termostat computherm si robineti termostatici

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
pUiUtZu
Mesaje: 3
Membru din: 09 Feb 2019 15:50

termostat computherm si robineti termostatici

Mesaj necitit de pUiUtZu »

Buna ziua. Mi-am instalat de curand centrala termica cu ambient radio computherm. Problema e urmatoarea: temperatura este setata la 19° iar caldura in camera se ridica la 26°. Tin sa precizez ca la radiatoare am robineti termostatati. Sa se bata cap in cap cu ambientul si sa nu decupleze centrala de la incalzire? Multumesc frumos!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: termostat computherm si robineti termostatici

Mesaj necitit de fuji »

pUiUtZu scrie: 09 Feb 2019 15:55Mi-am instalat de curand centrala termica.
n-ai spus ce tip de centrala e.
Nu stiu cum ai instalat-o, dar de pus in functiune trebuia s-o faca o firma de specialitate -la fel si racordarea termostatului de camera.
Termostatul nu actioneaza, daca e reglat pe 19 si in camera sunt 26 de grade. Nu are legatura cu robinetii termostatici.
Avatar utilizator
pUiUtZu
Mesaje: 3
Membru din: 09 Feb 2019 15:50

Re: termostat computherm si robineti termostatici

Mesaj necitit de pUiUtZu »

Este o centrala Motan MKDens25. Bineinteles ca nu am montat-o eu, ci un instalator autorizat. Tot el mi-a recomandat acesti robineti. Atasez o poza ca sa va dati seama. Ce ar fi de facut in orice caz? Oare trebuie ca robinetii sa fie intr-o anumita pozitie?
Fişiere ataşate
1549719437545443409643.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: termostat computherm si robineti termostatici

Mesaj necitit de fuji »

deci, astea sunt niste capete termostatice Giacomini. Nu mi-e clar cum e reglajul lor, dar par sa fie complet deschisi -in pozitia asta i-ai pus degeaba.
Pune-i si tu pe max. 4, care ar trebui sa echivaleze cu 24 grd, sau 3 jumatate, care inseamna max. 22 grd C.
In camera unde e termostatul, ar trebui sa nu fie niciun robinet termostatic, ci doar unul simplu.
Termostatul lasa-l constant intr-un loc, nu-l muta de colo-colo.
Avatar utilizator
pUiUtZu
Mesaje: 3
Membru din: 09 Feb 2019 15:50

Re: termostat computherm si robineti termostatici

Mesaj necitit de pUiUtZu »

Multumesc frumos pentru raspuns. O sa incerc si asa si o sa revin cu un post.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] și 10 vizitatori