Centrale pe LEMNE, combustibil solid

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cazane LEMNE (combustibil solid)

Mesaj necitit de fuji »

le vom face pe toate in timp, daca e cazul..
Din pacate insa, oamenii nu prea mai scriu cand au deja o instalatie functionala -revin doar cand au probleme..

La fel e si la masini: ce masina sa-mi cumpar ...? Nimeni nu mai scrie ulterior: mi-am luat octavia, consuma X..
Avatar utilizator
laurnicolae
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 01 Ian 2013 19:49

Recomandare centrala

Mesaj necitit de laurnicolae »

Vreau sa cumpar o centrala pentru o casa care va fi locuita deocamdata doar in weekenduri. Casa are aprox. 50 mp. Centrala o vreau doar pentru incalzirea casei, nu si pentru apa calda. Casa e la tara si nu e gaz in zona, in schimb sunt multe lemne. Din acest motiv as opta pentru o centrala pe lemne simpla, fara gazeificare (nu cred ca merita investitia odata ce nu va fi locuita permanent). Am gasit la Romstal un cazan Dunatech cu 5 elementi la 27kW, credeti ca merita? Gasesc altceva mai bun in jurul valorii de 3000 lei (atat e cea de la Romstal)?
Daca aveti idei de alte metode de incalzire a casei in afara de centrala pe lemne, sunt deschis.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

necesar termic casa 50 mp

Mesaj necitit de fuji »

27 kW e exagerat de mare.. Ai un necesar de caldura de sub 10 kW, oricat de prost izolata termic ar fi casa.
Cu alte cuvinte, ar fi mai bun Dunatech de 14 kW, sau maxim ala de 20 kW.

Alternative la cazan pe lemne: soba lemne + aparate de aer conditionat.
Avatar utilizator
laurnicolae
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 01 Ian 2013 19:49

Re: necesar termic casa 50 mp

Mesaj necitit de laurnicolae »

fuji scrie:27 kW e exagerat de mare.. Ai un necesar de caldura de sub 10 kW, oricat de prost izolata termic ar fi casa.
Alternative la cazan pe lemne: soba lemne + aparate de aer conditionat.
Multumesc pentru raspuns. Nu vreau soba lemne pentru ca sunt mici camerele, trebuie sa fac 3 sobe plus incalzire la baie si ies peste pretul la centrala, plus disconfortul de a face cateva focuri. Aparate aer conditionat - la cate lemne sunt in zona ar fi pacat sa pun ceva pe curent :D
Daca e prea mare centrala e vreo problema?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cazane LEMNE (combustibil solid)

Mesaj necitit de fuji »

pey da, e o problema cu un cazan pe lemne prea mare.. Cazanul functionand cu combustibil solid nu moduleaza puterea termica ca unul pe gaze: ai umplut focarul cu lemne, si nu mai ai cum sa reduci puterea.

Socoteste-ti si caloriferele pt casa: o dsa rezulte o putere termica instalata in calorifere (suma puterilor termice a radiatoarelor). Va rezulta probabil o putere termica de 8-10 kW. Unde vrei sa cedeze atunci cazanul cei 27 kW ai sai.

Se admite o supradimensionare mica la cazanele pe lemne (ca ele ating puterea termica maxima declarata doar cu niste Lemne model, lemne ce nu vor exista in realitate..), insa nu asa de mult.. Mai intreaba si pe altii.
Gandeste-te ca 50 m2 sunt cat un apartament de 2 camere la bloc -si unde necesarul e 4-6 kW (daca blocul e izolat), sau 6-8 kW daca nu..
Avatar utilizator
laurnicolae
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 01 Ian 2013 19:49

Re: Cazane LEMNE (combustibil solid)

Mesaj necitit de laurnicolae »

Ce ma sfatuiesti? Sa iau o centrala mai mica? Ideea e ca daca iau o centrala mica intra putine lemne in ea - deci trebuie alimentata mult mai des. Ce alternative am?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

puffer

Mesaj necitit de fuji »

ai putea sa iei cazan mai mare daca ai monta si un Puffer (acumulator de agent termic). Dar nu cred ca merita investitia.
Da, dupa cum am spus, ar trebui montat cazanul cel mai mic, sau cel mult urmatorul din gama.

Daca e casa folosita doar in weekend cu atat mai mult... Pey la ce iti trebuie autonomie ? Vrei sa arda cazanul si dupa ce pleci duminica seara ?
Avatar utilizator
laurnicolae
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 01 Ian 2013 19:49

Re: puffer

Mesaj necitit de laurnicolae »

fuji scrie:ai putea sa iei cazan mai mare daca ai monta si un Puffer (acumulator de agent termic). Dar nu cred ca merita investitia.
Da, dupa cum am spus, ar trebui montat cazanul cel mai mic, sau cel mult urmatorul din gama.

Daca e casa folosita doar in weekend cu atat mai mult... Pey la ce iti trebuie autonomie ? Vrei sa arda cazanul si dupa ce pleci duminica seara ?
Nu vreau sa arda si duminica dar as vrea sa nu stau sa bag lemne la fiecare 2-3 ore, sa tina o noapte intreaga caldura.
Avatar utilizator
AMORO
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 19 Dec 2012 12:42

Re: Cazane LEMNE (combustibil solid)

Mesaj necitit de AMORO »

Sunt multe persoane care ne pot oferii multe informatii bune sau rele si de obicei daca sunt multumiti se si lauda!Este doar un beneficiu de care sa ne bucuram toti cei ce dorim sa achizitionam o centrala.
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

Re: Cazane LEMNE (combustibil solid)

Mesaj necitit de raduk »

Ceea ce înseamnă că, pe lîngă presă, ar mai fi nevoie şi de un tocător... aşadar, alţi bani. :(
Iar după ce vei pune pe hîrtie toate sumele şi activităţile necesare obţinerii peleţilor, s-ar putea să ajungi la concluzia că ai ieşi mai bine dacă pe acel teren ai cultiva porumb... bineînţeles, nu prin vinderea lui. ;)
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
Avatar utilizator
AMORO
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 19 Dec 2012 12:42

Re: Cazane LEMNE (combustibil solid)

Mesaj necitit de AMORO »

Dap!Trebuie gandita bine treaba!
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

tocator resturi

Mesaj necitit de elixir »

@amoro: cu un tocator de resturi, poti sa obtii un combustibil de calitate! eu bag in centrala si rumegus, si tocatura de resturi lemnoase- pot sa spun ca tocatura arde muult mai bine ca lemnele, - dar e drept ca se si consuma mai rapid, insa urca temperatura rapid in cazan!
Avatar utilizator
AMORO
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 19 Dec 2012 12:42

Re: Cazane LEMNE (combustibil solid)

Mesaj necitit de AMORO »

Ce centrala folositi?
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Cazane LEMNE (combustibil solid)

Mesaj necitit de elixir »

Folosesc o centrala Junkers fara gazeificare, de 28kw. Instalatie relativ simpla, cu 2 pompe: una pe bypass, una pe circuit casa.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

cazan Junkers fara gazeificare

Mesaj necitit de fuji »

Ce autonomie ai la cazanul asta clasic din otel ? Si cat de des si de simplu il cureti ?
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

curatare Cazane LEMNE

Mesaj necitit de elixir »

O curatare temeica imi ia cam o ora. In iarena asta l-am curatat de 2 ori, dar e drept ca trebuia ceva mai des. Autonomia ma dus la maxim 6 ore, ziua, dar noaptea nu am avut nevoie sa bag lemne.Seara pun pe la 21-22 ultima oara, in functie de cat de cald e in casa. cca 100 mp, izolat doar partial. problema la cazanele astea este ca lemnele se mai pot agata intre ele si sa nu cada in foc.. deasemena trebuie lemne uscate . De fapt, principiul de ardere este cam la fel cu cele pe gazeificare, doar ca flacara nu este in jos. practic lemnele ard pe rand, cu flacara deviata. Alt incovenient ar fi ca au nevoie de cos cu tiraj mai bun decat cele clasice. Eu am mers initial pe acelasi cos cu o centrala artizanala- cand am inlocuit cazanul , in primele 2 saptamani nu mergea deloc cea noua :(. apoi am inaltat cosul cu 1m si imediat sa vazut diferenta. problema era ca am inlocuit cazanul iarna si inaltarea am facut-o cu un segment de tabla, izolata. In primavara urmatoare am inlocuit tabla cu ceramica, asa cum este tot cosul, si nu au mai fost probleme.
Avatar utilizator
laurnicolae
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 01 Ian 2013 19:49

Re: Recomandare centrala pe lemne

Mesaj necitit de laurnicolae »

laurnicolae scrie:Vreau sa cumpar o centrala pentru o casa care va fi locuita deocamdata doar in weekenduri. Casa are aprox. 50 mp. Centrala o vreau doar pentru incalzirea casei, nu si pentru apa calda. Casa e la tara si nu e gaz in zona, in schimb sunt multe lemne. Din acest motiv as opta pentru o centrala pe lemne simpla, fara gazeificare (nu cred ca merita investitia odata ce nu va fi locuita permanent). Am gasit la Romstal un cazan Dunatech cu 5 elementi la 27kW, credeti ca merita? Gasesc altceva mai bun in jurul valorii de 3000 lei (atat e cea de la Romstal)?
Daca aveti idei de alte metode de incalzire a casei in afara de centrala pe lemne, sunt deschis.
Daca ar fi sa aleg o centrala cu gazeificare, ce mi-ati recomanda? Ceva mai de buget.
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Cazane LEMNE cu gazeificare

Mesaj necitit de elixir »

Ptr centrala cu gazeificare trebuie sa ai in vedere urmatoarele:
- necesarul de lemne uscate,
- o instalatie facuta de un profesionist
- pretul cel putin dublu.
alt aspect- toate cazanele cu gazeificare au aceeasi constructie, diferenta fiind data de automatizare. asa ca ai toate sansele sa cumperi ceva si sa vezi in momentul exploatarii ca este altceva! mai pe romaneste, iei teapa, ca centrala nu face gazeificare! Am vazut deja mai multe cazuri.. mi se pare inadmisibil sa dai 3000 euro ptr o centrala care nu stie sa opreasca ventilatorul cand nu mai sunt lemne sa arda :(
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

cazan lemne Junkers cu sau fara gazeificare

Mesaj necitit de fuji »

tu avand deja un cazan Junkers clasic, presupun ca in mesajul d emai sus te referi la modelul mia vechi de Junkers Supraclass excellence.. Gresesc ? Nu la treaba ca nu face gazeificare, ci la opritul ventilatorului.
De fapt.. daca tot ai facut niste afirmatii, poate ar fi bine sa le detaliezi.
elixir scrie:O curatare temeica imi ia cam o ora. ..
dar despre cazanele de fonta ce ai vazut /auzit ? Spunea cineva ca se curata mai greu decat cele de otel daca se ard lemne verzi (nu vina cazanului, ci a lemnelor, dar..).
Si ce altceva le mai diferentieaza ?
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Cazane LEMNE Buderus S121

Mesaj necitit de elixir »

Am vazut in functiune la 2 vecini: un cazan Buderus 121- similar cu Junkers si unul a carui nume imi scapa acum. ceva cu "D" .. In fine- ambele merg ,,dupa ureche", desi au un montaj corect si o instalatie buna. E ceva tipic romanesc- toata lumea se pricepe la orice! De aceea trebuie sa ai idee cand mergi la service, cu masina, sau la cumparaturi, etc.. altfel te trezesti ca dai banii pe ceva care nu e ce aveai in minte cand ai cumparat...
Am vazut si centrale de fonta, daca se folosesc lemne cat de cat uscate si o instalatie corecta, nu se face condens- iar cu un foc usor cu lemne uscate regulamentar, curatarea e ca si facuta :D
Doar o flacara intoarse nu e gazeificare...In fine- eu nu pot sa emit pareri decat despre agregatul din dotare! :lol:
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori