Functionare boiler cu doua surse de incalzire.

Boilere cu serpentina, Gaz-Boilere, Boilere electrice, Puffere, Acumulatoare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
forraistefan
Mesaje: 2
Membru din: 05 Sep 2017 11:26

Functionare boiler cu doua surse de incalzire.

Mesaj necitit de forraistefan »

Buna ziua , am cumparat un boiler inox de 70 l cu doua surse de incalzire , lemne si o rezistenta de 2kw de la dedeman . Inca am casa in constructie si nu l-am montat ,intrebarea mea este cum functioneaza boilerul pe curent , are termostat ? Il bag in priza si pun pe cate grade vreau eu si mentine apa calda ? Pe timp de vara nu asi vrea sa fac foc o sa il folosesc pe curent , trebuie lasat tot timpul in priza ? Nu vreau sa ma trezesc cu factura la curent uriasa. Va multumesc !!!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Rezistență electrica boiler

Mesaj necitit de fuji »

In mod normal trebuia sa-ti pui aceste probleme inainte de achiziție, nu după ! 😁

Uzual, unde e o rezistență electrică e si un termostat. Insa nu putem știi, pentru că nu știm nimic despre boilerul respectiv.
Insa știe Dedeman. 👍
Avatar utilizator
forraistefan
Mesaje: 2
Membru din: 05 Sep 2017 11:26

Re: Functionare boiler cu doua surse de incalzire.

Mesaj necitit de forraistefan »

Multumesc pentru raspuns , despre boilerul asta e vorba : https://www.dedeman.ro/ro/boiler-baie-i ... /p/2014372

Boiler baie INXEL 70 pe lemne + rezistenta 2 kW 70 L
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

termostat boiler cu doua surse de incalzire.

Mesaj necitit de fuji »

tot acolo ai si Instructiunile de folosire.. i.dedeman.ro/media/file/file//m/a/manual_de_utilizare_cazan_inox_prim.pdf
In instruc. scrie: "Când se doreşte funcţionarea cu energie electrică a cazanelor de baie prevăzute cu rezistenţă se introduce stecherul in priza de alimentare se reglează termostatul la temperatura dorită şi se recomandă utilizarea coşului cu şiber.."

Asta e de fapt un "cazan de baie", ca pe vremuri.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator