Centrală Unical Alkon 35C

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Mzb77
Mesaje: 3
Membru din: 13 Dec 2016 21:55

Centrală Unical Alkon 35C

Mesaj necitit de Mzb77 »

Bună seara,dețin acest tip de centrală...așa am dobândit imobilul (P+1+M),aprox 240 mp. Centrala este din 2008,dar nu a fost folosită.
Cunoasteti tipul? Ce părere aveți? Consum?
Este depășită având în vedere data fabricației?
Mulțumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrală Unical Alkon 35C

Mesaj necitit de fuji »

daca centrala e in buna stare, evident ca trebuie folosita in continuare, ca doar nu facem risipa, nu ?

Probabil ca acesta e modelul: http://www.unicalag.it/upload/blocchi/X ... -35_GB.pdf

Unical este o marca exotica, aproape inexistenta in Ro.. cu greu gasesti si vei gasi piese de schimb, precum si asistenta de specialitate pentru aceasta marca de centrale.

Centrala este una cu condensare, cu schimbator din Al-Si. Performantele sunt ok, nu de varf, dar acceptabile chiar si pentru vremurile actuale.
Automatizarea este evident depasita, cum era de asteptat, dar e utila in continuare -si poti cumpara alte gadgeturi pe langa: orice termostat, inclusiv cu comanda prin Internet.
Avatar utilizator
Mzb77
Mesaje: 3
Membru din: 13 Dec 2016 21:55

Re: Centrală Unical Alkon 35C

Mesaj necitit de Mzb77 »

Mulțumesc Fuji pentru promptitudine.
Da,exact aceea este,mă sperie însă consumul,este funcțională de foarte puțin timp,mai mult ziua (imobilul nu este locuit încă).
Pentru un imobil P+1 +M,aprox 240mp, izolat interior rigips +vată, exterior polistiren de 10cm, ferestre largi termopan, 20 radiatoare, intre ce valori de consum de gaz ar trebui să mă aștept.
Momentan,pentru 2 săptămâni de funcționare la minim înregistrează 450mc gaz consumat.
Este prima iarnă și prima experiență în a încălzi un imobil prin centrala gaz, eu locuind în bloc și beneficiind încă de încălzirea centralizata CET.
Mulțumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

consum gaz Re: Centrală Unical Alkon 35C

Mesaj necitit de fuji »

e greu de estimat un consum..
Hai s-o luam prin extrapolare:
La un apartament de bloc din Bucuresti, bloc izolat termic, ai un consum sub 1000 m3/an, chiar 900 sau 800.
Inmultind cu 4 pentru suprafata de 240 m2 obtinem 4000 m3 anual...
Insa trebuie sa marim acest consum estimat din cel putin 2 motive: nu e Buc., e Suceava (+15..20%) si nu e bloc, ci casa (la case se consuma mai mult) -as mai pune 15..20% in plus. Rezulta 5600..5800 m3 de gaz pe an.

Acum... depinde de ce temperatura se doreste in interior... ca sunt diferente de consum pentru 23 grade interior fata de 20 grd..
Si mai e si consumul de apa calda >> depinde de obiceiurile de consum, precum si de nr. de persoane, nu ?
Deasemeni, mai e si consumul la Aragaz.
Insa ultimele consumuri nu influenteaza prea tare totalul.
Avatar utilizator
Mzb77
Mesaje: 3
Membru din: 13 Dec 2016 21:55

Re: Centrală Unical Alkon 35C

Mesaj necitit de Mzb77 »

Bună dimineața,
Mulțumesc iarăși pentru promptitudine.
Casa se află lângă București la vreo 15 km.
Întrucât încă nu este locuita permanent decât câteva ore pe zi (folosesc o cameră în regim de birou) am lăsat-o pe minim și am început să contorizez consumul zilnic luându-ma după indexul conturului de gaz.
Pentru aproximativ 24h, (de la ora 17.00 până a doua zi aceiași oră)conform conturului, a consumat 25 mc gaz.
Ce părere ai? E un consum rezonabil? ( Întreb întrucât radiatoarele nu au termostate iar centrala nu are nici un gadget de automatizare încă)
Poți te rog să-mi recomanzi vreun gadget compatibil cu centrala aceasta (dacă mai exista ceva)
Mulțumesc mult!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Consum / termostat Re: Centrală Unical Alkon 35C

Mesaj necitit de fuji »

Orice termostat on-off merge, deci incepand cu cele mai ieftine.
25 m3 gaz pe zi.. cam mult. Probabil faci prea cald in casa, inutil. Seteaza temperatura pe tur mai jos.
Si pune un termostat de cameră.

Oricum, asta ar insemna un consum de 750 m3 pe luna, deci 2000 si ceva pe iarna.. se ajunge la 5000 m3 pe an, cum banuiam.
Mai putin poti avea doar setand temperatura interioara mai jos.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 10 vizitatori