poti considera un coef. de 45-50-55 W/m3.
Avatar utilizator
aysmen
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 10 Aug 2015 19:37

Re: Alegere, Dimensionare Radiatoare, probleme calorifere

Mesaj necitit de aysmen »

Buna seara, la casa de la tara vreau sa schimb centrala termica de pe lemne cu una pe gaze deci instalatia de calorifere este deja facuta.
Daca pana acum eram sigur ca ajunge o centrala de 24Kw astazi am masurat caloriferele si sunt mult mai mari decat necesarul asa ca va atasez datele pentru a va da cu parerea daca o centrala de 24 Kw ar face fata.
Camera 1=18.2 mp (din care 3.5 mp suprafate vitrate )
=41.86 mc
= 2 radiatoare de otel (unul de 1800x600, iar celalalt 1400x600)

Hol=11.1 mp(din care suprafata vitrata 1.65mp si o usa de 3 mp)
=25.59 mc
=1 radiator de otel (1200x600)

Camera 2=15.6 mp (din care 1.75 mp suprafate vitrate )
=35.88 mc
= 1 radiator de otel (2000x600)

Bucatarie=12.67 mp (din care 1 mp suprafate vitrate)
=29.15 mc
= 1 radiator de otel ( 1200x600)

Baie=4.26 mp (din care 1 mp suprafata vitrata)
=9.79 mc
= 1 radiator portprosop 1780x600)

Camera tehnica=10.8 mp (din care 1.96 mp suprafata vitrata si o usa de 1.8 mp)
=29.7 mc
= 1 radiator fonta 600x700)

Suprafata utila =72.63 mp
Volum total =171.97 mc


Din formula generala pe care am gasit-o rezulta Putere calorica=171.97(volum total)*50 kcal/mc*1.163 W/mcal=10 Kw
Am cautat pentru fiecare calorifer in parte Putere termica (90/70 - 20 grC) si le am adunat pentru fiecare calorifer in parte si imi da =11.44 KW pt Putere termica (90/70 - 20 grC) si 9.66 Kw Putere termica (75/65 - 20 grC).

Casa este din BCA, izolata exterior cu termosistem de 10 cm, iar podul este nelocuit dar izolat

Ce parere aveti sunt aproape de adevar calculele mele ?ar ajunge o centrala de 24 Kw?pentru ca unele persoane imi recomanda de 28 Kw dar asa la ochi fara calcule.
Va multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere, Dimensionare Radiatoare, probleme calorifere

Mesaj necitit de fuji »

170 mc sunt cam cat un Apartament de 2-3 camere, nu ? Si la Apartament necesarul termic la un bloc izolat termic e aprox. 6 kW.
Ok, casa fiind de sine statatoare, necesarul termic e mai mare. O fi si la munte, nu stiu,. Dublam din pix Necesarul termic si rezulta 12 kW.
O rotunjire de 100% eu zic ca e suficienta, nu ?
Avatar utilizator
aysmen
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 10 Aug 2015 19:37

Re: Alegere, Dimensionare Radiatoare, probleme calorifere

Mesaj necitit de aysmen »

Da, suprafata este aceasi ca a unui apartament adica 62 mp dar caloriferele sunt foarte mari și sunt mult mai mulți pereți exteriori.
Sunt insumati 10 metri de calorifer pe lățimea de 600 .

Spre exemplu la apartament de 63 mp am insumati 6.5 m de calorifer.
Mulțumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere, Dimensionare Radiatoare, probleme calorifere

Mesaj necitit de fuji »

aysmen scrie: 10 Sep 2020 17:27Sunt insumati 10 metri de calorifer pe lățimea de 600 .
socoteste rapid asa:
un radiator cu 2 panouri, adica 22, are 2200 W la metru. Deci 22/600/1000 are 2200 W.
Evident ca un radiator cu 1 panou, deci 11/600/1000 are jumatate de putere termica, deci 1100 W.

E bine daca radiatoarele sunt mai mari -poti functiona cu temperatura (foarte) joasa cu centrala pe gaz.
La o centrala cu condensare se recomanda marirea caloriferelor cu pana la 60% -deci in loc de 12 kW sa ai 18 kW de exemplu,
Radiatoarele nu produc caldura -ci doar cedeaza din caldura cu care sunt alimentate. Daca o centrala livreaza 6 kW pe o instalatie cu radiatoare ce ar putea da si 30 kW, totusi in casa vei avea doar 6 kW. Ca atat produce centrala.
Pui robineti termostatici la majoritatea radiatoarelor si astfel eviti sa se supraincalzeasca temperatura interioara.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator