Detectoare de gaz

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

detector de gaz

Mesaj necitit de fuji »

Oliviu Petrescu scrie: 23 Oct 2017 13:45Ati putea sa oferiti citeva nume de firme consacarte in domeniul electrovalva + senzor?
Tecnogas sau Watts, ambele din Italia. Vanele deobicei sunt facute de Madas, Italia si rebranduite de respectivii.
La 100-150 Lei setul sunt chinezesti..
Avatar utilizator
Oliviu Petrescu
Membru Activ
Mesaje: 30
Membru din: 12 Sep 2017 06:08

Re: detector de gaz

Mesaj necitit de Oliviu Petrescu »

fuji scrie: 23 Oct 2017 18:49 Tecnogas sau Watts, ambele din Italia. Vanele deobicei sunt facute de Madas, Italia si rebranduite de respectivii.
La 100-150 Lei setul sunt chinezesti...
Multumesc mult.

Am cautat dupa Tecnogas sau Watts la 1 inch - se gasesc mai greu. Vad ca cele mai raspindite sint cele produse de Primatech, sub licenta, in Romania (modele Prevent, Secor). Stiti cumva ce calitate au?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: detector de gaz

Mesaj necitit de fuji »

Oliviu Petrescu scrie: 23 Oct 2017 20:29Stiti cumva ce calitate au ?
daca vezi o placa de la un Afriso sau Watts si de la un Primatech.. te lamuresti. Apoi mai e si senzorul.. un detector poti sa-l pui formal, sa fie acolo.. sau sa vrei sa-ti detecteze chiar ceva. Eu n-am incredere in ultimele.

Mai e un producator serios, tot italian: Seitron.
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

detector de gaze

Mesaj necitit de marius1981 »

Oliviu Petrescu scrie: 23 Oct 2017 13:45Da, vina imi apartine, am semnat si acum vad ca sint multe aspecte nespecificate, care lasa spatiu la interpretari. Dar nici nu voi accepta, dupa ce a facut devizul foarte vag, fara sa precizeze toate amanuntele tehnice, sa introduca componente ieftine ca sa-si maximizeze profitul. De ex. in contract se specifica Kit detectie gaze naturale cu un senzor si electrovalva -350 lei. Fara sa specifice producator, diametru etc. Am constatat ca oferta pe piata este foarte bogata de la 100 la 500 lei.
LA partea cu detector gaze cand iti vin sa faca receptia nu-i intereseaza marca ci doar cand apesi butonul "TEST' sa opreasca gazul , bineinteles daca ei au promis ceva la 350 lei atunci trebuie sa fie si ceva de calitate.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

electrovana gaz Re: detector de gaz

Mesaj necitit de fuji »

Oliviu Petrescu scrie: 23 Oct 2017 20:29Am cautat dupa Tecnogas sau Watts la 1 inch
in instalatiile romanesti se foloseste denumirea de țol. :) (e din germanicul Zoll).
Vezi ca detectorul, senzorul de gaze e una -electrovana e alta. Tu poti oricand imperechea o electrovana de la unii cu un detector de la altii.
In principiu, unde gasesti electrovana de gaz de 1/2" sau 3/4", gasesti si de 1" sau mai mare.
Avatar utilizator
Oliviu Petrescu
Membru Activ
Mesaje: 30
Membru din: 12 Sep 2017 06:08

Re: detector de gaz

Mesaj necitit de Oliviu Petrescu »

fuji scrie: 23 Oct 2017 21:10 Mai e un producator serios, tot italian: Seitron.
Multumesc.
Da, Seitron kit, detector + electrovana Madasa 1", am gasit la doua magazine on-line (345 respectriv 377 lei).

Dar nemtesti nu sint pe piata?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: detector de gaz

Mesaj necitit de fuji »

Oliviu Petrescu scrie: 24 Oct 2017 00:13Dar nemtesti nu sint pe piata?
Afriso ? Cam scumpe, si aduse pe comanda.. nu stiu daca merita.
Poate or mai fi si kromschroeder, dar mai indoiesc.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 11 vizitatori