Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Razvan84
Membru Activ
Mesaje: 52
Membru din: 15 Mai 2017 10:05

Centrala termica pe GPL

Mesaj necitit de Razvan84 »

M-am hotarat la un motan sigma 24 !
Nu stiu inca ce consum voi avea pe gpl (poate stie cineva?)
Fuji imi recomanzii gpl auto,adica sa incarc butelia sau sa iau butelie plina de la peco?
Ma gandesc ca nu o sa consum foarte mult deoarece nu stau in permanenta acolo si nu am nevoie de apa menajera!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pe GPL

Mesaj necitit de fuji »

nu cunosc calitatea GPL-ului din diversele surse..

Bine ar fi sa ai o baterie de 2x butelie d-aia medie.. adica cele care arata ca un tub de oxigen. Sau rezervor mare, desigur.
Avatar utilizator
misu tdi
Membru Activ
Mesaje: 24
Membru din: 10 Sep 2017 17:56

butelie ruseasca

Mesaj necitit de misu tdi »

...sau butelie ruseasca .. e cat 2 romanesti. O incarci la statie gpl si te.ai scos.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: butelie ruseasca

Mesaj necitit de fuji »

misu tdi scrie: 03 Noi 2017 15:25 ...sau butelie ruseasca .. e cat 2 romanesti. O incarci la statie gpl si te.ai scos.
da, exact
Avatar utilizator
FinlandDream
Mesaje: 1
Membru din: 05 Noi 2017 08:42

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de FinlandDream »

Bună ziua!

Stau într-un apartament la casă (etajul 1 deasupra acoperiș de țiglă) cu u suprafață utilă de 100 metri pătrați. În 2 ani vom mansarda și amenaja deasupra 2 camere și o baie la mansardă cu acces cu scară interioară (partea de sus va fi aproximativ 60 metri pătrați) + izolația termică/schimb geamuri în toată casa. Apartamentul e și acum foarte călduros având o orientare est-vest și ziduri foarte groase.
Peste câteva luni voi introduce gaz în apartament și după multe documentații am rămas la următoarele 2 modele:
Viessmann Vitodens 100-W 26 kW Kombi
Centrala termica in condensare pe gaz 24 kW Buderus Logamax Plus GB072-24K V2
Mă intereasează să pot lega centrala de un viitor sistem de panouri solare fotovoltaice + panouri solare termice iar cum am văzut în broșura Logomax prin achiziționare unor componente poate face acest lucru. Totodată să fie economică, silențioasă (va fi in bucatarie), de lungă durată cât și costurile mai reduse a pieselor de schimb (în cazul unor defecțiuni).

Vă rog să-mi spuneți care este centrala pe care o recomandați? Există varianta 3?

Muțumesc!
Avatar utilizator
stef
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 02 Noi 2017 09:55

centrala de incalzire cu Boiler bivalent

Mesaj necitit de stef »

Buna ziua..
Doresc sa cumpar o centrala termica pentru o casa. Ideea este ca doresc fara apa calda instanta ci cu un sistem de boiler bivalent (o serpentina pentru panouri solare si cealalata serpentina pentru centrala)
Am ajuns sa decid intre:
-Ariston GENUS ONE SYSTEM 30kW
-Vaillant VU INT II 306/5-5 30kW
(cel ideal ar fi fost un Viessman vitodens 200 W dar din cauza pretului am eliminato, si pentru cei care doresc un Vitodens 100 un pont, un mester instalator mi-a zis ca este facut din componente mult mai slabe fata de Vitodens200 si el nu o recomanda)

Fiecare are plusul / minusul lui, cei de la Ariston au o pompa de recirculare din plastic (teflon), cei de la Vaillant au din metal. Vaillantul nu este hi-tech direct "OUT of the BOX" (pentru senzorul extern de temperatura trebuie sa iei inca-o chestie de automatizare alti bani alta distractie) la Ariston este deja este inclusa, cum am scris plusuri si minusuri... La pret sunt aproape egale.
Si din cate am observat, despre Vaillant si Ariston se vorbeste foarte putin, pe forumul asta nu prea le auzi, oare de ce?

