Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

termostat Netatmo

Mesaj necitit de fuji »

djhojd scrie:..am ajuns la doua variante: Salus IT500 si Momit Home.
a aparut in Ro si varianta 3: termostatul Netatmo
Avatar utilizator
thc
Mesaje: 3
Membru din: 24 Ian 2016 21:41

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de thc »

Salut,

sunt si eu in cautarea unei solutii wifi pentru termostat. Ideea este ca eu locuiesc intr-un bloc cu centrala proprie a blocului, nu de apartament iar in momentul de fata folosesc un Danfoss tp5000 de care nu sunt deloc multumit si in plus este mai greu de programat mai ales atunci cand se consuma bateriile.
In situatia mea imi puteti recomanda o solutie wifi la care pot sa o programez/verific de pe telefon? Mentionez ca in casa nu am nici un fir de la cetrala de bloc tras singura conexiune fiind acest Termostat Danfoss care dpdv personal este o solutie foarte ieftina si proasta ( constructorul sa zgarcit la acest capitol ).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de fuji »

salus iT500 si netatmo, ambele fara fir
momit Smart, cu fir.
S-a mai scris aici in topic despre ele.
Avatar utilizator
thc
Mesaje: 3
Membru din: 24 Ian 2016 21:41

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de thc »

Multumesc pentru raspuns. Varianta Nest este compatibila cu ceea ce imi trebuie mie ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

termostat nest

Mesaj necitit de fuji »

thc scrie:Multumesc pentru raspuns. Varianta Nest este compatibila cu ceea ce imi trebuie mie ?
Ca știm dacă e compatibil, ar trebui sa precizezi la ce model de centrala îl legi, nu ?
Oricum, nest nu se vinde oficial în România, nu are suport pt. Ro și toți cei care l-au luat au recurs la diverse artificii tehnice și de software.
Avatar utilizator
thc
Mesaje: 3
Membru din: 24 Ian 2016 21:41

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de thc »

Am sa ma interesez la administratie ca sa aflu modelul centralei de bloc. Varianta cu fir pare exclusa avand in vedere ca "receiverul" este instalat in zona apometrelor iar acestea sunt situate pe holul blocului deci nu prea vad cu se poate realiza.( asta daca am inteles eu bine....trebuie tras fir de la acel "receiver" care preia informatiile termostatului ). Am intrebat de varianta Nest doarece am posibilitatea de a cumpara din US la pretul sau real.
Aceste termostate se pot monta si la instalatia de AC sau ele sunt doar pentru cetrala?
Multumesc si scuze pentru intrebari dar nu sunt in domeniu si doresc sa fac alegerea perfecta pentru ce am eu nevoie.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

termostat aer conditionat

Mesaj necitit de fuji »

termostatele (sau alte device-uri) din USA nu functioneaza in Europa.
Termostatul cu fir nu are receiver, ci se leaga pur si simplu in automatizarea cazanului. Termostatul fara fir are un emitator (unitatea de camera) si un receiver (care seleaga cu fir la cazan).
Trebuie vazut intai daca cazanul respectiv accepta un termostat, de orice natura.

Unele termostate pot comanda si aerul conditionat, altele nu -doar incalzire. Gandeste-te ca la aer conditionat trebuie sa functioneze invers (sa-l dai mai "incet", ca sa raceasca, si sa deschida cand s-a incalzit in camera.. deci invers ca la Incalzire).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Termostat comandat prin Internet Bosch CT100

Mesaj necitit de fuji »

Bosch Control CT100, pentru centrale termice Bosch si Buderus:

Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat comandat prin Internet Bosch CT100

Mesaj necitit de fuji »

fuji scrie:Bosch Control CT100, pentru centrale termice Bosch si Buderus
Avatar utilizator
Dax
Junior
Mesaje: 18
Membru din: 25 Apr 2016 12:58

Termostat comandat prin Internet Bosch CT100

Mesaj necitit de Dax »

In modul demo (nu stiu ce cazan ia in calcul la demo...) al aplicatiei Bosch Control, la Settings / Weather compensation control, scrie ca "[acest control] nu se bazeaza pe temperatura masurata a camerei [...], imbunatateste confortul insa poate duce la cresterea costurilor".
Sa inteleg ca merge ori numai pe senzorul interior ori numai pe exterior (senzor/date meteo internet), nu le integreaza "armonios" ca sa zic asa...?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat comandat prin Internet Bosch CT100

Mesaj necitit de fuji »

Dax scrie:In modul demo
n-am utilizat unul in amanunt, ca sa-i cunosc toate setarile... Insa profesional asa ar fi: sa mearga ori in functie de vremea de afara, ori in functie de temperatura interioara. Pe vremuri, astea erau posibilitatile la Viessmann, Bosch, etc.
Intre timp, exista termostate / centrale care permit o comanda in functie de amandoi parametrii, la unele chiar poti seta procentul in care sa tina cont de fiecare mod de functionare. Dar eu zic ca nu e bine.

La CT100 temperatura exterioara o ia de pe net.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Termostat comandat prin Internet, smartphone Beretta BeSmart

Mesaj necitit de fuji »

Avatar utilizator
tebbaerty
Mesaje: 3
Membru din: 10 Sep 2016 21:08

termostat integrat cu alte sisteme de smarthome

Mesaj necitit de tebbaerty »

Salut,

As dori un termostat wireless pe care sa il pot accesa printr-un serviciu API de orice fel (REST / SOAP etc...)
As dori ca termostatul sa fie integrat cu alte sisteme de smarthome pentru a evita folosirea mai multor aplicatii.
In principiu ceva de genul http://the.cyclingengineer.co.uk/2013/1 ... a-jeelink/ insa fara a face reverse engineering la termostatele existente deja.

Teoretic nici nu as avea nevoie de un termostat, ci mai degraba de un receptor conectat la centrala si un transmitator conectat la un PC.
Receptorul trebuie sa fie compatibil cu viessmann vitodens w111 si sa poata controla acm si caldura.
Vreo idee ?

mersi,
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: termostat integrat cu alte sisteme de smarthome

Mesaj necitit de fuji »

tebbaerty scrie:As dori un termostat wireless pe care sa il pot accesa printr-un serviciu API de orice fel (REST / SOAP etc...)
sorry, partea asta de automatizari, programari ma depaseste.. Acel RT500RF Salus il gasesti si la noi.. dar inteleg ca nu vrei sa urmezi acel drum..
Avatar utilizator
tebbaerty
Mesaje: 3
Membru din: 10 Sep 2016 21:08

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de tebbaerty »

Gasesc cumva ecobee3 sau nest ultimele variante ? (3rd generation)
Observ ca au ceva pe partea de API.

Sunt compatibile cu vitodens w111 ? (inclusiv setarea pentru acm)

mersi,
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

ecobee3, nest

Mesaj necitit de fuji »

ecobee si nest nu sunt importate in Ro si nici nu sunt disponibile pentru Ro. Nici nu cred ca functioneaza fara erori -au fost destule incercari cu nest.. unii l-au tunat, etc.
Nici tado nu se importa.

Se aduc in Ro: netatmo, momit si Beretta BeSmart. Mai exista Honeywell Y87RFC. Aa, si mai cunoscutul Salus iT600. Unele din ele sunt smart-thermostate, adica au auto-learning, altele fac doar on/off.

Vitodens 100 / 111 model nou, cel cu automatizare touchscreen va avea propria solutie de comanda prin Internet, incepand cu aceasta toamna.

Cred ca tu vrei un termostat opentherm.. ca ala e ca o telecomanda, nu doar un termostat opentherm.. Insa nu prea e fac inca astfel de termostate wireless, doar cu fir.
Avatar utilizator
tebbaerty
Mesaje: 3
Membru din: 10 Sep 2016 21:08

Re: ecobee3, nest

Mesaj necitit de tebbaerty »

fuji scrie: Se aduc in Ro: netatmo, momit si Beretta BeSmart. Mai exista Honeywell Y87RFC.
Vreun link la netatmo ? De asemenea, ofera cumva posibilitatea configurarii apei calde menajere ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Netatmo

Mesaj necitit de fuji »

Avatar utilizator
igor_mda
Mesaje: 3
Membru din: 28 Oct 2016 17:55

termostat nest Vaillant Turbotec plus VU RO 322/3-5 R2

Mesaj necitit de igor_mda »

Bună ziua
Am o centrală Vaillant Turbotec plus VU RO 322/3-5 R2 cu boiler Cordivari de 300 litri

Pot conecta această centrală prin Opentherm la un termostat Nest 3rd gen?
E posibilă controlul și apei calde din termostat?
Mersi
O zi bună
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: termostat nest Vaillant Turbotec plus VU RO 322/3-5 R2

Mesaj necitit de fuji »

igor_mda scrie:Pot conecta această centrală prin Opentherm la un termostat Nest 3rd gen?
astea-s intrebari pentru help Center de la nest, nu ? :thumbup:
Nest nu se vinde oficial in Romania si nu exista sprijin tehnic pentru tara noastra.
In alta ordine de idei: nu stiam ca nest suporta protocolul opentherm. Ai vreun link ?

Pe de-alta parte, e plin youtube de filme cu Vaillant + termostat netatmo, sau momit. In plus, exista iT500 special pentru Vaillant, respectiv cu receptor ce se poate integra in panoul de comanda Vaillant..
Deci ?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori