Centrale pe LEMNE, combustibil solid

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

centrale pe peleti

Mesaj necitit de Nab876 »

Mulțumesc pentru răspunsul prompt. Să știi că m am gândit și la varianta cu peleți, dar văd că peleți s au scumpit f mult. In DD erau 19 lei /15 kg. Am căutat câteva centrale, Como compact Biodom, Tekla, kostropawa daca nu mă înșel, încă una suedeză.....vaiii dar la ce preturi..te ia capul, ce sa mai spun că mi au cerut pt instalarea camerei tehnice( am la parter caloriferele deja trase) 1700eu mana de lucru., de parcă instalau unitate 3 de la Cernavodă.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrale pe peleti

Mesaj necitit de fuji »

in primul rand, eu am zis de termosemineu pe peleti, nu de centrala (e ceva mai ieftin).
In al doilea rand, un cazan bun de gazeificare lemne (de ex. Vitoligno 100-S de la Viessmann) costa tot atat sau mai mult.

In functie de buget, alegi solutia convenabila. Poti pune si centrala de perete cu functionare pe GPL -asa iesi mai ieftin la achizitie, dar mai scump la consum.
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Nab876 »

Bugetul este în jur de 13000 + - lei pt camera tehnica. Cam cat consuma acest termosemineu?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de fuji »

Nab876 scrie: 06 Dec 2018 15:55 Cam cat consuma acest termosemineu?
consum maxim 5,1 kg/h.
Insa asta e la o instalatie de 24 kW, la tine va fi mai mica instalatia, deci implicit si consumul mai mic.
Si din experienta, consumul real ajunge la 1/3 din cel maxim, mai ales la o casa bine izolata termic.
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Nab876 »

Mă voi interesa de aceasta varianta. Mulțumesc mult pentru sfaturi. Un alt termosemineu pe peleți îmi mai puteți recomanda?
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de elixir »

Din ceele spude de ,,consumatori", cele mai bune pareli am gasit despre termogiove. e termosemineu, se poate instala in interior, deci o sa dea destula caldura in camera instalata. arata si bine! (termosemineele au deja instalate pe ele pompa, vas, vana termostatica, deci se leaga direct la instalatie)
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Nab876 »

S o lega direct @ elixir și mulțumesc pentru răspunsu, dar vara ce fac, încălzesc și sufrageria ptACM ? Am înțeles că aceste termoseminee radiază și ele ceva kw. Sau probabil te ai gândit că o să produc ACM electric. Am cautat și am văzut că aceste două termoseminee sunt făcute de fabricantul italian Ferolli. As mai vrea și o altă opțiune cu care sa compar. Îmi mai poate spune cineva câteva denumiri de echipamente cu peleți care sunt fiabile ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

producatori de termoseminee functionad cu peleti

Mesaj necitit de fuji »

Nab876 scrie: 07 Dec 2018 17:33As mai vrea și o altă opțiune cu care sa compar.
alea scumpe sunt fiabile :thumbup: Tot alea au si finisaje deosebite, ca e important la un (termo)semineu.
Alti producatori: Edilkamin, Caminetti Clam, La Nordica Extraflame, si mai sunt si alti italieni. Urmeaza muuulti producatori din Bulgaria.

Da, apa calda o rezolvi electric cel mai usor. SI montezi boilerul electric direct la punctul de consum: in Baie, respectiv in Bucatarie (unul mai mic).
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Nab876 »

Multumesc mult pentru variante. Mă voi interesa despre aceste termoseminee. Mai am câteva ...dar centrale; Como compact, Idrobox, opop, biodom, daca cineva știe ceva despre ele, părerile sunt binevenite. Parca nu as sta sa desfac toate țevile și să refac traseele, dar daca sunt ok preț calitate voi lua decizia radicală :crazy: :!:
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

cazane peleti

Mesaj necitit de fuji »

Nab876 scrie: 08 Dec 2018 13:13Mai am câteva ...dar centrale; Como compact, Idrobox, opop, biodom
pai Biodom din Slovenia sunt printre cele mai vandute din Ro. O varianta asemanatoare e Biopellet Tech de la Ferroli.
SI celelalte pe care le-ai mentionat sunt bune, dar toate costa destul de mult si nu mi s-a parut ca ai fi dispus sa investesti atat si atunci discutam degeaba.
In plus, casa e destul de mica si se preteaza la un termosemineu.

Mai exista si cazanele cu arzator separat de peleti, cel mai raspandit fiind Sun P Ferroli (sau varianta identica Lamborghini), insa au patruns si arzatoarele bulgaresti.
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de elixir »

Nab876 scrie: 08 Dec 2018 13:13 Multumesc mult pentru variante. Mă voi interesa despre aceste termoseminee. Mai am câteva ...dar centrale; Como compact, Idrobox, opop, biodom, daca cineva știe ceva despre ele, părerile sunt binevenite. Parca nu as sta sa desfac toate țevile și să refac traseele, dar daca sunt ok preț calitate voi lua decizia radicală :crazy: :!:
Fata de marcile astea: la biodom ai oarecee service de calitate, opop iarasi sunr ok, (ar fi prima mea alegere). in schimb, fereste-te de cazane adaptate, cu arzatoare feroli/lambourghini! au fost mai multe cazuri cu arzatoare care au luat foc!
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

varianta peleților nu mi displace

Mesaj necitit de Nab876 »

Am spus că bugetul este undeva la 13000 lei deoarece este o casa nu departe de București la care vom ajunge doar la sf de săptămână, vara ceva mai mult și nu as vrea sa investesc mult, cel puțin momentan. Mă gândeam prima oară ca o centrală pe lemne ar fi ok, încă suntem tineri și nu sunt persoana care să mă arunc in pat și să stau, mai ales la curte unde întotdeauna găsesc ceva de făcut și mi face plăcere, așadar spartul lemnelor nu este o problema și nici achiziția . Nici varianta peleților nu mi displace și o iau în calcul, dar nu știu cam cat va costa toată investiția ca sa știu cat mă întind, sa nu mi iasă picioarele pe afara și tot în frigider să rămân :lol: .
Ultima oară modificat 08 Dec 2018 21:33 de către Nab876, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de elixir »

in cazul asta, ia o centrala simpla si eficienta (Viadrus). in rest, calorifere MARI si casa izolata! Ai grija, ca orice cazan pe lemne are nevoie de lemne uscate!
poti sa cauti si cazane second hand, daca omul o vinde cu proba, poti sa gasesti ieftin si bun! ;)
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

Cazan simplu lemne

Mesaj necitit de Nab876 »

elixir scrie: 10 Dec 2018 18:15 in cazul asta, ia o centrala simpla si eficienta (Viadrus). in rest, calorifere MARI si casa izolata! Ai grija, ca orice cazan pe lemne are nevoie de lemne uscate!
poti sa cauti si cazane second hand, daca omul o vinde cu proba, poti sa gasesti ieftin si bun! ;)
Mulțumesc pentru sugestie. Probabil aici mă voi opri, la o centrală pe lemne simpla. Am intes că cele din otel sunt mai ok că și comportament la fluctuații de temperatura iar cele din fonta la randament.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cazan simplu lemne

Mesaj necitit de fuji »

Nab876 scrie: 11 Dec 2018 11:59 Am intes că cele din otel sunt mai ok că și comportament la fluctuații de temperatura iar cele din fonta la randament.
ok, dar sper ca si înțeles si ca un cazan pe lemne cu gazeficare e un cazan semi-automat: e automat după ce cari cu cârca lemne.
Iar cel clasic nu mai are nici macar automatizarea.

Cazanul sau termosemineul pe peleti funcționează în schimb semi-automat.

Dacă e vorba de simplitate, revenim la sobe - nu mai e nevoie de instalație si gata.
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Nab876 »

Așa este @fuji. Intradevar, centralele pe peleți sunt mult mai sigure fata de cele pe lemne. Bineînțeles că sunt și mult mai comode, dar Ferolli nu prea are vorbe bune după câte am cautat, dar se pare că au service ok. Știu că sunt unii care le blamează in detrimentul altor centrale pe care le și comercializează, parcă nu as vrea sa Am probleme in cele 3 zile pe care îl folosesc. Așadar as vrea sa investesc pe termen lung in ceva fiabil. Nici nu mai știu ce să cred in ce se spune despre una sau alta. Biodom, RAdijator, Alfa plam, tekla...etc Sper să mă hotărăsc la una din cele de pe piata.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrale pe peleti

Mesaj necitit de fuji »

Nab876 scrie: 11 Dec 2018 23:08..dar Ferolli nu prea are vorbe bune..
asta e o tactica proasta, sa vorbesti urat despre un concurent. :thumbup: Nu numai ca nu convingi pe nimeni, ba faci omul si mai curios !

Cazanele pe peleti, si ma refer la toate !, sunt sensibile la calitatea peletilor, la continutul de zgura, precum si la variatiile tensiunii electrice. Acestea sunt principalii factori care ar putea sa creeze probleme -ca baga cazanul in eroare si intrerup alimentarea cu peleti. Niciun cazan nu e imun la astfel de probleme.

Daca vrei un cazan la nivelul celor vandute in Vest, ia un Viessmann Vitoligno 300-C -cel de 18 kW e doar 47 mii de Lei si un pic !

Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

Re: centrale pe peleti

Mesaj necitit de Nab876 »

fuji scrie: 12 Dec 2018 01:42asta e o tactica proasta, sa vorbesti urat despre un concurent. :thumbup: Nu numai ca nu convingi pe nimeni, ba faci omul si mai curios !

Daca vrei un cazan la nivelul celor vandute in Vest, ia un Viessmann Vitoligno 300-C -cel de 18 kW e doar 47 mii de Lei si un pic !
Bun așa., chiar dacă aceasta autocuratare implica o altă initiere, deci un consum de peleți și curent în plus, mai puteau să lucreze :thumbup: kipi rupe zgura rotind focarul .Cred că se găsesc și mai scumpe Arca 50 mii și ceva . Dar nu asta este ținta mea , doar un sistem cu care sa mă încălzesc cateva zile pe săptămână. Spune mi ceva despre Centralele pământene Pe care noi românii cu salarii medii le putem achiziționa cu încredere. :thumbup:. Mulțumesc mult !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrale pe peleti

Mesaj necitit de fuji »

Nab876 scrie: 12 Dec 2018 12:59Spune mi ceva despre Centralele pământene Pe care noi românii cu salarii medii le putem achiziționa cu încredere.
iti faci prea multe probleme pe subiectul asta.. La toate, absolut toate vei avea probleme -nu are cum sa fie altfel.
Fara probleme merge o centrala pe gaz in Germania, nu un cazan pe lemne sau peleti in Ro !
Insa nu sunt probleme insurmontabile.
Avatar utilizator
Nab876
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 05 Dec 2018 17:30

Como compact 23 kw și Biodom 20 kw

Mesaj necitit de Nab876 »

fuji scrie: 12 Dec 2018 15:14iti faci prea multe probleme pe subiectul asta.. La toate, absolut toate vei avea probleme -nu are cum sa fie altfel.
Fara probleme merge o centrala pe gaz in Germania, nu un cazan pe lemne sau peleti in Ro !
Insa nu sunt probleme insurmontabile.
Sunt conștient de asta. Am rămas la Como compact 23 kw și Biodom 20 kw. Mă voi duce sa vad doua cazane de la Como comercializate de Rom. Vreau sa vorbesc cu proprietarii . Sper sa fac o alegere buna, inclin 70% spre biodom, dar inca nu am găsit un deținător care sa mi spuna părerile despre cazan.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 9 vizitatori