Deacea doresc sa aflu si alte pareri :D
fuji scrie: 29 Oct 2017 16:48 pentru ca sunt vehiculate mereu aceleasi optiuni de centrale, sa incercam sa extindem un pic orizontul:

Fiji mi-ai starnit interesul si am inceput sa ma orientez la centralele ce ne-ai aratat. Dar ulterior am renuntat din motivul ca in timp oare o sa gasesti piese de schimb la ele? Sunt cateva firme care importa centralele respective dar firma o sa fie activa macar pana am garantia?! :lol:
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica apartament etaj + mansarda

Mesaj necitit de fuji »

FinlandDream scrie: 05 Noi 2017 09:07..am rămas la următoarele 2 modele:
Viessmann Vitodens 100-W 26 kW Kombi
Centrala termica in condensare pe gaz 24 kW Buderus Logamax Plus GB072-24K V2..
eu zic ca Vitodens 100-W e mai bun si mai fiabil. Uita-te si la GB172i de la Buderus
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala de incalzire cu Boiler bivalent

Mesaj necitit de fuji »

stef scrie: 05 Noi 2017 14:02-Ariston GENUS ONE SYSTEM 30kW
-Vaillant VU INT II 306/5-5 30kW
la prima vedere, Vaillant-ul reprezinta brand-ul "adevarat", dar tinand cont ca are multe componente tot de prin Italia.. se pot compara.
Ariston are o problema cu capacitatile de productie.. nu prea face fata.. nu stiu daca vei gasi asa usor gama One.. mai degraba din stocurile vechi de Premium System (Clas sau Genus).

Vaillant-ul ar trebui sa fie lucrat mai cu grija, sa aiba componente mai de calitate.. dar si daca se strica, piesele de schimb de la Vaillant sunt vandute cel mai scump ! Si reteaua de service.. nu e nemaipomenita.
pentru cei care doresc un Vitodens 100 un pont, un mester instalator mi-a zis ca este facut din componente mult mai slabe fata de Vitodens200 si el nu o recomanda)
:lol: O luam cu titlul de gluma.
Vitodens 100-W, versiunea doar Incalzire B1HC, era cu siguranta varianta recomandata -probabil si cea mai vanduta.
Mai e si GB172i cu versiune doar incalzire la 30 kW (culoare alba sau neagra).
Si din cate am observat, despre Vaillant si Ariston se vorbeste foarte putin
Vaillant vinde destul de putin in Ro, cred ca sunt pe locul 4 sau 5. Iar la Ariston -lumea cumpara Cares !
fuji scrie: 29 Oct 2017 16:48 Fiji mi-ai starnit interesul si am inceput sa ma orientez la centralele ce ne-ai aratat. Dar ulterior am renuntat din motivul ca in timp oare o sa gasesti piese de schimb la ele?
dar te-ai gandit ca poate se strica mai rar ? Nu orice centrala functioneaza ca un Ariston. ;)
Avatar utilizator
Cosmin85
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Noi 2017 10:07

Viessmann Vitodens 100W 26kw sau Vaillant Ecotec Pure 236/7-2

Mesaj necitit de Cosmin85 »

M-a puteți ajuta și pe mine cu un sfat? Am nevoie de o centrală termică, buget 4000-4500 , apartament 100m2, bloc izolat, et1, pe mijloc. Din ce am înțeles Viessmann este cea mai buna centrală, chiar am primit o recomandare de la un agent Dedeman pt următoarele centrale: Viessmann Vitodens 100W 26kw sau Vaillant Ecotec Pure 236/7-2. Spre surprinderea mea spunea ca Vaillant este net superior Viessmann pt ca Viessmann este fabricata in Turcia, iar Vaillant in Germania. Îmi puteți recomanda o centrală pentru caracteristicile apartamentului mai sus menționat? Mulțumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viessmann Vitodens 100W 26kw sau Vaillant Ecotec Pure 236/7-2

Mesaj necitit de fuji »

glumet agentul dedeman :) Probabil are Vaillant prea mult in stoc si se misca greu..
Poti sa iei linistit si Vitodens 050 24 kW, ca de fapt ala se compara cu Vaillant-ul respectiv.
Si Wolf FGB-K 35 sau 28 se incadreaza in banii aia.
Avatar utilizator
Cosmin85
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Noi 2017 10:07

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Cosmin85 »

Salut Fuji! Sfatul tău este sa merg pe Viessmann? Mulțumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica pentru apartament 100 mp

Mesaj necitit de fuji »

Cosmin85 scrie: 11 Noi 2017 01:13 Salut Fuji! Sfatul tău este sa merg pe Viessmann? Mulțumesc!
la un apartament de 100 mp poti monta orice centrala, incepand cu cele mai mici. Ai un necesar termic in jur de 10 kW, astfel incat cea mai mica centrala poate incalzit 2 astfel de apartamente.
In rest, alege dupa Buget si dupa reteaua de service care disponibila local.
Avatar utilizator
July02
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 13 Noi 2017 07:41

eficienta Centrala termica

Mesaj necitit de July02 »

Care consuma mai putin gaz o centrala termica de 20 KW cu eficienta de 107,8% sau o centrala termica de 24 kW cu eficienta de 109%
(pentru un apartament de 60mp)
Avatar utilizator
play3r86
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 13 Noi 2017 10:32

Buderus Logamax Plus GB072-24K V2 sau Ariston Genus One 24 kw

Mesaj necitit de play3r86 »

Salut! As dori o parere despre urmatoarele 2 ct
Buderus Logamax Plus GB072-24K V2
Ariston Genus One 24 kw

Nu stiu ce sa aleg intre cele 2 si m ar ajuta o parere. Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: eficienta Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

July02 scrie: 13 Noi 2017 07:51 Care consuma mai putin gaz o centrala termica de 20 KW cu eficienta de 107,8% sau o centrala termica de 24 kW cu eficienta de 109%
(pentru un apartament de 60mp)
teoretic, cea cu randament mai mare va consuma mai putin (deci a doua).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Buderus Logamax Plus GB072-24K V2 sau Ariston Genus One 24 kw

Mesaj necitit de fuji »

play3r86 scrie: 13 Noi 2017 10:39 Buderus Logamax Plus GB072-24K V2 sau Ariston Genus One 24 kw
alege-o pe cea care are Service mai bun in zona.
La ce o montezi, la apartament sau casa ? La retea oraseneasca sau la apa de put ?
Avatar utilizator
play3r86
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 13 Noi 2017 10:32

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de play3r86 »

Stau in Bucuresti, ct va fi folosita la o casa p+1 izolata cu polistiren de 10 si o suprafata de 120 mp locuibili.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

alegere Centrala termica 2017

Mesaj necitit de fuji »

play3r86 scrie: 13 Noi 2017 11:43 Stau in Bucuresti, ct va fi folosita la o casa p+1 izolata cu polistiren de 10 si o suprafata de 120 mp locuibili.
ok, atunci poti s-o alegi pe oricare.. sau pe aia care mai are 5 ani garantie.
Avatar utilizator
July02
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 13 Noi 2017 07:41

Re: eficienta Centrala termica

Mesaj necitit de July02 »

fuji scrie: 13 Noi 2017 11:04
July02 scrie: 13 Noi 2017 07:51 Care consuma mai putin gaz o centrala termica de 20 KW cu eficienta de 107,8% sau o centrala termica de 24 kW cu eficienta de 109%
(pentru un apartament de 60mp)
teoretic, cea cu randament mai mare va consuma mai putin (deci a doua).
20KW cu eficienta de 107,8% .-- La care cea mai mica solicitare termica e de 6.8KW, raport de 1:3
24kW cu eficienta de 109% .---Are o rata de modulare de 1:10 ?
----------------------------------------------------
Tinand cont si de raportul de modulare , care ar consuma mai putin gaz in cazul acesta


Si Aristonul class one are schimbatorul de caldura din ce material ca nu scrie pe nicaieri concret....e aluminiu simplu sau e un aliaj AlSiMg ?
Avatar utilizator
July02
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 13 Noi 2017 07:41

Re: eficienta Centrala termica

Mesaj necitit de July02 »

20 KW cu eficienta de 107,8% .-- La care cea mai mica solicitare termica e de 6.8KW, raport de 1:3
24kW cu eficienta de 109% .---Are o rata de modulare de 1:10 ?
----------------------------------------------------
Tinand cont si de raportul de modulare , care ar consuma mai putin gaz in cazul acesta

Ma gandesc ca apa care intra in calorifere o incalzeste centrala la o temperatura mare....
Sau la ce temperatura incalzeste centrala apa care intra in calorifere in general 30, 50,80grade ? ?

Randamentul acela de 107,8 si 109 sunt la 30Grade la 30% din puterea nominala ,
iar la Puterea nominala de 30 50Grade , 60-80Grade grade sunt alte randamente mai mici....., deasta zic


Si Aristonul class one are schimbatorul de caldura din ce material ca nu scrie pe nicaieri concret....e aluminiu simplu sau e un aliaj AlSiMg ?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Semrush [Bot] și 8 vizitatori