Termostate pentru centrale termice, cu fir sau wireless

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Termostate pentru centrale termice, cu fir sau wireless

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Si daca nu se potriveste, va rog sa mi recomamdati unul compatibl cu viessman, la acelasi pret. Va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat Besmart legat la Vitodens 100-W

Mesaj necitit de fuji »

Dan_23_ro scrie:un termostat besmart dea la beretta, dar ing care a incercat sa l monteze a spus ca nu este compatibil cu centrala mea(Viessmann 100w).
trebuie sa incepi prin a schimba inginerul. Gaseste unul "compatbil". :D
BeSmart e cel mai complet si mai versatil termostat -in cel mai rau caz, il folosesti on-off, ca orice alt termostat simplu. Si Vitodens 100-W accepta termostate on-off. Dealtfel termostatele branduite cu marca Viessmann (si produse de Salus ! :) ) sunt termostate on-off.

Gaseste deci o firma autorizata Iscir, pentru service, partnera Viessmann, cu un inginer care sa se priceapa cat de cat la meseria asta.. Stiu, e greu de gasit la ora actuala in Ro, dar nu imposibil !
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Termostat Besmart legat la Vitodens 100-W

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Centrala a fost achizitionat de la aceiasi firma care se ocupa de tot. Garantia fiind de.la ei, normal a fost, ca ei sa vina sa l monteze, mai ales ca trebuie defacuta centrala. Acuma ce sa fac, daca nea ing zice ca nu i compatibil cu centrala. Va rog sa ajutati cu ceva sfaturi, sau ce ar trebui sa fac
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat Besmart legat la Vitodens 100-W

Mesaj necitit de fuji »

Dan_23_ro scrie:..daca nea ing zice ca nu i compatibil cu centrala.
spune-i sa lege BeSmart acolo in centrala unde leaga si Viotrol 100 UTD, care e accesoriu original Viessmann. Ala stie unde se leaga ? E compatibil ? :?
Sau acolo unde leaga computherm / logictherm.. sau... ce termostate cunoaste acest inginer ?
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Termostate pentru centrale termice, cu fir sau wireless

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Trebuie sa schimb ing. Multumesc pt rasp
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostate pentru centrale termice, cu fir sau wireless

Mesaj necitit de fuji »

poate-i bun pe termice si/sau hidraulice.. nu broblem. Poate-l sperie automatizarile, mai ales cele noi.. s-au mai vazut cazuri.

Ce Vitodens 100 e ? B1KA sau cel actual, cu touchscreen, B1KC ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat Besmart legat la Vitodens 100-W

Mesaj necitit de fuji »

pag. 73 http://www.centrala-termica.ro/Instruct ... ervice.pdf

Vezi regleta 96.. acolo Besmart al tau e (D) si il legi la 1 si L, unde e un strap (pe care il indepartezi).
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Termostat pentru centrala termica Vitodens 100-W B1KC touchscreen

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

fuji scrie:Ce Vitodens 100 e ? B1KA sau cel actual, cu touchscreen, B1KC ?
Este modelul nou cu touch screen
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat pentru centrala termica Vitodens 100-W B1KC touchscreen

Mesaj necitit de fuji »

ok, atunci link-ul de mai sus e perfect si informatiile de acolo sunt valabile.
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Termostat pentru centrala termica Vitodens 100-W B1KC touchscreen

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

fuji scrie:ok, atunci link-ul de mai sus e perfect si informatiile de acolo sunt valabile.
Va multumesc pentru raspuns. Astazi ar treb sa ajung la aceasta firma sa schimb termostatul (sa il schimb cu unul universal). O sa i arata ce mi ati scris mai sus, si poate se pricepe cineva sa monteze termostatul. Va multumesc pentru ajutor. Sarbatori fericite!
Avatar utilizator
biboy
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 03 Ian 2017 01:36

Re: Termostate pentru centrale termice, cu fir sau wireless

Mesaj necitit de biboy »

Momentan am un termostat Junkers TR12 .la o centrala Motan Kplus ce termostat mi-ati recomanda m-am gandit la cronotermostatul Honeywell CMT 707 .Sau merita sa pun si termostat si sonda exterioara?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Termostat pentru centrale termice Motan Kplus

Mesaj necitit de fuji »

biboy scrie: 04 Feb 2017 02:19 Momentan am un termostat Junkers TR12 .la o centrala Motan Kplus
f. rau ! TR12 se leaga cu 3 fire la centralele Bosch Junkers -legat doar cu 2 fire la alte centrale, ori nu functioneaza, ori functioneaza defectuos.
Oricum, TR12 a fost termostat pe cat de simplu, pe atat de prost (un produs Eberle). Scapa de el. ;)
ce termostat mi-ati recomanda m-am gandit la cronotermostatul Honeywell CMT 707.
sigur, o alegere clasica (e crono-termostat, nu un simplu termostat).
Sau merita sa pun si termostat si sonda exterioara?
mai bine investesti intai intr-o centrala superioara si vezi pe urma ce-i lipseste, daca-i lipseste..
Sau din contra: treci in extrema cealalta si monteaza un termostat cu comanda prin internet (unele te scapa si de senzorul exterior, ca au vremea prin internet).
Avatar utilizator
prologic
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 04 Apr 2015 00:06

Honeywell CM707

Mesaj necitit de prologic »

Buna ziua , utilizatorii de cm 707 cu fir imi pot spune daca au printre functii optimum start si optimum stop , am inteles ca in specificatii apar dar fizic in termostat nu sunt , a patit un prieten ?
Daca cineva are cu aceste functii poate ma poate indruma de unde sa cumpar.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Honeywell CM707

Mesaj necitit de fuji »

prologic scrie: 16 Feb 2017 15:38..cm 707 cu fir imi pot spune daca au printre functii optimum start si optimum stop , am inteles ca in specificatii apar
unde mai exact ?
http://www.termostate.eu/Instructiuni%2 ... lizare.pdf
Avatar utilizator
prologic
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 04 Apr 2015 00:06

Re: Termostate pentru centrale termice, cu fir sau wireless

Mesaj necitit de prologic »

Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

termostat Honeywell CM707

Mesaj necitit de fuji »

termostatele Honeywell din gama 707 / 727 au software neschimbat si din cate stiu, de la lansare pana acum. Deasemeni, si caracteristicile au ramas aceleeasi.
La fiecare produs Honeywell exista mai multe variante (se vad diferentele in coduri), insa produsul pentru Romania nu are nimic in minus cu adevarat.. pru si simplu sunt adaptari la pietele locale, la legislatiile locale
Avatar utilizator
costi07
Mesaje: 1
Membru din: 02 Oct 2017 18:13

Re: Termostate pentru centrale termice, cu fir sau wireless

Mesaj necitit de costi07 »

CDR = Opentherm?

Un termostat programabil pentru o centrală Immergas Eolo Star 24 3E?

Am găsit chestia asta, dar nu știu dacă este programabil și este și pe cablu.

Caut ceva asemănător Salus iT500.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

immergas CRD

Mesaj necitit de fuji »

costi07 scrie: 02 Oct 2017 18:23comanda-digitala-la-distanta-CRD-immergas.. Caut ceva asemănător Salus iT500.
CRD ala e un crono-termostat cu fir; mai mult, o telecomanda chiar (cred ca afiseaza anumite functii ale centralei).
In loc de CRD poti monta orice alt cronotermostat cu sau fir.

IT500 e altceva: un termostat comandat prin Internet. O alternativa ar fi Beretta besmart sau Honeywell Y87RFC
Avatar utilizator
adrian.b
Membru Activ
Mesaje: 23
Membru din: 25 Apr 2016 03:09
Localitate: Constanta

Termostat Poer smart dzm10

Mesaj necitit de adrian.b »

Salut, ce părere aveți despre poer smart dzm10?
Avatar utilizator
catalink
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 22 Sep 2018 17:33

Termostat Buderus RC200 RF

Mesaj necitit de catalink »

Stima,
Stiu ca topicul are aproape un an, dar am cateva intrebari la care nu prea gasesc raspuns - si nici 'mesterii' din breasla nu prea stiu sa-mi ofere raspunsuri.
Este vorba despre un cronotermostat wireless Buderus RC200 RF imperecheat cu o centrala GB072k si un senzor pentru temperatura exterioara ECO4000.

Initial am montat centrala termica fara automatizare, dar la vreo luna distanta (dupa ce am citit jdemii de forumuri si recomandari) am ajuns la concluzia ca e prea mare deranjul sa sparg pereti pentru a trage fire pentru automatizari mai destepte (gen RC300, Bosch CT100 sau mai noul CT200) asa ca am ales sa merg pe un cronotermostat wireless. Bun, l-am sunat pe cel care mi-a facut PIF si ISCIR si omul a fost foarte sincer: "Boss, daca vrei sa-mi dai mie 200 lei, eu vin sa ti-l montez, dar are 2 fire si aia e tot. Ai grija sa scoti puntea de la "on/off". Bineinteles, eu stiam manualul centralei asa ca n-a fost nevoie sa-mi spuna el cum se monteaza - pe mine ma interesa doar daca e nevoie sa fie "autorizat" sau nu. Nu s-a fost nevoie!
Am montat sonda exterioara si am cuplat-o la locul ei in panoul de comanda. Am montat langa centrala si receptorul Wifi si l-am montat in locasul indicat BUS/EMS. Am scos si sarma pusa de instalator pe "On/OFF". Buun, pana aici toate bune! Am setat din centrala parametrul w1 si m-am apucat sa imperechez dracia wifi cu unitatea de comanda. Simplu, rapid, elegant. Am setat si prin centrala parametrul pentru sonda de exterior - este recunoscuta, temperatura este afisata si de centrala si de unitatea RC200.

Acum, intrebarile mele sunt urmatoarele (pentru ca n-am raspunsuri pe nicaieri)

1. RC200 nu afiseaza "flacara" atunci cand centrala functioneaza. It's a bug or it's a feature ? (in poze apare cu flacara)

2. L-am setat sa mearga dupa temperatura exterioara, dar in urma unor teste (sa vad daca da comanda sau nu) l-am "uitat" pe 30 grade. Eu inca nu locuiesc aici; am facut setarile vineri seara si am plecat spre Bucuresti. Luni dimineata m-am intors ca uitasem geanta si am gasit centrala mergand de nebuna. Am 12 radiatoare din care 10 au capete termostatate ce erau pe limita de inghet. Centrala a mers de tampita incercand sa atinga 30 grade cu 2 radiatoare care nici macar nu erau in locul sau in apropierea cronotermostatului :) M-a subtiat de 5mc de gaz, dar asta e. Prostia se plateste.
Revenind: de ce mama dracului a dat comanda de incalzire daca era pe regimul de vara !? (am verificat pe graficul generat de Arduino si el cel mai mica temperatura inregistrata de vineri pana luni fusese 18.1 grade.)

3. Ce inseamna modul AUTO defapt ? Merge dupa razele lunii ? AUTO ce ?
4. Ce semnifica in meniul "Incalzire" indicativul "Scadere" ? Acum a ramas setat pe "Temperatura camera referinta: 16", "Scadere: 15". Habar n-am ce inseamna :)


Nu stiu, sper sa nu-mi para rau ca n-am ales fratele mai mare (RC300) sau fratele mai destept CT200 - sau pur si simplu un alt cronotermostat compatibil (gen CM927).

Va multumesc pentru timpul acordat si in avans daca reusiti sa ma lamuriti cu cele 4 nedumeriri ale mele :)
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator