Bosch Condens 3000 vs Bosch Condens 2500

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
ionstegarus
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 15 Noi 2016 20:15

setari termostat Bosch CT100

Mesaj necitit de ionstegarus »

Merci,

Unde se seteaza am vazut si eu... intrebarea era daca sunt explicate pe undeva.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: setari termostat Bosch CT100

Mesaj necitit de fuji »

ionstegarus scrie: 09 Oct 2017 19:19Unde se seteaza am vazut si eu... intrebarea era daca sunt explicate pe undeva.
acolo trebuie sa alegi intre Radiatoare si Incalzire in pardoseala... ce sa mai explice ?
Avatar utilizator
ionstegarus
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 15 Noi 2016 20:15

Weather compensation Control

Mesaj necitit de ionstegarus »

- Ce inseamna Weather compensation Control
- Cum functioneaza Weather compensation Control
- ce influenta heating parameters, 

Cam asta era ce cautam....
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Weather compensation Control

Mesaj necitit de fuji »

ionstegarus scrie: 09 Oct 2017 21:01 - Ce inseamna Weather compensation Control.. - Cum functioneaza Weather compensation Control.. - ce influenta heating parameters, 
e vorba de comanda centralei in functie de temperatura exterioara. E un tip destul de folosit de comanda, nu e ceva nou (exista demult regulatoare cu senzor exterior).
Practic, temperatura de tur este stabilita in functie de temperatura de afara.. exista niste curbe dupa care este comandata centrala.. In general, poti alege pe ce curba sa functioneze centrala (asta ar fi om adaptare a automatizarii la tipul de casa, la tipul de instalatie etc.).
Deci flacara este modulata si temperatura de tur este stabilita cf. unei curbe dintr-un grafic de temp. exterioara - temperatura de tur.

Tu alege niste optiuni acolo si incearca-le. Daca ti se pare ca nu ai ales bine, poti oricand sa schimbi.

Nu cred ca termostatul si implicit centrala tin cont exclusiv de senzorul exterior si de acest tip de reglaj.. cred ca se tine cont de mai multi factori (de ex. de temperatura interioara dorita) si in functie de toti acesti factori a fost gandita logica de functionare.

Acum.. ca ei (Bosch) nu explica in detaliu CUM au gandit toate astea.. e alta poveste. Poate e mai bine ca n-o fac. :thumbup:
Avatar utilizator
solosaniok
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2017 21:11

senzor exterior Bosch Condens 2500

Mesaj necitit de solosaniok »

Salut,

Cine stie unde pot gasi un sensor de temperatura exterior pentru Bosch 2500W ? Are sens sa il instalez daca centrala e intrun apartament?
Numarul de identificare paremi-se e acesta 7716780263
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: senzor exterior Bosch Condens 2500

Mesaj necitit de fuji »

solosaniok scrie: 31 Oct 2017 15:25Are sens sa il instalez daca centrala e intrun apartament ?
Bineinteles.

https://www.condensare.eu/senzor-exteri ... 7716780263
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori