Revizie anuala

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
danielairina
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iun 2017 10:30

Revizie anuala

Mesaj necitit de danielairina »

Buna ziua,
Am o centrala Ferolli mai veche de 10 ani dar care functioneaza bine. Ieri am fost contactata de o duduie care mi-a spus ca, cf legii64/2008 trebuie sa fac revizia ISCIR ANUAL.M-am pus pe citit legea dar nu am gasit nicaieri vreo obligativitate vis-a-vis de vechimea centralei, doar revizia din doi in doi ani. Ma puteti lamuri si pe mine va rog in temeiul carei legi/articol sunt obligata sa fac revizia anual si care sunt consecintele daca refuz sa o fac?
Va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie anuala centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Revizie = Întreținere, adică curățare.. poți face 2 revizii pe an sau 4 sau 10.
Tu te referi însă la Autorizarea ISCIR penteu funcționarea in continuare a centralei termice.
Autorizarea ISCIR se face la maxim 2 ani.

Autorizarea presupune o Întreținere in prealabil.
Avatar utilizator
danielairina
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iun 2017 10:30

Re: Revizie anuala

Mesaj necitit de danielairina »

Multumesc ptr raspuns!
Da, cred ca am inteles gresit, era vorba de Autorizarea Functionarii.Totusi, nu inteleg de ce e obligatoriu s-o obtin anual si nu o data la doi ani cum spune legea.Nu am gasit nicaieri vreun art/lege cara sa spuna ca ptr centralele mai vechi de 10 ani exista obligativitatea obtinerii avizului de Autorizare a Functionarii anual.
Nu stiu cum sa procedez, de acum inainte, ca nici nu as renunta la centrala, e batrana ...dar face ciorba buna :))
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori