diferenta justificata intre Thelia Condens si Vitodens 100 ?

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
gabriela_tornea
Mesaje: 4
Membru din: 20 Apr 2017 18:18
Contact:

diferenta justificata intre Thelia Condens si Vitodens 100 ?

Mesaj necitit de gabriela_tornea »

Buna ziua,
Am tot citit aici pareri nu ft bune despre Saunier Duval.
Nu stiu daca se justifica insa diferenta de pret de ex intre saunier duval thelia 26 kw 3600 si vitodens 100 26 kw am gsit la 4600 la romstal, cred ca aveau pe stoc la pretul vechi, ca in rest sunt la 4900-5200.
Centrala e necesara pt o casa in jud Cluj aprox 120 m2, 2 bai + bucatarie, 3 persoane
Casa e izolata cu polistiren de 10, plafonul intre etaje de lemn
Multumesc mult, sunt deschisa si altor variante, cred ca si buderus se gaseste undeva pe la 4000, dar eu as vrea comparatie intre modele din acceasi gama sa zicem.
Cum nu vreau sa fac cine stie ce scamatorii cu centrala, adica sa setez zone de temperatura, ca alea mai repede le regleaza de la calorifer, ma intereseaza daca se va amortiza diferenta de 1000 roni, si in ce anume ex saunier duval se strica mai repede, sau exista o asemenea economie la gaz, ca pt 10 lei la gaz pe luna nu se justifica diferenta de pret.
Apa este de la retea normala de apa, nu fantana sau alte surse
Multumesc mult anticipat si o zi frumoasa
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta justificata intre Thelia Condens si Vitodens 100 ?

Mesaj necitit de fuji »

se justifica sa iei un Galaxy S7 sau S8 sau iPhone si nu un Huawei sau altceva ? Dar Nokia cu butoane nu era bun ? Nu auzeai bine la el ?
--------------------------------------------
Saunier Duval a fost cumparat de Vaillant si transformat intr-o sub-marca a Grupului cu acelasi nume, Vaillant. Asta inseamna ca produsele de varf ale grupului le regasesti sub numele de Vaillant. Deci intrebarea corecta era: merita sa-mi iau un Vaillant sau un Saunier Duval mai ieftin ?

Iar asta in conditiile in care Vaillant nu e o somitate la capitolul centrale cu condensare.. nu le-as compara cu gama Vitodens de la Viessmann.

In timp, centralele Viessmann s-au dovedit mai fiabile si cu piese de mai buna calitate. Acum.. ce sa zic... toate centralele se pot strica (si service-urile auto de BMW si Mercedes sunt pline de masini cu defecte).
Cel mai mult conteaza cum se monteaza centrala si cum este servisata.

Thelia sunt centrale cu schimbator de AlSi, nu prea ai cum se le compari cu gama Vitodens. Mai degraba le poti compara cu Immergas Victrix TT sau Beretta, si comparandu-le vei observa ca sunt cam scumpe. :)
https://www.saunierduval.ro/downloads/p ... 798358.pdf
--------------------------------------
Daca privesti centrala termica ca la un echipament cu care vrei sa "scoti" bani, sau macar sa limitezi consumul si investitia, de ce nu iei o centrala clasica ? Ca mai gasesti Motan, Arca..
Avatar utilizator
gabriela_tornea
Mesaje: 4
Membru din: 20 Apr 2017 18:18
Contact:

Re: diferenta justificata intre Thelia Condens si Vitodens 100 ?

Mesaj necitit de gabriela_tornea »

Multumesc mult,
Doream o parere obiectiva pt ca vanzatorii ne-au enumerat o mie de variante, si toate diferite, in functie de ce promoveaza banuiesc, desi aveau de vanzare si saunier duval si vaillant si viessmann. Cum ca nu s-ar justifica diferenta daca reteaua de apa e una normala etc.
Deci un vitodens 100 24 kw la 4600 e ok.
Diferenta intre telefoane sau tv-uri si centrale sunt numarul de pareri. Chiar si pe forumuri se promoveaza marci pt care persoanele respective fac service sau le vand etc.
O zi frumoasa si mai calduroasa.
Avatar utilizator
gabriela_tornea
Mesaje: 4
Membru din: 20 Apr 2017 18:18
Contact:

Re: diferenta justificata intre Thelia Condens si Vitodens 100 ?

Mesaj necitit de gabriela_tornea »

Ps
Eu sunt economist privesc totul in functie de fiabilitatea lor și nevoile mele, fiind lumitata de buget.
Nu o sa-mi iau nici s7 nici audi ca nu am nevoie de toate caracteristicile lor de ex, chiar daca mi-as permite.
Cu centralele e alta poveste
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta justificata intre Thelia Condens si Vitodens 100 ?

Mesaj necitit de fuji »

gabriela_tornea scrie: 25 Apr 2017 16:32Cu centralele e alta poveste
pe langa Vitodens 100 26 kW exista si Vitodens 050 24 kW tot de la Viessmann.
Avatar utilizator
gabriela_tornea
Mesaje: 4
Membru din: 20 Apr 2017 18:18
Contact:

Re: diferenta justificata intre Thelia Condens si Vitodens 100 ?

Mesaj necitit de gabriela_tornea »

Nu stiu ce sa mai zic, si ma cam arde lumanarea la degete ca vine dl cu masura pt mobila. Un domn de la o firma ce vindw centale recomanda ceva buderus la 4000. Daca e chiar asa buna viessmann 100 dau 600 in plus, nu stiam daca nu cumva se plateste firma, ca la haine de ex.
Acum va rog sa ma scuzati daca vi se par hilare comparatiile, dau si eu ex la ce ma pricep.
O zi frumossa
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta justificata intre Thelia Condens si Vitodens 100 ?

Mesaj necitit de fuji »

Ia un Vitodens 050
Avatar utilizator
ROGO
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mai 2017 21:04

Vitodens 100 schimbator infundat

Mesaj necitit de ROGO »

Am luat in noiembrie 2014 ( 2 ani si sase luni) garantia fiind atunci de 2 ani un vitodens de 35 kw. Am chemat firma de servisare si mi-au spus dupa multe incercari de reparatie ca s-a infundat cazanul si ca un cazan nou costa 3600 lei (70% din valoarea centralei noua) sau sa il curete cu 1100 lei. Centrala , spun ei s-a infundat datorita apei din instalatia din care noi bem apa (apa nova bucuresti).eu cred ca din nou dam banii pe niste produse car afara au alta calitate iar aici la prosti merge orice. deci nu recomand acest tip de centrala.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitodens 100 schimbator infundat

Mesaj necitit de fuji »

ROGO scrie: 24 Mai 2017 21:15..s-a infundat cazanul
probabil ca despre schimbatorul de caldura principal e vorba. Totusi.. cum s-a infundat ? Si alt schimbator ar fi functionat cu o apa de calitatea respectiva ? Ce crezi ?
Dar o centrala noua.. de la alt producator.. daca se infunda si asta dupa 2 ani ?

Ref. Apa Nova: depinde in ce zona a retelei Apa Nova se intampla asta.. Exista Apa Nova prin zonele limitrofe unde nu se furnizeza apa de la reteaua oraseneasca, ci de la o retea locala, ce primeste apa de la niste puturi de adancime (insa tot o retea Apa Nova este). E cumva asta cazul ?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 11 vizitatori