CENTRALA TERMICA WIESSMAN SAU ARISTON

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
methodmen
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2016 11:04

CENTRALA TERMICA WIESSMAN SAU ARISTON

Mesaj necitit de methodmen »

As dori sa I-mi achizitionez o noua centrala ,cea veche (12 ani) "m-a parasit" de curand picandu-i exact piesa pe care nu ma lasa inima si banii sa o inlocuiesc (vana cu 3 cai-500 de lei cost)

Ce-mi recomandati sa-mi cumpar pentru un apartament cu 3 camere ??

Sa aleg ceva cu condensatie sau sa ma limitez la ceva fara , difera am avantaje ???
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CENTRALA TERMICA VIESSMANN SAU ARISTON

Mesaj necitit de fuji »

methodmen scrie:Sa aleg ceva cu condensatie sau sa ma limitez la ceva fara , difera am avantaje ???
sigur ca la apartament o centrala clasica e suficienta.. Nu stiu in ce masura iti scoti banii cu o centrala cu condensare (in conditiile in care aceasta din urma consuma cu 10-15% mai putin).

Problema e ca nu prea mai sunt centrale clasice.. Deci trebuie sa vezi ce se mai gaseste la concret in stoc !
Avatar utilizator
methodmen
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2016 11:04

Re: CENTRALA TERMICA WIESSMAN SAU ARISTON

Mesaj necitit de methodmen »

Intre CENTRALA TERMICA VIESSMANN VITOPEND WH1D - 24KW

si BUDERUS Logamax U052-24KW pe care sa o cumpar , care e mai fiabila si cu o garantie mai buna si un service adecvat( doamne ajuta sa nu am nevoie)
Avatar utilizator
methodmen
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2016 11:04

Re: CENTRALA TERMICA WIESSMAN SAU ARISTON

Mesaj necitit de methodmen »

de modelul asta ce zici Bosch Gaz 4000 W ZWA 24-2 K pare ok ca pret dar ma intereseaza mai mult fiabilitatea ei ,ca degeaba dau putin pe ea (sa nu fiu dezamagit)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala de apartament

Mesaj necitit de fuji »

methodmen scrie:Intre CENTRALA TERMICA VIESSMANN VITOPEND WH1D - 24KW
si BUDERUS Logamax U052-24KW pe care sa o cumpar , care e mai fiabila si cu o garantie mai buna si un service adecvat( doamne ajuta sa nu am nevoie)
U052 cred ca este in varianta de 28 kW (nu stiu sa se fi adus in varianta de 24 kW), deci e mai mare, face mai multa apa calda. E o centrala cu schimbator bitermic, care functioneaza la debite mai mici de apa rece (in comparatie cu Vitopend), insa n-as recomanda-o la apa dura (daca e apa de retea, nu sunt probleme).
Vitopend 100 e o solutie consacrata, cu bune si cu rele, insa nu cred ca mai exista prin stocuri..
Garantie: 3 ani la Vitopend, parca 3 ani si la Buderus.
Cam aceeasi solutie cu U052 este si Bosch Gaz 5000 W ZWE28MFA.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori