Centrale termice BOSCH, Junkers

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

placuta peste arzator BOSCH Gaz 4000

Mesaj necitit de fuji »

toreadoru scrie: 02 Mar 2017 10:35 Daca e vorba despre placa metalica de pe mijlocul arzatorului,
e o placuta mica peste arzator, care a facut ceva probleme la unele aparate.
Avatar utilizator
Puiu 27t
Mesaje: 2
Membru din: 05 Mar 2017 22:13

Robinet umplere centrala BOSCH Junkers Euroline

Mesaj necitit de Puiu 27t »

Centrala junkers euroline robinetul de umplere picura tot mai tare ,se pot schimba doar garniturile? (Robinetul e cel din foto atasat) Ca sa inlocuiesc robinetul trebuie deschis la maxim apoi se dezsurubeaza cu totul robinetul?
Fişiere ataşate
Screenshot_2017-03-05-20-45-44.png
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Robinet umplere centrala BOSCH Junkers Euroline

Mesaj necitit de fuji »

Nu cred ca poti schimba doar garniturile..
Oricum, ala e robinetul de Euroline compact (ZW23-1AE sau KE).. cel de Euroline arata un pic altfel si costa mai mult, 120 Lei.
Avatar utilizator
Puiu 27t
Mesaje: 2
Membru din: 05 Mar 2017 22:13

schimbare robinet umplere Euroline compact

Mesaj necitit de Puiu 27t »

O fi euroline compact (e modelul cu butonul de resetare triunghi) dar manerul de plastic e exact la fel (am mai atasat o poza cu cel defect), dar nu e mare lucru sa il schimb, nu?
Il deschid pana se deface cu totul iar cand il pun cel nou la fel il strang, sau este alta smecherie?
20170305_234352.jpg
20170301_205226.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: schimbare robinet umplere Euroline compact

Mesaj necitit de fuji »

Puiu 27t scrie: 06 Mar 2017 00:41Il deschid pana se deface cu totul iar cand il pun cel nou la fel il strang, sau este alta smecherie?
da, dar mai exista o siguranta metalica (triunghiulara), pe care trebuie s-o scoti.

Poti incerca sa schimbi si O-ring-ul -daca gasesti ceva asemanator (f. greu).
Avatar utilizator
Lucian84
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2017 13:36

Vana de gaz Novatherm

Mesaj necitit de Lucian84 »

Salut , am modelul de Junkers Bosch zw 20 ame care merge foartre bine de 19 ani. De cateva zile a intrat apa in Blocul de gaz si in furtunul de alimentare cu gaz al centralei. Am chemat pe cineva sa o repare si cand a incercat sa scoata un surub din acea piesa s-a rupt surubul. A schimbat o garnitura , centrala merge dar picura putina apa cred ca exact de acolo unde nu a putut intra.
Intrebarea mea e unde as putea gasi de vanzare second de prefarbil un "bloc de gaz si apa" . Nu situ daca asta e denumirea exacta , am adaugat si o poza mai jos.
20170502_133036.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vana de gaz Novatherm

Mesaj necitit de fuji »

Piese second hand.. ? Olx, okazii etc.

Pe de-alta parte.. 19 ani.. centrala veche.. cat plănuiesti s-o mai ții ?!
Avatar utilizator
Lucian84
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2017 13:36

Centrale termice vechi

Mesaj necitit de Lucian84 »

Daca mai tine inca 10 ani de ce sa o arunc ? Ce "mesteri" au mai umblat la ea de-a lungul vremii imi ziceau ca nu se mai fac centrale la fel de durabiile plus ca toti aveau la fel centrale vechi.
Zilele astea m-am uitat dupa o centrala si ar fi un deranj foarte mare sa o schimb . Vad ce la cele prin condensare au un furtun prin care evacueaza apa , la mine ar insemna sa mai fac un traseu de cca 3-4 metri pana la scurgerea de sub chiuveta doar pentru asta. In plus nu am inteles de ce se scrie ca trebuie radiatoare mai mari la cele prin condensare . De putini ani am schimbat toate radiatoarele din casa , as fi nebun sa le arunc si sa le schjimb cu altele numai ca noua centrala sa dea randamentul normal. Pe de o parte as schimba-o dar am multe semne de intrebare in privinta centralelor noi plus ca ar fi un deranj foatte mare (modificarea instalatiei etc.)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrale termice vechi

Mesaj necitit de fuji »

Lucian84 scrie: 03 Mai 2017 15:19 Daca mai tine inca 10 ani de ce sa o arunc ?
ok, am sa caut sa vad ce piese vechi de Novatherm mai avem.. :thumbup:
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

placa electronica de la o centrala Junkers Euroline

Mesaj necitit de chris 93 »

Buna ziua. Credeti ca o placa electronica de la o centrala Junkers Euroline cu butonul rotund de reset tiraj fortat ar merge la o centrala Junkers Euroline cu butonul de reset rotund cu tiraj natural? A facut cineva o astfel de proba? Multumesc. Stiu ca placa electronica vanduta ca piesa de schimb e compatibila.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: placa electronica de la o centrala Junkers Euroline

Mesaj necitit de fuji »

chris 93 scrie: 04 Mai 2017 18:29Stiu ca placa electronica vanduta ca piesa de schimb e compatibila.
exact.
Sunt 3 modele de placi: cea din echiparea originala a centralei cu tiraj fortat AE, cea originala pentru centrala cu tiraj natural KE si placa ce se livreaza ca Piesa de schimb (si care e buna la ambele tipuri de centrala Euroline).
Ce e sigur: placa de la centrala cu racord la cos NU merge la cea cu tiraj natural. Insa invers.. nu stiu.. nu am intalnit situatia. Teoretic, ar putea sa mearga, dar practic s-ar putea sa fie anomalii.
Avatar utilizator
zorrack
Mesaje: 2
Membru din: 07 Aug 2017 14:51

curatare chimica instalatie

Mesaj necitit de zorrack »

Dupa niciun 1n de folosinta centrala mea Bosch Condens 7000 W ZWBR35-3E picura apa.Presiunea in ea 1.6
Am chemat firma care mi-a montat-o: mizerie in instalatie, am apa dedurizata cu dedurizator Ecowater, 3 filtre pe instalatia de apa, inanite am avut o central pe peleti. Recomandare curatare chimica care costa ceva la cate calorifere am.
Mi-a inchis aerisitorul care picura si dupa ce fac curatarrea o sa il schimb si pe el.
Poate pati ceva centrala daca o folosesc asa?
Ce pot face sa evit 15- 20 mil dat pe curatare?
Va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: curatare chimica instalatie

Mesaj necitit de fuji »

poti sa izolezi centrala de restul instalatiei printr-un schimbator de caldura (in placi). Deci sa izolezi hidraulic centrala de restul.

In functie de ce tip impuritati ai in apa din instalatie si de concentratia acestora, se pot infunda diverse chestii la centrala, pot avea loc diverse depuneri.
Pune un filtru magnetic decantor pe instalatia de incalzire, poate se mai curata astfel.
Avatar utilizator
zorrack
Mesaje: 2
Membru din: 07 Aug 2017 14:51

Centrala termice BOSCH Junkers cu apa murdara

Mesaj necitit de zorrack »

Multumesc pentru sfaturi!
In legatura ca daca o folosesc asa verificatorul mi-a spus ca pot aparea probleme la incarcarea instalatiei ca va fierbe. Asa s-a exprimat!
Nu a incercat o curatare a filtrului, ci a spus inlocuire!
am si filtru y, nu e decat putina mizerie ruginoasa la aerisitor.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termice BOSCH Junkers cu apa murdara

Mesaj necitit de fuji »

filtrul Y e insuficient, e mult prea grosier. Eu un filtru minimal, atat pe Apa rece, cat si pe Incalzire.
Avatar utilizator
Nik
Mesaje: 1
Membru din: 04 Sep 2017 10:17

functionare pe apa calda Euroline compact

Mesaj necitit de Nik »

Buna ziua. Am o centrala junkers euroline compact cu butonul de avarie triunghiular si cand dau drumul la apa calda nu curge apa calda, se aprinde primul bec dar nu se mai aprind celelalte. Cineva mi-a spus ca ar fi senzorul de temperatura. Unde se afla si daca pot sa il schimb eu?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: functionare pe apa calda Euroline compact

Mesaj necitit de fuji »

Nik scrie: 04 Sep 2017 10:22Cineva mi-a spus ca ar fi senzorul de temperatura. Unde se afla si daca pot sa il schimb eu?
E pozitia 12.
Pai.. poti sa-l schimbi ?
senzor-ntc-acm-euroline-compact.jpg
Avatar utilizator
giovanni
Senior
Mesaje: 68
Membru din: 10 Oct 2010 13:02

problema centrala termica BOSCH Gaz 3000

Mesaj necitit de giovanni »

Va salut!
Dupa o indelungata pauza sunt nevoit sa revin din nou cu o problema pe care o am cu centrala-model Bosch Gaz 3000 W. In timpul prepararii apei calde la atingerea temperaturii setate flacara se stinge si imediat se reaprinde, ciclul acesta repetandu-se pana la incheierea folosirii apei calde. In mod normal nu asa functioneaza centrala ci flacara se stinge si se reaprinde doar cand temperarura apei scade si este necesara reaprinderea flacarii. Daca dau robinetul pe maxim la apa calda atunci nu se mai stinge flacara, chiar daca pe afisaj temperatura nu mai clipeste ci sta fixa.La debite un pic mai mici se intampla fenomenul descris mai sus. Am incercat si pe alte temperaturi, dar tot asa face. Am chemat pe cei de la service si au zis ca vor schimba senzorul de temperatura pe apa calda, dar trebuie sa astept pana li se onoreaza comanda, neavand pe stoc piesa respectiva. Intrebarea mea este daca chiar senzorul respectiv este defect si cat timp mai pot folosi centrala asa ? Mentionez faptul ca omul de la service a masurat impedanta senzorului,masuratoarea nefiind concludenta deoarece conducta respectiva era fierbinte-undeva pe la 45 de grade.
Defectele din trecut:pompa de apa-schimbata in garantie, placa electronica-schimbata in garantie,multiple reglaje in timpul garantiei,motoras actionare vana cu 3 cai-schimbat anul trecut contra cost....In cei 7 ani de uz cred ca doar vreo 2 ani a functionat fara probleme in rest...
Parerea mea ramane neschimbata-centralele Bosch sunt extrem de proaste. Feriti-va in a le achizitiona!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema centrala termica BOSCH Gaz 3000

Mesaj necitit de fuji »

giovanni scrie: 19 Sep 2017 19:15... Am chemat pe cei de la service si au zis ca vor schimba senzorul de temperatura pe apa calda
exact la acelasi lucru m-am gandit si eu si gandeste probabil orice cititor.
neavand pe stoc piesa respectiva..
mda, asta e o problema a firmelor din provincie.
Intrebarea mea este daca chiar senzorul respectiv este defect si cat timp mai pot folosi centrala asa ?
noi asta banuim. Dar n-avem de unde sa stim, ca nu suntem la fata locului, nu putem masura senzorul si nu putem pune altul in loc. Nu ?
Senzorii centralei sunt CONSUMABILE.. La centralele italiene rar apuca 5 ani de viata.. La orice centrala trebuie schimbati senzorii dupa un anumit timp.
Daca ai folosit centrala 7 ani, eu zic ca ar mai merge macar inca 10, adica in total 17 ani ! :D Cu conditia sa fie bine intretinuta (sa chemi service-ul la intretinere) si per total bine-servisata.
Avatar utilizator
giovanni
Senior
Mesaje: 68
Membru din: 10 Oct 2010 13:02

centrala termica conventionala

Mesaj necitit de giovanni »

Merci de raspuns.In alta ordine de idei ma indoiesc ca aceasta centrala apuca sa mai functioneze atatia ani! La primul defect major(din punct de vedere financiar) zboara! Bosch sucks! :evil: La cate probleme am avut pana in prezent nu cred ca mai merita sa investesc in ea sume prea mari. Asa ca si fapt divers cam ce mi-ati recomanda in cazul in care as dori sa schimb centrala?Ma intereseaza in special una conventionala, daca mai gasesc sau una in condensatie ca varianta secundara(guvernul vehiculeaza din nou introducerea de taxe de poluare pentru centrale individuale-saracii nu mai stiu de unde sa mai scoata bani pentru buget :twisted: ),spatiul de incalzit fiind un apartament cu 2 camere de 70 m patrati. Si daca totusi nu e senzorul de vina? Poate sa faca figuri placa electronica? Ramane de vazut cand se va inlocui senzorul respectiv. Promit sa revin cu detalii pentru a fi de folos poate si altor posesori de centrale de acest fel.Va doresc toate cele bune!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori